Hrvatska radiotelevizija prezadužena je s minusom na računu od 363 milijuna kuna, ima prevelik broj zaposlenih i previše novca troši na plaće - zaključili su u nalazu za 2012. državni revizori i upozorili da je jedini spas od bankrota za javnu televiziju smanjenje plaća i broja zaposlenih.
Krajem 2011. HRT je imao 3400 djelatnika, a na kraju 2012. tek 31 djelatnika manje. Na njihove plaće troši se 465 milijuna kuna, što predstavlja čak 31,5 posto svih rashoda. Prosječna bruto plaća u 2012. iznosila je 9766 kuna, a najviša bruto plaća bila je 33.859 kuna ili 17.267 kuna neto.
No, unatoč visokim troškovima za plaće, financijskim dubiozama, zaduženosti i ogromnom minusu, HRT je u prošloj godini isplatio čak 2,5 milijuna kuna stimulacija zaposlenicima Glazbene prozivodnje! “HRT posluje s gubitkom od 363 milijuna kuna, ima visok stupanj zaduženosti, te je 80,8 posto imovine pokriveno kreditima.
Stabilizacija poslovanja moguća je jedino uz reorganizaciju, smanjenje troškova zaposlenika, te smanjenje broja zaposlenih i vanjskih suradnika”, upozorava revizija koja je otkrila brojne nelogičnosti, nezakonitosti i sumnjive poslove koji su se događali na HRT-u za mandata Josipa Popovca, kojeg je u srpnju 2012. zamijenio Domagoj Novokmet, a u listopadu prošle godine Goran Radman.
Tako su, primjerice, 2006. za 2,25 milijuna kuna kupili računalni program za praćenje emitiranja reklama. Na troškove održavanja, korištenja licenci i nadogradnje potrošeno je još 1,5 milijuna kuna, a program se nije koristio sve do sredine 2010.! Dakle, HRT je na taj program spiskao čak 3,7 milijuna kuna. Revizija je utvrdila i to da program uopće ne funkcionira!
Uz to, HRT je u 2012. oštećen za još 2 milijuna kuna koje su “poklonili” marketinškim agencijama. Nakon prijave uposlenice, unutarnja je revizija utvrdila da su iz sustava brisani podaci o emitiranju promidžbenih spotova za četiri agencije i novac im nije naplaćen.
Revizija HRT-u zamjera i to što tijekom 2012. nisu izradili niti jedan promidžbeni materijal nego su sve radile agencije iako imaju i kvalificirane djelatnike i opremu.
Nepravilnosti su pronađene i kod korištenja službenih vozila, a problem je nastao i kod ugovora s Odašiljačima i vezama jer je HRT platio emitiranje 47,2 milijuna kuna više nego što je trebao jer je plaćao cijenu emitiranja analognog signala iako su emitirali preko znatno jeftinijeg digitalnog.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....