KRENULO POPISIVANJE

Trebaju li se podstanari, koji nisu prijavili boravište, bojati popisivača? ‘Ma, nas zanima samo jedno...‘

Popisivačima je bitno samo utvrditi koliko podstanara ima u Hrvatskoj, a ne jeste li svoje boravište prijavili policiji.
Popis stanovništva, arhivska fotografija
 Davor Pongracic/Cropix

Od danas do 17. listopada traje popis stanovništva, kućanstava i stanova, a obuhvaća tri jedinice - stanovništvo, kućanstva i stanova. U prvoj fazi, do 26. rujna, građani se mogu samostalno popisati kroz sustav e-Građani.

U drugoj fazi, od 27. rujna do 17. listopada, popisivanje će provoditi popisivači na terenu, osobnim intervjuom sa stanovništvom te uz pomoć prijenosnih računala, popisati će sve popisne jedinice koje se nisu samostalno popisale.

Dnevnik.hr provjerio je trebaju li podstanari biti u strahu i hoće li ih popisivači cinkati ako u stanu žive bez prijavljenog boravišta, ilegalno, odnosno što da rade podstanari kada im popisivač pozvoni na vrata.

"Mi smo statistika, nismo MUP. Nas zanima samo gdje osoba boravi i u kakvom kućanstvu", pojasnio je za Damir Plesac, glavni koordinator za popis stanovništva.

Kaže kako je cilj popisa stanovništva utvrditi stvarno stanje i realnu sliku Hrvatske.

Dakle, podstanari ne trebaju biti u panici i slobodno mogu otvoriti vrata popisivaču, bez straha da ih on cinka MUP-u.

Popisivačima je bitno samo utvrditi koliko podstanara ima u Hrvatskoj, a ne jeste li svoje boravište prijavili policiji.

"Nemojte se bojati, bitno je da se osoba popiše na stvarnoj adresi na kojoj boravi", kazao je Plesac.

Za Dnevnik.hr je ispričao bizarne situacije s kojima su se popisivači u nekim zemljama susretali.

"Bilo je slučajeva da su ljudi popisivali osobe koje ne postoje, koje su umrle i koje su na groblju, čak su i popisivači odlazili na groblja da bi više zaradili", rekao je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 09:00