SJEĆANJE NA ŽRTVE

SLUŽBENA KOMEMORACIJA U JASENOVCU U koloni sjećanja znatno manje ljudi nego jučer, ali i danas su došli strani ambasadori

Andrej Plenković i Marko Sladoljev u koloni
 Goran Mehkek / CROPIX

Prigodnim programom u Spomen-području Jasenovac u nedjelju je održana službena komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora, pod pokroviteljstvom Hrvatskom sabora, u spomen na 22. travnja 1945. i proboj 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih stotinjak.

Komemoracija u povodu 72. godine proboja logoraša održana je u znak sjećanja na žrtve jasenovačkog logora, kao i preživjele zatočenice i zatočenike logora, koji je od kolovoza 1941. do 22. travnja 1945. bio logor smrti, u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.

Komemoraciji kod Kamenog cvijeta prisustvovali su predsjednik Vlade Andrej Plenković te u ime predsjednika Hrvatskog sabora Bože Petrova njegov izaslanik saborski zastupnik Marko Sladoljev. Oni su zajedno sa izaslanicom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, predstojnicom njezina ureda Anamarijom Kirinić, položili zajednički vijenac za žrtve u ime Predsjednice Republike, Hrvatskog sabora i Vlade.

Vijenac za žrtve položila i potomkinja logoraša Branka Nešić Reichel.

Na popisu žrtava jasenovačkog logora nalazi se 83.145 imena, među kojima 39.570 muškaraca, 23.474 žene te 20.101 dijete do četrnaest godina starosti. U više do 1300 dana postojanja ustaškog logora Jasenovac, najviše je stradalo Srba, Roma, Židova i Hrvata.

Tijekom komemoracije, kojoj nisu prisustvovali preživjeli logoraši, nije bilo govora, a održan je program u kojemu su, nakon minute šutnje, sudjelovali zbor Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) te dramski i glazbeni umjetnici. Sudionici su do Kamenog cvijeta došli u koloni sjećanja od Memorijalnog muzeja, a skup je završio polaganjem vijenaca i molitvom za žrtve, koju su molili katolički svećenik i muslimanski imam.

Na početku komemoracije, nedaleko od spomenika, nekoliko je osoba, koji su se deklarirali kao hrvatski antifašisti, razvilo transparent "Uklonite ustaški pozdrav".

Odavanju počasti jasenovačkim žrtvama prisustvovali su i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, ministar zdravstva Milan Kujundžić i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Mirko Šundov, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i drugi. Nazočila su i izaslanstva HDZ-a, HSLS-a, Mosta i Narodne stranke-Reformista.

Također, na komemoraciji su bili veleposlanici te izaslanici 18 veleposlanstava u Republici Hrvatskoj i to SAD-a, Rusije, Izraela, Njemačke, Velike Britanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Švedske, Španjolske, Austrije, Australije, Japana, Češke, Kanade, Madžarske, Norveške i Slovačke.

Vijence kod Kamenog cvijeta Bogdana Bogdanovića položila su i izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, Općine Jasenovac, Grada Zagreba, HAZU, saborski zastupnik Veljko Kajtazi s članovima Saveza Roma, Matice hrvatske, Grada Novske, Nacionalnog vijeća Srba u Hrvatskoj te izaslanstvo Javne ustanove Spomen područja Jasenovac.

Bila je to druga od tri komemoracije koje se, kao i lani, odražavaju u spomen na jasenovačke žrtve. Jedan od prijepora koji je doveo do toga jest ploča poginulim pripadnicima HOS-a s ustaškim pozdravom "Za dom spremni" postavljena u Jasenovcu, nedaleko spomen-područja.

U subotu je održan komemorativni skup u organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) i Srpskog narodnog vijeća (SNV), u kojemu su sudjelovali preživjeli logoraši i veliki broj građana. Predsjednik SABA Franjo Habulin rekao je kako ne sudjeluju u službenoj komemoraciji zbog kolebljivog stajališta aktualne vlasti, kad je u pitanju ocjena i karakter ustaškog režima, njegovih simbola i pozdrava te dodao kako se mora govoriti o Jasenovcu i drugim ustaškim koncentracijskim logorima, jer će u protivnom prevladati laž koju nameću povijesni revizionisti.

U ponedjeljak će komemoraciju u Jasenovcu održati predstavnici Židovske zajednice u Hrvatskoj.

Plenković: 'Žao mi je što nema jedinstvene kolone'

Nakon komemoracije, premijer Andrej Plenković je novinarima rekao kako mu je žao što nema jedinstvene kolone.

- Žao mi je što nema jedinstvene kolone, uz poštovanje jučerašnje i sutrašnje komemoracije. To predstavlja poruku da svi moramo činiti napore kako bismo u budućnosti imali jedinstvenu komemoraciju, jer žrtve to zaslužuju, izjavio je Plenković, kojeg je citirala Nova TV.

Dodao je kako je problem razdvojenih komemoracija naslijedio.

Na pitanje o kritikama za relativizaciju problema ploče s ustaškim pozdravom, premijer je rekao: - Nema relativizacije problema, Vlada je to naslijedila i moja je zadaća da riješimo te probleme. (JL)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. travanj 2024 11:17