VLADA MIJENJA JOŠ JEDNU SVOJU ODLUKU

TURISTIČKI RADNICI POBIJEDILI MINISTRA Darko Lorencin morao najaviti novi plan

Umjesto najavljenog povećanja od 25 posto, ministar Lorencin je najavio novi plan povećanja te naknade: Boravišnu pristojbu dizat ćemo godinu po godinu za 50 lipa
Sibenik, 010714.Ministar turizma Darko Lorencin posjetio je Sibenik gdje se sastao sa turistickom djelatnicima i u pratnji gradonacelnik Burica i zupana Pauka posjeto tvrdjavu Sv Mihovila.Na fotografiji: ministar Darko Lorencin na tvrdjavi.Foto: Niksa Stipanicev / CROPIX
 Nikša Stipaničev / CROPIX / Copyrighted

Boravišna pristojba, kako doznajemo, ipak se neće povećavati ni iduće godine. Iako je sredinom lipnja ministar turizma Darko Lorencin najavio da će se pristojba povećati za čak 25 posto, od toga se zbog kritika strukovnih udruga u turizmu na kraju odustalo.

Najnovija je ideja da se boravišna pristojba postupno povećava od 2016., i to za 50 lipa godišnje.

Naime, udruge hotelijera i kampista pobunile su se zbog nakane Ministarstva turizma da poveća iznos boravišne pristojbe sa sedam na devet kuna u sezoni u glavnim turističkim mjestima.

Sada se, naime, boravišna pristojba u Hrvatskoj plaća od dvije do sedam kuna, ovisno je li riječ o sezoni, posezoni i predsezoni ili izvansezoni te ovisno o kategoriji turističkog mjesta koje može biti u A, B, C ili D razredu. Na taj način godišnje se prikupi oko 350 milijuna kuna, a povećanje od 25 posto turističkim zajednicama donijelo bi dodatni prihod od oko 88 milijuna kuna.

Iva Bahunek, direktorica Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske, još je u srpnju upozorila da povećanje troškova boravka smanjuje konkurentnost odredišta.

Kritikama se pridružilo i Kamping udruženje Hrvatske te brojni stručnjaci koji su upozoravali da, nakon povećanja PDV-a u turizmu sa 10 na 13 posto, nikako ne bi bilo dobro povećati i iznos boravišne pristojbe. Ti isti stručnjaci demantirali su ministra Lorencina kada je rekao da u Hrvatskoj imamo najnižu boravišnu pristojbu od svih mediteranskih zemalja te da se zbog toga mora povećati. Primjerice, u nama konkurentskoj Španjolskoj samo Katalonija naplaćuje boravišnu pristojbu i ona se kreće se od 0,65 do 2,25 eura, ovisno o kategoriji hotela, a gost nakon sedam dana boravka ne mora platiti boravišnu pristojbu pa se na taj način potiče na duži ostanak. Kampovi u Kataloniji svojim gostima pak naplaćuju 0,45 eura, dok je kod nas cijena boravišne pristojbe u kampovima 0,90 eura. A svi znamo da su ove godine zbog lošeg vremena najviše izgubili upravo kampovi, pa bi ih dodatni namet potpuno dotukao.

Od ostalih europskih zemalja, Austrija naplaćuje od 1 do 2 eura, Italija od 0,8 do 5 eura, Francuska od 0,20 do 1,50, a Slovačka od 0,16 do 1,50 eura. Danska, Finska, Švedska, Irska, Malta, Portugal i Velika Britanija uopće ne naplaćuju boravišnu pristojbu.

Boravišna pristojba kod nas se već 16 godina naplaćuje u ovom istom iznosu, a Vlada svake godine donosi uredbu o visini naknade. Za 2015. godinu ta će se točka naći na sjednici Vlade u četvrtak.

Prihod od boravišne pristojbe raspodjeljuje se turističkim zajednicama općina, gradova i županija te Hrvatskoj turističkoj zajednici. Turističke zajednice troše taj novac za izvršavanje svojih programa i za marketing.

Odličan kolovoz: broj gostiju u odnosu na lani veći za 5-10 posto

Srpanjsku rupu u turističkom prometu ove će godine, čini se, zakrpati kolovoz, u kojem se, predviđaju direktori turističkih zajednica, očekuje povećanje broja dolazaka i noćenja gostiju. Sve jadranske županije, osim Primorsko-goranske, računaju s porastom broja noćenja od 5 do 10 posto.

Na Kvarneru vjeruju da će kolovoz biti na razini prošlogodišnjega.

Istra će pak zabilježiti porast od 4,6 posto u odnosu na lanjski kolovoz, potvrdio nam je direktor TZ-a Istre Denis Ivošević. U srpnju je Istra zabilježila smanjenje od 7 posto, no prema Ivoševićevim riječima, zahvaljujući rastu u prvih šest mjeseci, ta je rupa prepolovljena.

Splitsko-dalmatinska županija zbraja samo pozitivne rezultate. Prva polovica kolovoza bolja je od 5 do 10 posto u usporedbi s prošlom godinom. No, srednja Dalmacija imala je i u srpnju porast zahvaljujući različitim događanjima, poput Ultra festivala.

- Mi ove godine očekujemo 13 milijuna noćenja. Prvi put u povijesti u prvih sedam mjeseci pretekli smo Kvarner i sada smo, poslije Istre, druga županija po turizmu - kaže direktor županijskoga TZ-a Joško Stella. Zadovoljni su i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

- Računamo s porastom od oko 5 posto - rekao je Vladimir Bakić koji očekuje i dobru posezonu sve do studenoga. Zadarska županija imat će najbolje rezultate u povijesti, smatra Ivo Dunatov iz Turističke zajednice: - Očekujemo od 5 do 10 posto bolju sezonu i vjerujem da ćemo prijeći 10 milijuna noćenja. ( G. P., L. B.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 06:34