JEFTINA DJEDOVINA

STRUČNJAK PROTIV POREZA NA NEKRETNINE 'Slavonci ionako nemaju kome prodati imovinu, a obalu će pokupovati stranci'

 Josip Bistrović/CROPIX

Jeste li znali da Hrvati, koji prema posljednjem popisu stanovništva žive u 1,5 milijuna kućanstava, raspolažu s 2,25 milijuna stanova, a samo ih je 1,49 milijuna nastanjeno? Privremeno se koristi 342.349 stanova, a 73.994 vode se kao napušteni, piše Slobodna Dalmacija.

Budući da oko 4,5 milijuna Hrvata raspolaže i s 249.243 stana za odmor i rekreaciju, 13.526 stanova koji se koriste u vrijeme sezonskih radova u poljoprivredi, te 60.100 za iznajmljivanje turistima, bivši ministar financija Slavko Linić, najveći zagovornik uvođenja poreza na nekretnine, nije bio daleko od istine kad je tvrdio da su Hrvati bogata nacija.

Premda je jasno da je porez na nekretnine knedla u grlu kako ovoj, tako i svakoj drugoj vlasti, jer tko ga uvede sigurno gubi izbore, posve je izvjesno da će Hrvatska prije ili kasnije krenuti stopama drugih zemalja EU-a i uvesti taj namet na nekretnine. Hoće li se to dogoditi 2016. ili 2020., kako je nedavno najavio novi ministar financija Boris Lalovac, manje je važno.

Porez obara cijene

Činjenica je da će se poslije tog novog, Hrvatima nepoznatog nameta početi proces vlasničkog restrukturiranja sadašnjeg stambenog fonda. Vlasnici napuštenih stanova neće više sebi moći dopustiti luksuz da oni zjape prazni, pogotovo u gradovima, kao u staroj gradskoj jezgri Šibenika, pa i drugim dalmatinskim gradovima, gdje fasade, škure, pa i krovovi prijete prolaznicima jer ih nitko ne održava.

Tim poreznim škarama neće biti zaobiđena ni Zagora, gdje je sve više napuštenih kuća. Riječju, “bogati” Hrvati sa skromnim plaćama i još skromnijim mirovinama, a pogotovo oni koji su godinama na burzi rada, više sebi neće moći dopustiti luksuz da u gradu imaju stan i na selu kuću ili neku drugu nekretninu. Hoće li, kao posljedica veće ponude na tržištu tih nekretnina, doći do drastičnog pada cijena i hoće li nam tako jeftine kuće i stanove pokupovati stranci?

– Bez sumnje, doći će do osjetnog pada cijena nekretnina. Ovo što danas imamo zaista je prenapuhano i ne prolazi na tržištu, a toga su svjesni i naši klijenti koji preko nas žele prodati kuću ili stan. Oni odrede cijenu koja ne prolazi na tržištu i čekaju, kao da im se ne žuri, no kad zagusti, spuštaju cijenu.

Danas se, što je do jučer bilo nezamislivo, u Vodicama može kupiti lijep novi stan po 1500 eura po kvadratu, iznad Magistrale čak i za 1100 eura, dok uz obalu cijena kvadrata dostiže 2000 eura. Hoće li cijene dodatno kliziti prema dolje uvođenjem najavljenog poreza na promet? Vjerojatno hoće jer će povećana ponuda diktirati cijenu – smatra Jasminka Fišer Gavranović, zamjenica predsjednika Udruženja za poslovanje nekretninama pri Županijskoj komori Šibenik.

Atraktivni Zagreb i Jadran

Ona tvrdi da se stranci čude da još nismo uveli porez na nekretnine.

– To je nešto što im se čini logičnim – kaže naša sugovornica.

– Ja sam protiv uvođenja poreza na nekretnine, a pogotovo sam protiv pisanja članaka o tome danas, kad ne znamo niti kad će biti uveden niti kakav će se model primijeniti. Svaki put kad bi se mediji raspisali o porezu na nekretnine mi koji poslujemo s nekretninama imali smo štete. Zbog toga nisam za to da komentiram nešto što bi se moglo dogoditi – kaže Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja za poslovanje nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

– Nije pametno govoriti hipotetski što bi bilo kad bi bilo. Posljednja je najava ministra financija Lalovca da bi se to moglo dogoditi tek 2020. godine. Želim biti ozbiljan i ne želim gatati jer nitko ne zna što će se sve do tada dogoditi u Hrvatskoj, kakve će biti gospodarske prilike, kakav će se model koristiti pri oporezivanju, hoće li taj model biti sličan onome u susjednoj Sloveniji ili Srbiji. Ako bi bio sličan, onda se neće baš ništa dogoditi.

Višak nekretnina na tržištu nije nastao slučajno, to je posljedica sustava u kojem se živjelo i u kojemu ljudi nisu bili poticani, niti im je pružena prilika da ulažu u biznis, pa su se okrenuli gradnji vikendica i kuća. Cijeli su život ulagali i sada im to treba oporezivati i tako ih natjerati da to budzašto prodaju. Zbog toga sam skloniji tome da se, recimo, primijeni francuski model oporezivanja imovine, gdje postoji cjenovni prag. To je puno pravičnije.

Vi ćete sutra uvođenjem poreza na nekretnine natjerati vlasnike da budzašto prodaju svoje kuće u Zagori ili, recimo, u Slavoniji, gdje inače ni danas ništa ne možete ništa prodati, čak ni po ovim zaista niskim cijenama. Da ne govorimo o preniskim cijenama poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji – objašnjava Ranilović.

Hoće li stranci, ako uvođenje porez na nekretnine obori cijene, pokupovati kuće i druge nekretnine?

– To se može dogoditi samo s kućama u priobalju i u Zagrebu. U ostalom dijelu Hrvatske toga neće biti – uvjeren je Ranilović, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 12:19