ZAGREB - Transparency International Hrvatska (TIH) i udruga GONG ocijenili su danas da u Hrvatskoj i dalje nema stvarne političke volje za borbu protiv korupcije, te da zbog činjenice da gotovo sve političke stranke i kandidati nisu objavili prijevremene financijske izvještaje izbori u Hrvatskoj ne mogu dobiti pozitivnu ocjenu.
Zorislav Antun Petrović (TIH) i Sandra Pernar (GONG) upozorili su na konferenciji za novinare da su kandidati, sukladno zakonskim odredbama, dužni predati nadležnom izbornom povjerenstvu te izvještaje, ali ne i objaviti ih. Kako gotovo sve stranke i kandidati "nisu podnijeli prijevremena financijska izvješća, a za to neće biti ni sankcionirani" to u praksi znači "da javnost ostaje zakinuta za informaciju o tome tko su zapravo donatori pojedinih stranaka i kandidata", upozorila je Pernar.
Samo je jedna parlamentarna stranka (HNS), jedna izvanparlamentarna (Međimurski demokratski savez), te dvoje neovisnih kandidata (Josip Kregar i Tatjana Holjevac) objavilo svoje rashode na internetskim stranicama, naveo je Petrović.
Budući da nema podataka o donacijama, ne može se pratiti hoće li izabrani kandidati raditi u općem interesu ili u interesu svojih donatora, naglasila je Pernar.
Nema tog donatora koji će dati novac iz dobre volje, dodao je Petrović. "Donator uvijek nešto očekuje", rekao je i naglasio stav TIH-a i GONG-a da "bez transparentnog financiranja predizbornih kampanja nema transparentnog izbornog procesa i borbe protiv korupcije".
Nameće se zaključak, dodala je Pernar, da se na neki način u Hrvatskoj pojedini zakoni donose "tek pro forma". "Odnosno, da se želi zadovoljiti neke pritiske koji nam dolaze iz EU, međutim pri tome se ne vodi računa o tome koliko su uistinu zakoni kvalitetni i koliko pridonose tome da se u određenim područjima počnu poštivati standardi razvijenih demokracija", ustvrdila je.
Izbori u RH ne mogu nipošto dobiti prolaznu ocjenu dok god ne bude pokazana politička volja da se promijeni sadašnja situacija, smatra Pernar.
Petrović je podsjetio da su ovogodišnji lokalni izbori prvi u Hrvatskoj koji su se, kako je rekao, trebali odvijati u skladu sa Zakonom o financiranju političkih stranaka, neovisnih lista i kandidata koji je na snazi od početka 2008. "Nadali smo se da će značajno pridonijeti većoj transparentnosti kampanja, međutim bilo smo u krivu. Ako se po jutru dan poznaje, onda nažalost taj zakon neće značajno pridonijeti boljoj informiranosti birača i smanjivanju prostora za korupciju", drži Petrović.
GONG i TIH zatražili su od Gradskih izbornih povjerenstava (GIP) Osijeka, Rijeke, Splita i Zagreba preslike izvještaja o visini i izvorima sredstava za kampanju, te donatorima na lokalnim izborima, no preslike je dostavio samo GIP Osijek.
Prema tim podacima, HDSSB za kampanju od fizičkih i pravnih osoba dobio 535 tisuća kuna donacija, HNS je dobio 20 tisuća kuna, Josip Vrbošić (koalicija HSLS-HSS-SDP-DSU) 171 tisuću, kandidat za dogradonačelnika na listi HDZ-HSP Ivica Vuletić 127 tisuća, dok je HSP-ovu kampanju za Antu Đapića kao gradonačelnika Osijeka donirao županijski ogranak te stranke s 425 tisuća kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....