Vrlo je izvjesno da Istru nakon 10 godina ponovno čeka redukcija vode. No, o tome će odlučiti istarski župan Boris Miletić nakon sastanka ovog petka s direktorima vodovoda i Hrvatskim vodama. Jedan je takav sastanak već odrađen početkom tjedna kada se uputio apel prema svim građanima da smanje potrošnju vode. No, kako nam kaže Mladen Nežić, član Uprave tvrtke Istarski vodovod iz Buzeta, stanje nije dobro.
- Istarski vodovod čini sve da do toga ne dođe. Imamo intervencije kako bismo popravili stanje u sustavu koji je jako opterećen. A neke kiše nema na vidiku. Dugoročne prognoze su takve da nema značajnih oborina u iduća tri mjeseca. Dakle, izvori će nam padati. Trenutno imaju manje vode, ali je njihovo stanje lošije nego te 2012. godine kada je bila zadnja redukcija vode u Istri. Srećom, u akumulacijskom jezeru Butoniga imamo 2 milijuna kubika više vode nego te godine. I to je dobro. Međutim, tendencija izdašnosti izvora je takva da padaju iz dana u dan, kaže nam Nežić.
Ističe da će se stoga, ako bude zaista trebalo, uvesti prvi stupanj redukcije vode jer je najbitnije da bude dovoljno vode za piće i sanitarnu upotrebu. Ne zna kada će se i hoće li se uvesti redukcije jer o tome odlučuje župan, no pretpostavlja da će prvo na udaru biti navodnjavanje zelenih površina.
- Ali to moramo iskomunicirati sa županom i Hrvatskim vodama jer odluku o uvođenju redukcije vode donosi župan. Javnost će o tome biti pravovremeni obavještena. Još jednom apeliram da stvarno pokušamo svi skupa odgovorno i racionalno trošiti vodu, poručio je Nežić. Ističe da je na njihovom vodoopskrbnom području u ljetnim mjesecima potrošnja veća za četiri puta nego zimi, a na zapadnoj obali Istre i do sedam puta.
- Inače, ove smo godine već u 6 mjesecu dosegli vrh potrošnje od 1450 litara u sekundi, kazao je. Na pitanje kako je moguće da se jedna tako razvijena turistička regija u dva puta u 10 godina susreće s redukcijom vode u srcu sezone, veli da to nije problem koji tišti samo Istru.
Kaže da i mnogo razvijenije regije i zemlje trenutno zbog klimatskih promjena ima isti problem.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....