SDP-ova uzdanica za istarskog župana Danijel Ferić osim što je prvi objavio kandidaturu za istarskog župana još u prosincu prošle godine, otvoreno je protiv mega turističkih projekata na pulskom priobalju. Bivši šef Hrvatske lutrije smatra da se vladajuća stranka IDS u kampanji kiti tuđim perjem te da glasače želi pridobiti floskulama te da Istranima nudi samo Istrijanstvo.
Prvi ste objavili svoju kandidaturu za istarskog župana. Zašto ste odlučili tako rano krenuti u kampanju?
- Smatram da je objava kandidature šest mjeseci prije izbora taman dovoljno vremena za jedno kvalitetno predstavljanje programa građanima i građankama. Oni su u ovoj priči najbitniji, oni su ti koji moraju biti pravovremeno informirani kako bi na izborima mogli donijeti najbolju moguću odluku.
Građanima su svi programi kandidata slični, ako ne i isti. Što ćete učiniti da se istaknete iznad toga?
- Moram priznati da se ovdje ne slažem s Vama. Program IDS-ovog kandidata Borisa Miletića i moj program dva su u potpunosti različita svijeta. Floskula 100 posto Istra, što je slogan njegove kampanje, ne govori ništa jer to i jest - ništa. Prazan skup. IDS iz izbora u izbore Istrijanima i Istrijankama kao program nudi Istrijanstvo, samo što, gle čuda, taj osjećaj pripadnosti i identificiranja s Istrom, lokalpatriotizam ako želite, već pripada Istrijanima. IDS je Istrijanstvo monopolizirao i to sada po špranci prodaje kao neku svoju stečevinu. Recimo, 2007. su u kampanji za parlamentarne izbore imali slogan “ja volim Istru, a ti?”. Dakle, ispada da ako ne glasaš za IDS, ne voliš Istru. Ali vidite, prvo, ja zaista volim Istru. Drugo, smatram da se Istra voli srcem, a ne stranačkom iskaznicom, smatram da se voli ulaganjem u njezine ljude jer su oni, upravo moji sugrađani i sugrađanke, nositelji i tolerancije i multikulturalnosti, pa i Istrijanstva. Nije to stvorio IDS, ali IDS to iskorištava. IDS-ovi župani već 10 godina obećavaju brda i doline, a ne ispunjavaju ništa, nego, čim se ukaže prilika, bježe u Bruxelles. IDS je obećao četiri doma za umirovljenike, četiri garažne kuće, poduzetnički inkubator, Guggenheim, a isporučio je što? Eksploatacijski turizam, rasprodaju javnog dobra, propast gospodarstva i opustošenost najvećeg grada, Pule. S druge strane pred izbore nemaju srama, hvale se projektima koje je realizirala Vlada poput Ipsilona, bolnice i Arheološkog muzeja. To je valjda tako kad zapravo nisi radio u interesu javnosti. Izmišljaš i ponavljaš laži, obmanjuješ javnost, pa dok ne padne na plodno tlo...
- Moj program je konkretan i usmjeren na rješavanje gorućih problema, ukratko – izgradnja domova za umirovljenike, izgradnja poduzetničkih zona za otvaranje 2.000 novih radnih mjesta, transparentne javne financija i iskazivanje svih troškova i izdataka županije i njenih ustanova i trgovačkih društva, manja javna uprava, održavanje lokalnih referenduma, jednosmjenska nastava za sve učenike, pojačano apliciranje na EU fondove i rješavanje problema lošeg gospodarenja otpadom u Istri, ukidanje golfa na Muzilu.
Zašto ste toliko protiv projekta Brijuni Riviera?
- Brijuni Rivijera nije samo propali projekt bivšeg IDS-ovog župana Ivana Jakovčića, nego je i pljačka, rasprodaja javnog dobra, a u slučaju zemljišta Barbariga-Dragonera i kriminal! Brijuni Rivijera najavljena je prije 20 godina, a do danas nije sagrađen niti jedan hotel, nije otvoreno niti jedno od tisuće obećanih radnih mjesta. Nažalost, i bez Brijuni Rivijere Istra je u potpunosti ovisna o sezonskom turizmu, jer turizam je za IDS jedini vid razvoja. To je njihov domet. Istrijane i Istrijanke nitko nije pitao žele li Brijuni Rivijeru, kao što ih ne pita žele li pod krinkom koncesije na nevjerojatnih 99 godina prodati Muzil.
Po čemu smatrate da je baljanski projekt razvoja turizma dobar? Ni tamo nema više otvorenog pristupa moru od kada postoje kampovi.
- Koliko znam, baljanski je projekt konsenzusom prihvatila cjelokupna tamošnja lokalna zajednica, a gotovo svi stanovnici ušli su i u vlasničku strukturu da svi zajedno upravljaju svojim javnim dobrom. Protiv golfa na Muzilu je pak prikupljeno 6.000 potpisa građana Pule, ali gradonačelnik Boris Miletić je to izignorirao. U Balama, Mon Perinu, na more može doći bilo tko, nikome nije zabranjen pristup i ništa se ne naplaćuje. Ono što se naplaćuje je ulazak automobilima, nikako pješke, jer je ideja u potpunosti eliminirati vozila iz kampa i da to bude „car free“ zona. Apsolutno je svima omogućen besplatan prijevoz vlakićem od Bala do kampa, a sve u cilju rasterećenje prometa.
Kako biste riješili pitanje Kaštijuna o čemu često govorite? Slažete li se tu s platformom Možemo?
- Uspostavit ću civilni nadzor koji su prije više od godinu dana obećali Miletić i Radin, donijet ću odluku o zatvaranju Kaštijunu kao što su to napravili u PGŽ-u za Marišćinu, što je tamo potpisao i IDS, sanirat ću stari Kaštijun jer niti to nisu napravili, izgradit ću postrojenje za građevinski glomazni otpad, intenzivno educirati građane i poslovne subjekte kako odvajati biološki od komunalnog otpada. Namjera je Kaštijun premjestiti u napušteni devastirani kamenolom koji nikome ne bi smetao nikome, ni ugrožavao zdravlje građana, ni okoliš. Što se tiče Možemo!, dok je bila predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić zalagala se za gotovo iste stvari koje i sam predlažem, a sad je to nastavila raditi kroz Možemo! i tu se u potpunosti slažem s njom, a što je još bitnije, slažu se i građani i građanke koji žive u okolici Kaštijuna, a koji su više puta prosvjedovali, javno apelirali, žalili se i praktički molili za njegov razmještaj.
Koliko ćete surađivati s tom platformom prije i nakon izbora? Hoćete li uopće? S kim biste surađivali?
- SDP u Istri i Puli izlazi samostalno, a nakon izbora smo spremni na suradnju sa svim lijevim opcijama, uključujući Možemo!.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....