NOVA RUTA

TISUĆE IZBJEGLICA KROZ ŠUMU STIGLO DO STROŠINACA 'Ne znamo puteve do Hrvatske, idemo tamo gdje nam kažu vlasti iz Srbije'

Na srpskoj strani na ulazak u Hrvatsku čeka više od 2000 izbjeglica, prebacit će ih do Spačve na vlak
Strosinci, Zupanja, 250915Na granici sa Srbijom u Strosincima pokraj Zupanje danas se pojavili nekoliko stotina izbjeglica, zaustavila ih je policija i ceka se prijevoz za neki od prihvatnih centara u Hrvatskoj.Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
 Bruno Konjevic / CROPIX

Najveći pritisak priljeva izbjeglica trenutačno je na Strošincima, na području županjske Posavine, gdje na srbijanskoj strani na ulazak u Hrvatsku čeka više od 2000 izbjeglica, potvrdio je novinarima ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadranko Perinić. Po njegovim riječima, namjera je izbjeglice sa Strošinaca nakon što uđu u Hrvatsku prevesti do željezničke postaje Spačva nedaleko od Vrbanje, odakle bi se vlakom vozili prema Mađarskoj.

"Ne rauzmijemo tu strategiju prelijevanja izbjeglica s jednog graničnog prijelaza na drugi, ali se s tim za sada nosimo", kazao je Perinić. Ni Perinić ne očekuje da će se u idućim danima smanjiti priljev izbjeglica u Hrvatsku. Rekao je kako trenutačno tomu "ne vidi kraja". Na istočnoj hrvatskoj granici izbjeglice i dalje pristižu preko Bapske i Tovarnika, ali ih u subotu nema u toliko velikom broju na tom području. Iz Tovarnika izbjeglice se vlakom voze do Mađarske, a iz Bapske u prihvatni centar u Opatovcu, gdje ih je oko podneva bilo nekoliko stotina. Nakon kraćeg zadržavanja iz centra se upućuju autobusima također prema Mađarskoj.

Novinar RTL-a u polsijepodnevnim je satima subote razgovarao s nekoliko izbjeglica koji su u Hrvatsku ušli kod Strošinaca. Tvrdi kako su mu ti sugovornici rekli da nemaju pojma kako su tamo stigli već su tamo došli jer su ih tako usmjerile srpske vlasti. U Strošince se sa srpske strane granice ne može tek tako doći, odnosno treba dobro poznavati loklane puteve, što je samo još jedan dokaz tvrdnji da se izbjeglice organizirano šalje u Hrvatsku, suprotno tvrdnjama srpskih vlasti, tvrdi RTL-ov reporter s lica mjesta .

Ostojić: situacija s migrantima pod kontrolom

Desetog dana izbjegličke i migrantske krize u subotu do 9 sati u Hrvatsku je ušlo 66.500 izbjeglica, a njihov priljev je nešto manji od dosadašnjeg, kada je u našu zemlju prosječno dnevno ulazilo oko 6.000 izbjeglica, izjavio je potpredsjednik Vlade, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić u subotu novinarima u Opatovcu, dodavši kako je situacija s izbjeglicama pod kontrolom. "Bilo je dana kada je u Hrvatsku dnevno ulazilo po 5.000, ali i 10.000 izbjeglica. Onoga prvog dana, 16. rujna u Tovarnik je u 6,43 sati pristiglo prvih 173 osobe, a danas ih je kroz Hrvatsku prošlo već više od 66.000", izjavio je Ostojić novinarima u Opatovcu.

Dodao je da je u prihvatnom centru u Opatovcu oko 11 sati bilo tek nekoliko stotina izbjeglica i migranata, a vrijeme njihovo zadržavanja u centru do odvoženja na mađarsku granicu iznosi svega šest sati. "Ono što je bitno je da još uvijek sve štima na mađarskoj strani. Oni ih i dalje primaju i dalje transportiraju. Situacija je rekao bih status quo", ocijenio je ministar Ostojić.

Na pitanje novinara što je s graničnim prijelazom Horgoš i prelaze li izbjeglice preko tog prijelaza u Mađarsku, Ostojić je kazao kako je jučerašnji prijelaz prvotno 300-tinjak, a potom i još tridesetak osoba preko tog graničnog prijelaza između Srbije i Mađarske, bio "pokušaj prikaza da to i tamo funkcionira".

"Ne mučite ljude i ne tranzitirajte ih u Hrvatsku pa da ih mi onda šaljemo u Mađarsku. Riješite do direktno", poručio je srbijanskoj strani ministar Ostojić. Napomenuo je da su srbijanski prihvatni centri prazni kao i Principovac kod Šida, u kojem je u četvrtak bilo, kako je naveo, dvjestotinjak osoba, ali samo dok je trajala "predstava za novinare".

Ključno riješiti priljev izbjeglica i migranata u Grčkoj

Ministar Ostojić ponovio je kako je ključno riještiti priljev izbjeglica i migranata u Grčkoj. Na novinarski upit potvrdio je da je prije nekoliko dana Hrvatska započela s pripremama za mogućnost da se izbjeglička ruta otvori i na jugu Hrvatske. Po njegovim riječima, ako zatreba za prihvat izbjeglica spreman je prihvatni centar na Prevlaci, a riječ je o vojnim objektima koji imaju svu potrebnu infrastrukturu. Također je izrazio uvjerenje da će, ako eventualno dođe do takvog razvoja situacija, Hrvatska ostvariti puno bolju komunikaciju s Crnom Gorom nego što je sada ima s Srbijom.

"Nema potrebe da sada o tome govorimo. Tamo nemamo još niti jednu osobu niti ja ikoga pozivam da tamo dođe. Kamo sreće da sve ono što smo dolje u Prevlaci pripremili ne bude uopće aktivirano", poručio je Ostojić.

Milanović razgovarao s austrijskim kancelarom

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović razgovarao je danas ponovno telefonom s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom. U okviru redovitih konzultacija kakve postoje od početka izbjegličke krize, premijer Milanović i kancelar Faymann razmijenili su informacije o stanju na terenu, te razgovarali o mogućim rješenjima za izbjegličku krizu, priopćili su u subotu iz Vlade.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. lipanj 2024 02:32