Nadan Vidošević, barem ako je suditi po građevinarima koji su posljednjih dana zaposjeli jednu od njegovih brojnih nekretnina u Nemiri kod Omiša, siguran je da će na sudu uspješno dokazati nevinost u aferi “Remorker”. Teško je, naime, drukčije objasniti potez ulaganja u kuću za koju postoji realna opasnost da mu, u slučaju pravomoćne presude, jednostavno bude – oduzeta, piše Slobodna Dalmacija.
Podsjetimo, Vidošević je krajem 2013. godine na pet mjeseci završio u istražnom zatvoru, a nakon puštanja na slobodu čeka podizanje optužnice za navodno ilegalno izvlačenje više od 30 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarske komore. Kako su utvrdili istražitelji, niti Vidošević niti članovi njegove obitelji svojim regularnim prihodima nisu mogli objasniti brojnu imovinu koju su stekli u posljednjih 20-ak godina te im je ona do daljnjega blokirana.
Luksuzni automobili, kuće, udjeli u raznim tvrtkama, izletišta i vile, sve što je Nadan godinama stjecao, trenutačno se nalazi u blokadi i, u slučaju da bude proglašen krivim, sve će mu to biti oduzeto kako bi se naplatilo ono što je od države otuđio.
A, kao što smo rekli, prema trenutačnim procjenama, radi se o svoti od preko 30 milijuna kuna koju bi, pazite sada, Vidošević za vrijeme dok se sudski proces okonča mogao jednostavno – zaraditi. Naime, “Nadanovi dvori”, kako mještani Nemire zovu tri vile u vlasništvu Vidoševićevih, ljetos su radili punom parom.
- Gostiju je bilo cilo lito. Takve kuće na samo par metara od mora napune se bez problema. A, evo, sa završetkom sezone počeli su i radovi. Jučer popodne nitko od nas nije mogao odmoriti od buke pikamera i bušilica – pokazuje nam jedna mještanka najnoviju Vidoševićevu akviziciju, vilu ispred koje se nalazi solidna količina građevinskog materijala i čiju je kupovinu dovršio samo nekoliko tjedana prije nego što je završio u istražnom zatvoru.
Nadan Vidošević, ili da budemo sasvim precizni, supruga Ina koja vodi biznis s apartmanima, dakle, fino zarađuje na svojoj blokiranoj imovini. Iako je nakon izlaska iz pritvora u nekoliko navrata naglasio kako u ovim teškim vremenima, kad ne može raspolagati imovinom, preživljava uz pomoć prijatelja, na kakav god standard da je navikao, teško da si ga ne može priuštiti s više od 40.000 eura koliko po sezoni, a radi se o vrlo umjerenoj procjeni, samo od apartmana u Nemiri zaradi.
- Dvije vile i dva apartmana s takvom kvadraturom i na takvoj lokaciji dnevno ne idu za manje od 500 eura ukupno. A vjerojatno sam malo i rekla – kaže nam zaposlenica jedne omiške turističke agencije koja je na spomen Vidoševićeva imena na razgovor pristala tek uz zagarantiranu anonimnost.
Računica je, dakle, jednostavna. Pet stotina eura puta minimalno 80 dana koliko su, u najgorem slučaju, kapaciteti omiških iznajmljivača popunjeni, i eto nas na 40.000 eura. Više je to od 300.000 kuna zarađenih u samo jednom ljetu na samo manjem dijelu brojne Vidoševićeve imovine čije legalno stečeno porijeklo, eto paradoksa, tek treba dokazati.
U slučaju da to ne uspije, odnosno u slučaju da bude pravomoćno optužen za izvlačenje novca iz Komore, Vidošević će, uz zatvorsku kaznu, biti dužan vratiti sve do zadnje lipe ilegalno stečenog novca. U trenutačnoj situaciji država će biti prisiljena naplatiti se oduzimanjem većeg broja blokiranih nekretnina i pokretnina, a, ako se suđenje oduži, Vidošević bi za vrijeme trajanja procesa svotu otuđenu od poreznih obveznika, koju je navodno utrošio na kupnju nekretnina, na račun istih tih nekretnina jednostavno mogao zaraditi i tako otplatiti svoj dug državi, piše Slobodna Dalmacija.
Rekonstrukcija u tijeku, što je s procjenom vrijednosti?!
Otkad je izašao iz pritvora, Vidošević i njegova obitelj neometano mogu koristiti sve nekretnine i pokretnine koje su im blokirane. A na toj imovini, bez obzira na njezino porijeklo, koje može biti i upitno, sve do okončanja postupka mogu i zarađivati.
Kako? Kuće i stanove u Zagrebu, Gorskom kotaru, Nemiri, zemljišta u Istri, Pisarovini i Kupresu, te automobile i još štošta, Vidošević do okončanja sudskog postupka i pravomoćnosti presude može iznajmljivati! Prema sumnjama USKOK-a, podsjetimo, njegov krimen težak je 35 milijuna kuna te bi upravo i bez tolikog iznosa, u svim oblicima imovine, Vidošević mogao i ostati ako mu se dokaže krivnja.
- Zakon djeluje preventivno i ukazuje da se kriminal ne isplati. Ako je neki objekt u vlasništvu okrivljenika blokiran, tu nekretninu ne može opteretiti kreditom ili je prodati, ali u njoj može uživati. Može je i iznajmljivati te uzimati zakupninu, odnosno najamninu. I tako sve do okončanja postupka, pravomoćne presude i mogućeg oduzimanja imovinske koristi u novcu preko ovrhe - pojašnjava odvjetnik Milko Križanović, dodajući kako je od prosinca 2010. na snazi Zakon o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, a koji propisuje da se nezakonito stečena imovina prenosi u vlasništvo Republike Hrvatske.
U slučaju, pak, da obitelji Vidošević padne na pamet vršiti neke modifikacije na svojim nekretninama, kao što u Nemiri upravo i čine, mogu to raditi, ali bez da umanje vrijednost istih.
Odvjetnik Križanović naglašava kako ništa ne mogu raditi bez dobivene dozvole nadležnih tijela, počevši od one koju na zahtjev izdaje Gradski ured za izgradnju, kojem se treba predočiti detaljan plan zahvata.
- Moguće je uz odgovarajuće dozvole vršiti rekonstrukciju blokiranog objekta, ali ne na način da se umanjuje njegova vrijednost - kaže Križanović.
H. KARAKAŠ JAKUBIN
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....