Dobili smo papirić na šanku kafića Stil (u vlasništvu Zvonimira Trusića na Zagrebačkom velesajmu, op.a.) na kojem je pisala adresa, odlazili bismo na tu adresu i privodili. Imali smo dvije grupe: jednu koja je ljude iz stanova dovodila na Zagrebački velesajam i drugu koja ih je odatle odvodila u Pakračku Poljanu i tamo, kako se to tada zvalo, “operativno obrađivala”... “U početku su na Velesajam dovođeni oni koji su se ranije nekome zamjerili, a ubrzo i oni za koje je bilo dovoljno da ih se poveže s nekom svotom novca, ili nekom vrijednošću koju su imali, a pogotovo ako su bili Srbi, to je bilo dovoljno da ih se proglasi neprijateljima i privede.”
Svjedočenja sudionika
Tako govori Miro Bajramović, jedan od članova Merčepove postrojbe rezervnog sastava MUP-a u dokumentarnom filmu “Paviljon 22” zagrebačkog redatelja Nenada Puhovskog prikazanom jučer u sudnici Županijskog suda u Zagrebu u nastavku suđenja Tomislavu Merčepu za ratne zločine počinjene nad srpskim civilima u jesen 1991.
Taj je film Državno je odvjetništvo predložilo kao dokaz u ovom postupku, a optuženi Tomislav Merčep koji je početkom srpnja pušten iz pritvora odgledao ga je s ostalima u sudnici.
Film donosi svjedočenja niza sudionika toga vremena, od tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića u čijem je mandatu Merčep i formirao svoju postrojbu kao rezervni sastav MUP-a, njegova prethodnika na toj dužnosti Josipa Boljkovca, tadašnjeg šefa UNS-a Josipa Manolića, samog Merčepa te trojice članova njegove postrojbe - Zvonimira Trusića, Stjepana Spajića i Mire Bajramovića, odvjetnika Ante Nobila, ali i članova Gregurićeve ratne vlade demokratskog jedinstva: Živka Juzbašića i Zdravka Tomca te predstavnika Srba u Hrvatskoj.
Tadašnji ministar unutarnjih poslova Ivan Vekić, sam Tomislav Merčep, Stjepan Spajić te Zvonimir Trusić, vlasnik kafića na čijem šanku su se dijelili papirići s adresama nesretnika koje se privodilo i likvidiralo, o onome što se događalo u Paviljonu 22 Zagrebačkog velesajma i Pakračkoj Poljani ne vide ništa sporno.
‘Vlast je sve znala’
No, dio sugovornika u filmu poput člana Merčepove postrojbe Mire Bajramovića, Ante Nobila, Josipa Manolića te tadašnjeg zamjenika zagrebačkog okružnog tužitelja Tihomira Rubeše ratnu ulogu Merčepove postrojbe slikaju tamnim bojama.
- Za mene je bilo frustrirajuće i izvor straha saznanje da u Zagrebu djeluje parapostrojba koja odvodi u smrt, koja bez naloga privodi, ispituje i sudi - kazao je u filmu bivši tužitelj Tihomir Rubeša.
Miro Bajramović u filmu tvrdi da su svi u vlasti znali za Velesajam i Pakračku Poljanu, a to potvrđuje i tadašnji SDP-ov ministar u Vladi demokratskog jedinstva Zdravko Tomac koji šutnju o zločinima objašnjava: “Nije bilo moguće javno progovoriti o tim zločinima kad je s druge strane puno više Hrvata ubijano i kad je trebalo mobilizirati ljude”. ( S. L.)
Merčep: Rat je dogovoren zbog pljačke
U sudnici je jučer prikazana i snimka intervjua kojeg je Merčep prije 7 godina dao jednoj srbijanskoj televiziji. Za srbijansku publiku je ustvrdio ono što se u iz njegovih usta u Hrvatskoj nije dalo čuti - da je rat između Hrvatske i Srbije bio dogovoren kako bi se opljačkala imovina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....