PROZVALI IH DESNIČARIMA

SDP BiH napao Milanovića i Grbina: ‘Skrenuli su udesno i tonu sve dublje, zašto ne odustanu?‘

U priopćenju se ističe da SDP i predsjednik Milanović podržavaju HDZ i njihove nazadne ideje o legitimnom predstavljanju naroda
Zoran Milanovic i Peđa Grbin
 Zeljko Puhovski/Cropix

SDP BiH nazvao je SDP Hrvatske i predsjednika Zorana Milanovića desničarima zbog potpore tamošnjim Hrvatima za legitimnim političkim predstavljanjem, te su ocijenili sramotnim potez europarlamentaraca koji su glasali protiv Rezolucije o BiH jer u nju nisu uvršteni amandmani o konstitutivnosti naroda.

„Jasno nam je da je SDP Hrvatske u posljednjem desetljeću skrenuo udesno nadajući se da će time pridobiti barem šačicu glasača desnice, ali kako iz godine u godinu sve dublje tonu tražeći se u desnom glasačkom tijelu, nije nam jasno zašto ne odustanu od tog koncepta", navodi se u priopćenju SDP BiH. Očigledno je da je SDP Hrvatske godinama na tragu razmišljanja i uvjerenja svog bivšeg predsjednika Zorana Milanovića, koji već zadugo, a to čini i sada, Bosnu i Hercegovinu promatra kao skupinu plemena, dodaje se u priopćenju.

U priopćenju se ističe da SDP i predsjednik RH Zoran Milanović "podržavaju HDZ i njihove nazadne ideje o legitimnom predstavljanju naroda" te se dodaje da HDZ već godinama pokušava nametnuti taj koncept ucjenjujući sve koji su stali u "obranu građanskog koncepta BiH".

Prema SDP-u BiH i aktualni predsjednik SDP-a Peđa Grbin je nastavio koracima Zorana Milanovića "pod pritiskom socijaldemokratskog desničara Tonina Picule".

Sramnim su ocijenili i potez zastupnika SDP-a Hrvatske u Europskome parlamentu Romane Jerković, Predraga Freda Matića, Biljane Borzan i Tonina Picule, koji su glasovali protiv usvajanja Rezolucije o Bosni i Hercegovini, te su pozvali "višedesetljetne partnere i prijatelje" iz Hrvatske da prestanu s miješanjem u unutarnje stvari BiH te odustanu od "desničarske politike".

Hrvatski eurozastupnici glasovali su u četvrtak protiv Rezolucije Europskog parlamenta o BiH budući se u njezinu sadržaju nije našla odrednica o konstitutivnosti naroda, kao što to piše u Ustavu zemlje, koji je sastavni dio Daytonskog mirovnog sporazuma.

Ustavni sud BiH jer 2016. godine, razmatrajući apelaciju Bože Ljubića, donio odluku da se u toj zemlji sukladno Ustavu mora primjenjivati legitimno političko predstavljanje na svim administrativno-političkim razinama, te se neustavnim ocijenio preglasavanje manje brojnijih naroda prigodom izbora predstavnika u vlasti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 10:28