AFERA RIBAR

Sinovčić poslan u zatvor, odvjetnici bijesni: 'Ne može se tako igrati sa slobodom čovjeka'

Državno odvjetništvo za sve osumnjičene traži određivanje istražnog zatvora
Zagreb, 031214.Nakon ispitivanja u USKOK-u, zadarski poduzetnik Reno Sinovcic napustio je USKOK.Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
 Bruno Konjevic / CROPIX

>>> NOVO 17:04 Sutkinja istrage Jadranka Mandušić odredila je, na zahtjev Uskoka, istražni zatvor zadarskom poduzetniku Reni Sinovčiću, ali i svim osobama koje se zajedno s njim i njegovom tvrtkom VOX kao pravnom osobom terete za niz koruptivnih nedjela, među kojima je i prouzrokovanje stečaja.

Sinovčiću je odbijeno i jamstvo od deset milijuna kuna, a njegovi odvjetnici najavili su žalbu i očekuju drugačiju odluku drugostupanjskog izvanraspravnog vijeća.

"Nije prihvaćena jamčevina bez obzira na visinu i jasno da ćemo se na takvu odluku žalit", kazao je Sinovčićev odvjetnik Andrej Korljan.

Njegov kolega, odvjetnik Mate Matić kazao je kako će sutkinja teško obrazložiti ovakav svoj stav. "Smatram da to nije bila intencija zakonodavca i mislim da sudac istrage u ovoj fazi postupka nije u dovoljnoj mjeri shvatio svoju poziciju. Ne može se tako lako igrati sa slobodom čovjeka", kazao je Matić. Dodao je da nije bilo nikakvog razloga da se jamstvo ne prihvati te da će takav stav sigurno zauzeti i izvanraspravno vijeće.

Pojasnio je da obrana čak nije morala niti nuditi jamstvo, već da je sutkinja, s obzirom na intenciju zakonodavca, treba samostalno odrediti iznos kojim bi se istražni zatvor mogao zamijeniti obranom sa slobode.

"Vjerujem da nema nikakvog razloga da se Reno Sinovčić s ovako ponuđenim jamstvom dalje drži u istražnom zatvoru, a da se jamstvo ne prihvati", zaključio je Matić.

Sinovčiću je kao i većini osumnjičenika istražni zatvor određen zbog opasnosti da bi na slobodi mogli ponoviti nedjelo i utjecati na oko 150 svjedoka, koliko ih Uskok planira ispitati u ovoj fazi istrage.

Jamčevina je odbijena i ostalim osumnjičenicima koji su je ponudili, a navodno je, uz Sinovčića, riječ o njih još pet. Njihove su se ponude kretale u iznosima od 100.000 do 150.000 kuna.

Osim Sinovčića pod istragom su dugogodišnji bivši pročelnik zadarske Porezne uprave Vjekoslav Jurlina, njegova nasljednica Stoja Mučaji, poreznici Željan Pejković, Marko Lozančić i Irena Anić, bivši direktor NK Zadra Novica Erlić i sadašnji direktor Dalibor Zebić.

U prvoj uskočkoj istrazi kojom se, među ostalim, istražuje neka predstečajna nagodba Uskok je procijenio da se šteta za koju terete zadarskog poduzetnika Renu Sinovčića i njegove suosumnjičenike penje na preko 130 milijuna kuna.

-------------------------------

16:27 Sutkinja istrage odbila je i Sinovčićevu i ponudu svih ostalih osumnjičenika za uplatu jamčevine te im je svima odredila zadržavanje u istražnom zatvoru.

-------------------------------

16:04 - Odvjetnici Sinovčića predložili su jamčevinu od 10 milijuna kuna, piše N1 . Taj novac, kako tvrde odvjetnici, Sinovčić nema, ali postoje ljudi koji ga imaju. Na pitanje je li među njima i Ćiro Blažević, odvjetnik Andrej Korljan je odgovorio potvrdno. Jamčevine su ponudili i drugi osumnjičenici.

-------------------------------

ZAGREB - Nakon ispitivanja svih osumnjičenika Uskok je pokrenuo istragu i zatražio istražni zatvor za zadarskog poduzetnika Renu Sinovčića, ali i sedam osoba koje zajedno sa Sinovčićem i njegovom tvrtkom VOX kao pravnom osobom tereti za niz koruptivnih nedjela, među kojima je i prouzrokovanje stečaja.

Navodno je riječ o dugogodišnjem bivšem pročelniku zadarske Porezne uprave Vjekoslavu Jurlini, poreznicima Željanu Pejkoviću, Marku Lozančiću i Ireni Anić, bivšem direktoru NK Zadra Novici Erliću, sadašnjem direktoru Daliboru Zebiću i pročelnici zadarske Porezne uprave Stoji Mučaji.

Sinovičićev odvjetnik Andrej Korljan kazao je nakon dvosatnog ispitivanja u Uskoku da je njegov branjenik iznio iscrpnu obranu, odgovarao na sva pitanja tužitelja i negirao sve što mu se stavlja na teret.

Iako je kazao da zbog zakonskih odredbi o tajnosti ne može govoriti o sadržaju inkriminacija, Korljan je rekao da zbog medijskih napisa mora istaknuti da se Sinovčić nije okoristio ničim što mu se stavlja na teret.

"Za gospodina Sinovčića nogometni klub Zadar i tvrtka VOX bili su njegov život. Nekakvi navodi o tome da bi se okoristio na račun bilo nogomeetnog kluba, bilo firme potpuno su promašeni. Štoviše on je sve radnje koje je poduzimao, poduzimao upravo da bi klub i firma mogli funkcionirat, da bi opstali na tržištu. On je taj koji je donosio svoj privatni novac i u firmu i u nogometni klub", kazao je Korljan.

Dodao je da je Sinovčić jedan od poduzetnika koji je zapao u teškoće, ali da je "sve radio kako bi sačuvao radna mjesta i kako bi i klub i firma mogli funkcionirat, što nije lako u uvjetima današnjeg poslovanja".

Uskok je na svojim internetskim stranicama oko podneva objavio da je protiv svih osumnjičenih pokrenuo istragu i zatražio istražni zatvor zbog sumnje da su počinili ili pomagali u zlouporabi položaja i ovlasti, prijevarama u gospodarskom poslovanju te prouzrokovanju stečaja.

O zahtjevu za određivanjem istražnog zatvora na ročištu koje je zakazano u 13 sati trebao bi odlučiti sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.

Osim Sinovčića, koji je sinoć nakon pretresa doma i poslovnih prostorija iz Zadra prevezen pritvorskom nadzorniku u Zagrebu, u Uskoku je u srijedu ispitana i Stoja Mučaji koja je osumnjičena iako je ranije upozoravala na nezakonitosti u predstečajnoj nagodbi Sinovčićeve tvrtke Vox, a prošle godine je Ministarstvu financija uputila primjedbe na 21 milijun kuna sumnjivih Zebićevih potraživanja. No, Fina i nagodbeno vijeće procijenili su tada da je sve čisto.

Odvjetniku Milanu Petričiću koji bi je trebao zastupati Stoja Mučaji je navodno kazala da joj ne treba odvjetnik upravo stoga jer je prijavila Sinovčićeve nepravilnosti u predstečajnoj nagodbi tvrtke VOX.

Uskok Sinovčića i ostale tereti za štetu od preko 130 milijuna kuna

ZAGREB - U prvoj Uskočkoj istrazi kojom se, među ostalim, istražuje neka predstečajna nagodba Uskok je procijenio da se šteta za koju terete zadarskog poduzetnika Renu Sinovčića i njegove suosumnjičenike penje na preko 130 milijuna kuna.

Na dugačkom popisu malverzacija koje su pobrojane u priopćenju objavljenom na Uskokovoj internetskoj stranici navodi se da su vjerovnici Sinovčićeve tvrtke VOX oštećeni za oko 52 milijuna kuna, VOX za nešto manje od 22,5 milijuna, NK Zadar za 50,7 milijuna, Ministartsvo financija za oko 5,6 milijuna, a državni proračun za nešto manje od tri milijuna kuna.

U prvoj točki Uskok navodi kako sumnja da su od prosinca 2010. do 5. srpnja 2013. na višekratna Sinovčićeva traženja bivši pročelnik zadarske Porezne uprave Vjekoslav Jurlina i njegova nasljednica Stoja Mučaji te voditelji ispostave Željan Pejković i Marko Lozančić i voditeljica Službe za ovrhu Irena Anić u više navrata prolongirali naplatu dospjelog i ovršnog poreznog duga tvrtki VOX.

Tužiteljstvo sumnja da su "donosili rješenja o reprogramu poreznog duga kad za to nisu bili ispunjeni uvjeti te poduzimali druge radnje s ciljem da se spriječi pokretanje ovršnog postupka radi naplate poreznog duga", čime su proračun navodno oštetili za najmanje 2,7 milijuna kuna.

Stoju Mučaji i jednog od voditelja ispostave sumnjiči se i da, na Sinovčićev zahtjev, jedno rješenje o ovrsi nisu poslali na provedbu Financijskoj agenciji te su nezakonito dogovarali daljnje odgode ovrhe čime je proračun oštećen za još 170 tisuća kuna.

Za štetu koja je počinjena na teret NK Zadra Uskok uz Sinovčića sumnjiči bivšeg direktora Novicu Erlića koji je navodno priznao nepostojeća potraživanja proizašla iz neistinitih i nevjerodostojnih ugovora o zajmu u kojima je navedeno da je Sinovčić od rujna 2000. do ožujka 2004. isplaćivao pozajmice igračima kluba. Nakon što je Erlić prihvatio obvezu od preko 42 milijuna kuna klub je zbog vraćanja nepostojećeg duga Sinovčiću isplatio nešto manje od 11,3 milijuna kuna, tvrtkama povezanim s njim preko 209 tisuća kuna, a njegovoj tvrtki VOX još 15,3 milijuna kuna.

Sinovčić je, po tvrdnjama Uskoka, kao direktor VOX-a dug te tvrtke prema klubu podmirio prijebojem međusobnih potraživanja s osnova nepostojećih pozajmica od 9,2 milijuna kuna, dok je preostali dio nepostojećeg potraživanja pretvoren u vlasnički udio u klubu. Sinovčiću je time omogućeno neosnovano stjecanje dionica vrijednih preko 23 milijuna kuna, odnosno 35,06 posto temeljnog kapitala kluba. Na taj je način Sinovčiću pribavljena nepripadna imovinska korist od najmanje 44,3 milijuna kuna, tvrtki VOX od najmanje 5,3 milijuna kuna, drugom poduzeću 209 tisuća kuna, dok je klub oštećen za najmanje 50,7 milijuna kuna, tvrde u Uskoku.

Što se tiče predstečajne nagodbe njegove tvrtke VOX, Uskok sumnja da je od siječnja 2013. do kraja siječnja ove godine nezakonito umanjio obveze VOX-a prema vjerovnicima. Kako bi osigurao prihvaćanje predloženog plana financijskog i operativnog restrukturiranja VOX-a Sinovčić je u dokumentaciji koju je dostavio nagodbenom vijeću FINA-e, uz potraživanja drugih vjerovnika neistinito predočio i priznao i svoje potraživanje prema tvrtki od čak 17,6 milijuna kuna. Navedeno potraživanje je formalno prenio na Dalibora Zebića, na kojeg je prenio i svoje daljnje nepostojeće potraživanje prema VOX-u od preko 3,4 milijuna kuna, a sve kako bi zadržao potrebnu većinu glasova vjerovnika.

Na taj je način, upravo na temelju svojih priznatih i neistinitih tražbina, formalno prenijetih na Zebića ostvario potrebnu većinu glasova vjerovnika koji su prihvatili predloženi plan financijskog i operativnog restrukturiranja VOX-a, tvrdi Uskok.

"Nakon toga je Nagodbeno vijeće, u uvjerenju da je zakonom tražena većina vjerovnika ostvarena na temelju istinitih i stvarno postojećih tražbina vjerovnika, donijelo rješenje o prihvaćanju plana financijskog i operativnog restrukturiranja dok je Trgovački sud u Zadru 21. siječnja 2014. donio pravomoćno rješenje o odobravanju predstečajne nagodbe", navodi tužiteljstvo. VOX-u je pritom pribavljena nepripadna imovinska korist od preko 57,5 milijuna kuna, dok je Ministarstvo financija oštećeno za 5,6 milijuna, a ostali vjerovnici za 51,9 milijuna kuna.

Na kraju Uskok Sinovčića sumnjiči da je u lipnju 2013. u Zadru, nakon što je VOX prestao plaćati putem žiro računa, na temelju Ugovora o prijenosu poslovnog udjela, Zebiću za jednu kunu ustupio jedini poslovni udjel jednog društva, čiji je vlasnik i osnivač bio VOX stvarne vrijednosti 22,4 milijuna kuna kuna, čime je svjesno umanjio stvarnu imovinu svoje tvrtke iz koje bi se u stečajnom postupku mogli namiriti vjerovnici i pritom je oštetio za navedeni iznos.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. lipanj 2024 01:14