PREMA NAJAVI

SELJACI NA PET MJESTA ZAPOČELI PROSVJED OKUPLJANJEM PORED CESTE Traže odlazak ministra Jakovine i razgovor s premijerom

Stanje u poljoprivredi smatraju katastrofalnim i neodrživim
 Emica Elvedji / Cropix

OSIJEK - Baranjski poljoprivrednici počeli su u podne najavljeni mirni prosvjed, okupivši se, s desetak traktora, uz prometnicu u Čemincu.

U priopćenju za javnost, koji su podijelili novinarima, navodi se među ostalim da okupljanjem žele iskazati zajedništvo s namjerom da ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu pozovu da ode s te dužnosti jer drže kako dosadašnjim radom nije učinio ništa za hrvatsku poljoprivredu i seljaka.

Seljaci traže i isplatu cjelokupnog poticaja za prošlu godinu u iznosu u kojem je bio isplaćen i 2011. te napominju da su i ove godine na meti trgovačkih lobija kojima je u interesu jedino zarada, a pritom nisu zaštićeni proizvođači i potrošači.

Zbog tih problema, seljaci traže sastanak s predsjednikom Vlade RH Zoranom Milanovićem.

Predsjednik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje (ZUSSB) izjavio je za Hinu da su zasad prosvjedi počeli na tri mjesta u Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji te na jednome mjestu u Virovitičko-podravskoj županiji i na jednome mjestu u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Dodao je da seljaci zasad mirno prosvjeduju okupljanjem i parkiranjem traktora uz ceste, a o daljnjim postupcima naknadno će odlučiti, u čemu će ključnu ulogu imati reakcija Vlade RH i Ministarstva poljoprivrede na njihove zahtjeve.

Predsjednik udruge "Baranjska brazda" Petar Pranjić bio je najavio je da će seljaci započeti s javnim prosvjedima u 12 kontinentalnih hrvatskih županija.

U izjavi za Hinu Pranjić je kazao da je odluka o prosvjedima donesena na jučerašnjem sastanku čelnika seljačkih udruga u Zagrebu.

"Nećemo odustati ni od zahtjeva za isplatom prestaloga dijela poticaja, što može biti isplaćeno vaučerom ili vrijednosnim papirom, tražit ćemo i bolju otkupnu cijenu pšenice, jer postojeća nema veze s trgovanjem, niti s burzom", poručio je Pranjić.

Ustvrdio je da su se najveći hrvatski otkupljivači pšenice udružili i dogovorili otkupnu cijenu, što je, kako drži, kazneno djelo zbog čega su udruge USKOK-u podnijele kaznenu prijavu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. rujan 2024 23:43