AFERA PODRAVKA

Šestak je za puštanje na slobodu USKOK-u dao ključne dokaze

Nakon što im je otkrio šifru za pristup dokumentima, u USKOK-ovoj i policijskoj akciji uhićen je Damir Polančec

ZAGREB, KOPRIVNICA - Istražitelji su se konačno uspjeli dokopati dokumenata koji upućuju na to da je bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec tajni mozak operacije Spice kojom su se odabrani menadžeri uz pomoć Fime trebali dokopati 10,6 posto Podravkinih dionica.

Te su dokaze USKOK i DORH od početka akcije Manager i uhićenja čelnih ljudi Podravke, Fime i SMS-a čvrsto držali u rukama, ali svejedno su bili bespomoćni! Tajni ugovori, vrlo zanimljiva e-mail prepiska, promemorije sa sastanaka, konspirativni dopisi - njih nekoliko tisuća - sve je to bilo u laptopu kojim se koristio Zdravko Šestak , koji je inače i vrhunski informatički stručnjak.

Specijalni rat

No, dokumenti su bili kriptirani vrlo složenim algoritmima koje policijski i stručnjaci USKOK-ovi nikako nisu mogli razbiti. Prema izvorima bliskim istrazi, Šestak je na kraju, shrvan dugotrajnim pritvorom i 'specijalnim ratom' koji su istražitelji vodili protiv njega, odlučio otkriti tajni ključ za dekriptiranje svojih dokumenata u prijenosnom računalu. Nedugo nakon toga u policijskoj i USKOK-ovoj akciji uhićeni su Polančec i odvjetnik Marković. Naši izvori tvrde kako su se u laptopu skrivali mnogi dokazi kojima će istraga potkrijepiti optužnice za Podravkine menadžere i Polančeca.

Nakon što su remetinečke ćelije bili napustili svi osim njega - što je navodno bio dio USKOK-ova 'specijalnog rata' - Šestak se slomio i najprije pustio signal da u zamjenu za slobodu želi surađivati. No samo dan poslije iznenada se predomislio pa nije odveden na zakazan sastanak sa sucem istrage.

Posebni posrednik

USKOK i Državno odvjetništvo u tom su času bili u panici pa su mu preko posebnog posrednika navodno u povjerenju poručili da se neće 'tako skoro družiti na slobodi s djecom i suprugom'. Naši izvori tvrde kako se Šestak nakon toga slomio pa su istražitelji konačno mogli do tajnih dokumenata pohranjenih u njegovu laptopu. Njegov odvjetnički tim pak i dalje odbacuje informacije da je Šestak postao USKOK-ov pouzdanik, a bivši čelnik Uprave Podravke u prvoj izjavi nakon napuštanja Remetinca ističe kako je uvjeren da će dokazati nevinost.





I Marinac ostavio tragove

Ruku na srce, upravo će Šestaku to biti vrlo teško učiniti. Informacije iz odvjetničkih krugova i Podravkina vrha govore kako je upravo on 'potpisivao gotovo sve sulude naloge i fakture koji Podravku mogu stajati milijunske štete'. Uz njega, kao potpisnik spornih dokumenata i ugovora spominje se i Šestakov prethodnik Darko Marinac koji je, čuje se u Podravkinim krugovima, također ostavljao materijalne tragove provodeći operaciju Spice.





Lagao je MOL-u kako netko želi neprijateljski preuzeti Podravku

KOPRIVNICA - Damir Polančec osumnjičen je da je zlorabio položaj i ovlasti potpredsjednika Vlade te predsjednika državnog povjerenstva za pregovore s mađarskim MOL-om omogućivši menadžerima Podravke da u odnosima s MOL-om i OTP bankom oštete Podravku za najmanje 75 milijuna kuna.

Prema istražnom nalogu, Polančec je znao da Podravki ne prijeti neprijateljsko preuzimanje te mu je glavni cilj bio da Podravkinu Upravu izvuče iz neugodne situacije u koju su upali zbog aktiviranja tzv. margin callova zbog kojih je tvrtka morala plaćati dodatni novac kako Fima ne bi ostala bez dionica. Zbog toga se obratio MOL-u za pomoć lažno im predstavljajući kako Podravki prijeti neprijateljsko preuzimanje.

Nakon toga, potpisuje se čak pet ugovora između Podravke, Fime, MOL-a i OTP-a kojima se reguliraju njihovi međusobni poslovni odnosi. Podravka je odmah nakon potpisivanja tih ugovora položila u OTP depozit od 6,2 milijuna eura.

Do uplate sljedeće tranše od oko četiri milijuna eura još nije došlo jer sadašnja Uprava Podravke na čelu s Miroslavom Vitkovićem na to ne pristaje dok se ne okonča istraga.









Devčić: Šestaka smo pustili na prijedlog DORH-a

Šestakovo puštanje na slobodu istražni sudac i glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić objasnio je uobičajenom zakonskom procedurom koje se Sud morao pridržavati. - U ovom slučaju Šestak je pušten na slobodu na prijedlog Državnog odvjetništva, što je uobičajena zakonska opcija kad više ne postoje razlozi za pritvaranje - rekao je Devčić. K. E.





Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. srpanj 2024 01:28