EKSKLUZIVNO

SVI FIFINI TAJNI DOKUMENTI O ŠIMUNIĆU 'Znao je što radi i da to nema veze s domoljubljem'

Jutarnji prvi u posjedu službene dokumentacije Fife, vezane uz slučaj koji je zapečatio karijeru hrvatskog reprezentativca kaznom neigranja i novčanom globom
 Ronald Gorsic / CROPIX

Šimunić je iskusan igrač. Trebao bi biti uzor mladima i zbog toga mora biti svjestan značenja riječi koje je izrekao. Iako možda nije nastupio s namjerom da diskriminira, jasna je njegova neodgovornost. Nije ni javno osudio ustaški režim, niti se ispričao žrtvama.

To je dio Fifina odgovora na žalbu odvjetnika Joea Šimunića na temelju kojeg je Arbitražni sud za sport u Lausannei u ponedjeljak potvrdio kaznu hrvatskom reprezentativcu zbog pozdrava “Za dom - spremni”.

KOMENTAR MILJENKA JERGOVIĆA Šokira nas što ustaše smatraju nacistima

Jutarnji list prvi je dobio svu službenu dokumentaciju vezanu uz ovaj slučaj koji je zapečatio karijeru hrvatskog reprezentativca kaznom s 10 utakmica neigranja, zabranom dolaska na stadion i 30 tisuća švicarskih franaka. U Fifinu odgovoru, koji ekskluzivno objavljujemo, citiraju se povijesne knjige o ustaškom režimu, secira se pozdrav “Za dom - spremni”, navode se slični pozdravi poput “Sieg Heil”, uspoređuju se sportaši koji su već kažnjeni zbog rasizma, kao i presude hrvatskih sudova o veličanju ustaštva, a referiraju se i na uglednu internetsku enciklopediju Britannicu. A ako nekome nije jasno što taj pozdrav znači, Fifa se na neki način čak i sprda pa kaže:

“Kako se danas shvaća taj pozdrav, dovoljno je uguglati ‘Za dom - spremni’ i bit će vam sve jasno”.

Odvjetnici Josipa Šimunića, braća Davor i Zlatko Prtenjača, ipak nisu uspjeli srušiti Fifinu odluku, unatoč trudu da dokažu kako su pozdrav “Za dom - spremni” ustaše zloupotrijebili, a kako Šimunićeva namjera nije bila nikoga diskriminirati.

FOTOGALERIJA: U Fifinu odgovoru na žalbu citiraju se povijesne knjige o ustaškom režimu i secira sporni pozdrav

Fifa je tu, očito, imala jače argumente. Za svjedoka su zvali povjesničara Božu Repu sa Sveučilišta u Ljubljani, a odustali su od kontroverznog Barryja Lituchyja, asistenta povijesti na Medgar Evars Collegeu u New Yorku, koji je bio svjedok obrane na suđenju Slobodanu Miloševiću. U odgovoru na žalbu napisali su da njegova izjava nije uzeta kao dokaz. Zato je slovenski povjesničar rekao kako je “oko 30 tisuća Židova, jednak broj Roma i oko 335 tisuća Srba ubijeno u vrijeme ustaškog režima”.

U odgovoru na žalbu navode se i citiraju brojni naslovi koji govore o razdoblju NDH, poput knjige “Logori smrti u Hrvatskoj, vizije i revizije, 1941. -1945.” autora Raphaela Israelija te “Holokaust u NDH” dr. Laze Kostića. Citira se i Herman Neubacher, osobni prijatelj Adolfa Hitlera koji je s njim razgovarao na koji način pobiti manjine u NDH.

“Evidentno je da su ustaše uspostavili teroristički režim koji je bio odgovoran za masovna ubojstva pojedinih skupina”, navode u Fifi.

FOTO: ŠIMUNIĆ NE ŽELI U PENZIJU 'Je li ovo moje zadnje gostovanje karijere? Nipošto!'

Kada je riječ o samom pozdravu, odvjetnici Prtenjača u žalbi navode da se pozdrav “Za dom” ne može povezati isključivo s ustaškim režimom. Tu, tvrde u Fifi, branitelji priznaju da je pozdrav povezan i s NDH.

“Žalitelji kažu da je službeni pozdrav u NDH bio “Za poglavnika i dom - spremni”, a da je Šimunić samo pozdravio sa “Za dom”. Međutim, mi smatramo da se pozdrav “Za dom - spremni” povezuje s ustašama i da je, između ostalog, bio i njihov službeni pozdrav”, odgovaraju u Fifi.

Tu citiraju povjesničare koji kažu da se sredinom travnja 1941. izraz “Za dom - spremni” počeo javljati na službenim dokumentima NDH. Čak je i Ante Pavelić 21. travnja 1941., obraćajući se narodu na Trgu svetog Marka u Zagrebu, pozdravio “Za dom”, a gomila mu je uzvratila “Spremni”.

“Na dan osnutka NDH hrvatski radio objavio je deklaraciju, a zadnji pasus završava riječima “Bog i Hrvati! Za dom spremni!”, piše u odgovoru na žalbu.

Argumenti obrane išli su i u smjeru da se pokaže kako hrvatsko pravosuđe ne kažnjava one koji tako pozdravljaju, pa tako spominju sutkinju Katarinu Persen koja je oslobodila prodavača majica i kapa s natpisom “Za dom spremni” na Thompsonovu koncertu u Čavoglavama. Tu je i slučaj Josipa Miljka koji je u Zagrebu izvjesio zastavu s natpisom “Za dom spremni” te čovjeka koji je na koncertu Mate Bulića uzvikivao istu parolu, a obojica su oslobođena.

Time zapravo žele reći da je Šimunić bio upoznat s tim presudama i da zato nije mislio da je učinio išta loše uzvikujući “Za dom spremni” na maksimirskom stadionu u Zagrebu.

“Igrač je želio posvetiti taj pozdrav svojoj domovini nakon važne pobjede reprezentacije. Iz njegovih riječi progovara pozitivna ljubav i povezanost s domovinom te radost i euforija”, navode odvjetnici. No, Fifa odgovara: “Da, ali ne spominju neke novije odluke sudova, a i DORH je Šimunića globio s 25 tisuća kuna zbog istog pozdrava. Od 2011. hrvatski mediji izvještavali su o 13 slučajeva u kojima je sud kaznio pojedince zbog istog ili sličnog pozdrava”.

Također u Fifi smatraju da je irelevantno to što u hrvatskom zakonodavstvu nije eksplicitno kažnjiv pozdrav, kao što je slučaj sa “Sieg Heil” u Njemačkoj. Šimunićeva obrana u žalbi kaže kako nije točno da je poklič “Za dom spremni” bio jasno i nedvojbeno vezan uz genocid te da se ti dijelovi pokliča ne moraju uvijek povezivati samo s ustaškim pokretom. U žalbi se kaže kako je u vrijeme kada su ustaše došli na vlast 1941. taj pozdrav bio prisutan više stoljeća, a redovito je išao uz podignutu desnu ruku. Šimunić je, kažu njegovi odvjetnici, u euforiji i radosti zbog dobivene utakmice prvo izvikivao “U boj, u boj”, a potom i “Za dom”, na što je publika odgovorila “Spremni”. Tim redoslijedom, piše u žalbi, poklič se može povezati s operom “Nikola Šubić Zrinski” koja se počela izvoditi u 19. stoljeću, puno prije nego što su ustaše 1941. preuzeli vlast u Hrvatskoj.

Ali, Fifa ni tu ne ostaje dužna: “Nije točno, to se ne može povezati s domoljubljem. Uostalom, u operi se ne spominje riječ ‘spremni’. Isto tako, ‘Arbeit macht frei’ dio je novele njemačkog filologa Lorenza Diefenbacha iz 1873., ali se danas povezuje s natpisom na ulazu u logor smrti Auschwitz”.

Fifa argumente temelji i na prijašnjim slučajevima sa stadiona. Zanimljivo, navode i najnoviji incident s Donaldom Sterlingom kojeg je zbog rasizma NBA kaznio doživotnom zabranom dolaska na utakmice i s 2,5 milijuna dolara globe. Tu su još i slučajevi Nicolasa Anelke te Luisa Suareza koji su kažnjeni zbog sličnih ispada.

Prema Fifi, ne stoji ni argument obrane da se Šimuniću stavlja nešto u usta što nije rekao (“Spremni”) jer su to navijači uzvikivali. “On je očito surađivao s navijačima, poticao ih na to i čak četiri puta ponovio sporni pozdrav. Bio je potpuno svjestan što radi i nije ništa napravio da to zaustavi”, tvrde u Fifi.

S druge strane, Šimunićeva obrana navodi i primjere koji, po njima, pokazuju da ne moraju uvijek simboli koje su nacisti i fašisti zloupotrebljavali u današnjem kontekstu značiti diskriminaciju. Tako kažu da su olimpijsku baklju “izumili” nacisti. Zatim spominju i znak Mercedesa koji su također zloupotrebljavali, a tu je i Nietzsche koji je također jedno vrijeme bio obilježen kao nacistički filozof. Takvih primjera ima i u Hrvatskoj, pa tako obrana tvrdi kako se danas kao službena valuta koristi kuna, koja je bila sredstvo plaćanja i u NDH, a da je i hrvatski grb u vrijeme ustaša bio sličan današnjem.

“Ako uzmemo broj 88 u tom kontekstu, on znači “Sieg Heil” jer H je osmo slovo abecede”, odgovaraju u Fifi.

Ne može se reći, odgovaraju na protutužbu u Fifi, ni to da je Šimunić slavio pobjedu jer ostao je sam na terenu, njegovi su suigrači već otišli i “nismo mogli vidjeti tople scene radosti i sreće. Na videosnimci vidljivo je da ga navijači pozdravljaju uzdignutom desnicom, i to se nedvosmisleno može shvatiti kao nacistički pozdrav”.

“Šimunić je diskriminirao sve one koji su stradali u vrijeme ustaškog režima.Fifina pravila kažu da se neće tolerirati takvo ponašanje, zaključuju u Fifi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 23:31