KORISNI APARATI

U Petrinji je postavljena seizmološka oprema koja prati potrese na širem epicentralnom području

Nabavom te opreme Seizmološka služba prvi put u povijesti Hrvatske ima mogućnost brze reakcije u slučaju jačih potresa
Ilustracija
 Allan Swart/Alamy/Alamy/Profimedia

Seizmolog Krešimir Kuk u petak je u kapeli na groblju sv. Roka u Petrinji postavio i predstavio novu opremu za praćenje potresa te je tom prigodom rekao kako njome pratimo seizmičku aktivnost serije potresa na širem epicentralnom području.

Opremu, koja je namijenjena Seizmološkoj službi pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja s 4,5 milijuna kuna.

„Postavljeni su seizmografi i akcelerografi, obje vrste instrumenata za bilježenje potresa. Akcelerografi služe za bilježenje jačih potresa, smještaju se uglavnom na zgradama i na nekim užim područjima gdje promatramo jačinu potresa na tom užem području, a seizmografi bilježe cijelu seizmičku aktivnost šireg područja i one najslabije potrese koje akcelerografi ne mogu i služe za praćenje generalno seizmičnosti područja na kojem se trenutno događaju“, rekao je Kuk.

Kako je dodao, trenutačno je još vrlo aktivna serija potresa koja je ne tako davno počela.

"Očekivano će s vremenom slabjeti, kako s jačinom, tako i s učestalošću, no još nekoliko mjeseci očekujemo seizmičku aktivnost, a što više vremena protekne, potresi bi trebali biti slabiji", rekao je Kuk, ističući važnost armirane gradnje.

Također je rekao da je seizmološka oprema vrlo važna, no kvalitetne opreme, dodao je, nikad nema dovoljno jer će ona u nekim standardima pokriti uže epicentralno područje.

„Nas je, ljudstva i tehnike malo, a tu slijedi sad i cijela telekomunikacijska infrastruktura koju mi moramo postići da signal potresa s ovog područja dolazi u Zagreb, gdje se on promptno obrađuje. Kad se postavi svih ovih 20 seizmografa na ovo šire područje, moći ćemo reći da imamo osnovu za registriranje svih potresa koji će se događati na ovom području u ovoj seriji“, objasnio je Kuk.

Nabavom te opreme Seizmološka služba prvi put u povijesti Hrvatske ima mogućnost brze reakcije u slučaju jačih potresa i mobilni komplet seizmološke opreme koja će se po potrebi koristiti na cijelom teritoriju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 13:15