PROFESORICA USTAVNOG PRAVA

Sanja Barić: Inicijativa U ime obitelji mora skupiti 450.000 potpisa za referendum

Deset posto od ukupnog broja birača uključuje i one u dijaspori, tumači ustavnopravna stručnjakinja
 Tea Cimaš/CROPIX

Dvojbu koja se vrti oko pitanja moraju li inicijatori referenduma prikupiti deset posto potpisa birača koji žive na teritoriju Hrvatske (oko 370.000 potpisa) ili 10 posto od ukupnog broja birača uključujući i dijasporu (oko 450.000 potpisa) u konačnici će, po svemu sudeći, morati razriješiti Ustavni sud.

Tri indicije

Zanimalo nas je, međutim, što o potrebnom broju potpisa misle ustavnopravni autoriteti. Sanja Barić, profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci, tvrdi kako se nada da će Sabor o tome pitanju zatražiti očitovanje Ustavnog suda.

Po njezinu mišljenju, postoje tri indicije koje idu u prilog pravnom tumačenju prema kojem za raspisivanje referenduma treba prikupiti 10 posto potpisa ukupnog broja birača u koji je uključena i dijaspora.

Prva je, ističe Barić, što su autori Ustava taj temeljni državni akt pisali za ukupno biračko tijelo i nisu iz njega isključili birače dijaspore.

Druga je indicija što se odredbu 87. članka Ustava, prema kojoj je “Sabor dužan raspisati referendum o promjeni Ustava, prijedlogu zakona ili o drugom pitanju iz svog djelokruga ako to zatraži 10 posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj”, ne može tumačiti gramatički već smisleno. Njezino smisleno tumačenje, ističe Barić, nalaže da se pod sintagmom “ukupni broj birača u Republici Hrvatskoj” podrazumijevaju i birači iz dijaspore.

Treća indicija je, podsjeća Barić, dosadašnja referendumska praksa u Hrvatskoj. U svim dosadašnjim referendumskim inicijativama, poput inicijative za raspisivanje referenduma o Zakonu o radu iz 2010. godine ili prošlogodišnje o ustavnoj definiciji braka, sva relevantna ustavna tijela, kao što su Vlada, saborski Odbor za Ustav i Ustavni sud, zauzela stajalište da je za referendum potrebno 10 posto glasova od broja birača koji uključuje i dijasporu.

Kraj ustavnog roka

- Kad su prošle godine iz inicijative U ime obitelji u jednom trenutku ustvrdili da imaju dovoljno potpisa jer su ih prikupili 370.000, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin odgovorio im je da to nije dovoljno jer se računa broj birača s biračima iz dijaspore - podsjeća Barić.

- Iz udruge U ime obitelji tada nisu problematizirali tu brojku, već su do kraja ustavnog roka nastavili prikupljati potpise i prikupili su ih dovoljno.

Dakle, oni su već tada pristali na tumačenje prema kojem ukupan broj birača uključuje i birače iz dijaspore - zaključuje profesorica Barić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 08:49