PODRŽALI BORASA

Senat Sveučilišta potvrdio smjenu dekanice Filozofskog: ‘Ovo je vendeta jer nisam bila pokorna‘

‘Ono što me najviše muči u cijeloj to priči je da vidim da je to pokušaj destabilizacije FF-a‘, rekla je Vlahović-Štetić
Vesna Vlahović Štetić
 Tomislav Kristo/Cropix

Senat Sveučilišta u Zagrebu na elektroničkoj sjednici u utorak je potvrdio odluku rektora Damira Borasa o suspenziji Vesne Vlahović-Štetić s dužnosti dekanice Filozofskoga fakulteta, potvrdili su u utorak navečer na Sveučilištu u priopćenju koje su poslali medijima.

Senat je, kako se navodi, odluku donio dvotrećinskom većinom od ukupnog broja članova, pri čemu je od njih ukupno 70 glasovanju pristupilo 67. Za odluku o potvrdi suspenzije glasovalo je 48, dok je 12 članova glasovalo protiv, a sedam je članova ostalo suzdržano.

- Odluku o suspenziji dekanice Filozofskoga fakulteta rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras donio je 8. srpnja 2020. zbog ozbiljnoga i trajnoga kršenja zakona i Statuta Sveučilišta u Zagrebu te na njima temeljenih odluka. Odluka je prema zakonskim i statutarnim odredbama podlijegala potvrdi Senata. Senat je također potvrdio i odluku rektora kojom je za obnašatelja dužnosti dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu do izbora novog dekana imenovan prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, navodi se u priopćenju sa Zagrebačkog sveučilišta.

- Na sjednici je imenovano i pet obnašatelja dužnosti prodekana Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: doc. dr. sc. Tomislav Galović s Odsjeka za povijest, doc. dr. sc. Vinko Kovačić s Odsjeka za talijanistiku, doc. dr. sc. Naida Mihal Brandl s Katedre za judaistiku, izv. prof. dr. sc. Ana Munk s Odsjeka za povijest umjetnosti i izv. prof. dr. sc. Krešimir Pavlina s Odsjeka za komunikacijske i informacijske znanosti, zaključuje se u priopćenju.

Prije objave ove vijesti, suspendirana dekanica gostovala je u HRT-ovoj emisiji Tema dana, u kojoj je izjavila da je svaki dekan izgubio barem jedan, a neki i puno više radnih sporova, i nitko ih za to nije smijenio. Kazala je i da bi potvrda njezine suspenzije na Senatu bio presedan.

Podsjetimo, rektor Boras suspendirao ju je nakon odluke Županijskog suda u radnom sporu prema kojoj je ona pravomoćno osuđena za mobing nad prorektorom Sveučilišta Antom Čovićem, tada zaposlenikom Filozofskog fakulteta.

'Dizanje ručica'

Nezadovoljni odlukom o suspenziji, zaposlenici i studenti Filozofskog fakulteta u utorak su Vladi i premijeru Andreju Plenkoviću uručili peticiju s više od 8000 potpisa tražeći neopozivu ostavku rektora Borasa. Vlahović-Štetić smatra da se radi o osobnoj vendeti jer nije bila pokorna, kao i upozorenju drugim dekanima kako se trebaju ponašati.

- Ono što me najviše muči u cijeloj to priči je da vidim da je to pokušaj destabilizacije FFZG-a, rekla je Vlahović-Štetić koja je i prije glasanja bila uvjerena da će senatska većina potvrditi njezinu suspenziju jer je, kako je rekla, 'uobičajeno da se glasa tako da se dignu ručice'.

- Nitko ništa ne propituje, nitko ništa se ne usuditi pitati ili ne želi pitati, rekla je Vlahović-Štetić, dodavši da postoje ljudi koji će glasati drugačije - vijeća Fakulteta političkih znanosti i Akademije dramske umjetnosti dale su upute svojim članovima da ne glasaju za njezinu smjenu. Rekla je kako na FFZG-u stvari idu dobro te da nije problem u fakultetu. Navela je kako je pokrenula postupak koji ju je dočekao kad je postala dekanica, a prijavu protiv Čovića aktualizirala je, kaže, na zahtjev onih koji su je predali.

- Ja sam pokrenula nešto što je zakonom propisana procedura, poručila je na HRT-u.

Povjerenstvo je, navela je, zaključilo da ima primjedbe na napredovanje Čovića, a Matični odbor zaključio je da je povjerenstvo pogriješilo. Međutim, kaže Vlahović-Štetić, taj je odbor vodio profesor koji je pisao sve izvještaje po kojima je Čović napredovao.

- Dakle, kadija te tuži, kadija ti sudi, rekla je Vlahović-Štetić. Rekla je kako zakonski propisana procedura ne može biti mobing. Teretilo ju se i da je izjavila da nije pokrenut doktorski studij bioetike, a ona ističe da svatko može provjeriti da tog studija nema. Odgovornost za svoju smjenu vidi u Borasu i Ćoviću.

- To nije krivična presuda, nije kazneni sud, to je radni spor. Svaki dekan je izgubio barem jedan, a neki i puno više radnih sporova, i nitko ih za to nije smijenio, poručila je Vlahović-Štetić, istaknuvši i da je sam Boras kao dekan FFZG-a gubio radne sporove, javlja HRT.

Vlada RH: "Vjerujemo da će se situacija na Filozofskom fakultetu riješiti na dobrobit svih"

Odgovarajući na upit N1 televizije, glasnogovornik Vlade Republike Hrvatske Marko Milić rekao je da Vlada vjeruje će se situacija na Filozofskom fakultetu "riješiti na dobrobit svih uključenih - Sveučilišta, Fakulteta i studenata".

"Vlada nema utjecaj na izbor rektora i dekana, poštujemo autonomiju Sveučilišta. Vjerujemo da će se situacija riješiti na dobrobit svih uključenih - Sveučilišta, Fakulteta, a posebno u interesu studenata", rekao je Milić.

"Ne vidimo potrebu za bilo kakvim akcijama koje bi pridonijele narušavanju odnosa na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i dovele u pitanje redovito odvijanje ispita i posebno proces upisa", zaključio je glasnogovornik Vlade.

Sveučilišni sindikat prozvao Ribića za neizravan poticaj zlostavljanju radnika

Hrvatski sveučilišni sindikat prozvao je u utorak Nezavisni sindikat znanosti i visokoga obrazovanja za neizravan poziv poslodavcima da zlostavljaju radnike, nakon što je stao na stranu dekanice Filozofskog fakulteta Vesne Vlahović Štetić, pravomoćne osuđene za mobing.

Sveučilišni sindikat u priopćenju navodi da se sindikat Vilima Ribića našao u shizofrenoj situaciji u kojoj, umjesto da zaštiti radnika, brani poslodavca koji je zlostavljao radnika i napada pravomoćnu sudsku presudu kojom je to utvrđeno.

Sindikat znanosti i visokog obrazovanja prozivaju zbog otvorenog pisma upućenog svim članovima Senata Sveučilišta u Zagrebu uoči današnje sjednice na kojoj Senat odlučuje o razrješenju suspendirane dekanice Filozofskog fakulteta Vesne Vlahović Štetić.

Ribićev sindikat se u pismu članovima Senata protivi njezinu razrješenju nakon što ju je suspendirao rektor Damir Boras čemu je prethodila pravomoćna odluka Županijskog suda u Zagrebu da je mobingirala Borasovog prorektora i zaposlenika Filozofskog fakulteta Antu Čovića.

Sveučilišni sindikat ocjenjuje da je "Ribićev sindikat tim svojim potezom izašao izvan svoje nadležnosti i prirodne uloge te nije jasno šalje li time poruku hrvatskoj javnosti da je poželjno da poslodavac zlostavlja svoje radnike u znanosti i visokom obrazovanju".

Iako u Statutu sindikata visokog obrazovanja stoji da su im ciljevi zaštita dostojanstva i ugleda zaposlenika u znanosti i na visokim učilištima, Ribićev sindikat u više od dvije trećine svoga „Otvorenoga pisma“ polemizira s pravomoćnom sudskom presudom i pokušava je dovesti u pitanje, navodi sveučilišni sindikat.

Ribićevo privatističko shvaćanje javnog prostora

Čelnika sindikata visokog obrazovanja Vilima Ribića prozivaju za privatističko shvaćanje javnog prostora, zajedničkog dobra i ustavnih vrednota. Ribićev sindikat, kažu, relativizira kršenje ljudskih prava, ne pokorava se pravomoćnoj presudi, nego huška i podbunjuje protiv nje, izvrće je i obezvrjeđuje.

Iako je u sudskom postupku pravomoćno utvrđeno da je dekanica Vlahović Štetić mobingirala i šikanirala radnika Filozofskog fakulteta Antu Čovića, navode da Ribićev sindikat to poriče i, suprotno svemu što su sudovi utvrdili, tvrdi da je zaposlenik Filozofskoga fakulteta dekanici bio nadređena osoba.

Hrvatski sveučilišni sindikat poručuje da osuđuje Ribićevu neizravnu poruku i poticaj poslodavcima da slobodno šikaniraju/mobingiraju svoje zaposlenike. Ujedno poziva sve djelatnike u sustavu znanosti i visokog obrazovanja da postave pitanje o smislu postojanje i štetnom djelovanju interesne udruge građana (Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja) za koju kažu da je postala sredstvo za propagiranje ideoloških zalijepljenosti uske sindikalne vrhuške. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 00:44