ŠTO JE IZA KULISA?

Šalju nam fotografije, ljudi su šokirani rusvajem nastalim u novoj zgradi Sabora: ‘Ništa me ne pitajte, nemamo ni struje...‘

Dio zgrade vojnog učilišta na Črnomercu u Zagrebu u kojem su smješteni saborski odbori i njihove stručne službe izgleda kao gradilište

Prizori iz privremene zgrade Sabora na Črnomercu

 /Privatna Arhiva

Jesensko zasjedanje Sabora koje je otpočelo na novoj lokaciji, u vojnom učilištu na Črnomercu, odvija se u prilično improviziranim uvjetima. Građani na ekranima mogu vidjeti samo sabornicu, ali ne i one koji rade u stručnim službama Sabora i omogućavaju da plenarne sjednice i saborski odbori funkcioniraju.

"Ništa me ne pitajte, smjestili su nas u neku usku sobicu, prolaznu kroz koju se ulazi u tri ureda. Ali nije ni to najgore, već to što u toj sobici ne možemo još uvijek ništa raditi iako Sabor zasjeda punom parom. Moramo pripremiti sve sjednice saborskih odbora koje se održavaju već ovaj tjedan, a u našoj sobici još uvijek rade majstori. Nisu nam spojili ni struju, a kamoli internet", žali nam se jedna od saborskih službenica, prilično šokirana onim što ih je dočekalo na privremenoj lokaciji na kojoj će raditi naredne tri godine, do obnove saborske zgrade na Markovu trgu.

image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva

"Da bih obavila bilo kakav posao za skorašnju sjednicu Odbora, a posla ima preko glave, moram trčati po zgradi i moliti nekoga da mi načas ustupi svoj kompjuter spojen na internet. Spisi i radni materijali još su zapečaćeni u kutijama, i ormarima koji su po hodnicima", rekla je Jutarnjem saborska službenica.

image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva

I doista, dio zgrade vojnog učilišta na Črnomercu u kojem su smješteni saborski odbori i njihove stručne službe izgleda kao gradilište. Na stepeništu su debeli sloj prašine i ostaci šute, ostavljene ljestve, komadi rashodovanog namještaja. Pred ulazom u jedan od saborskih odbora uzdiže se sivo brdo od naslaganih uredskih stolica. Tijesni uredi puni su neotvorenih kartonskih kutija, a na vrhu stepeništa ljepljivom trakom zapečaćena vrata ormara...

image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva
image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva

Ne znamo je li zakašnjela i kaotična selidba jedini razlog zbog kojeg saborske službe ni dva mjeseca od isteka javnog poziva za deset sudaca Ustavnog suda nisu uspjele proći kroz prijave 64 kandidata i provjeriti zadovoljavaju li propisane zakonske uvjete, tj. mogu li biti pozvani na intervju pred saborski odbor za Ustava, poslovnik i politički sustav.

Vrijeme opasno curi. Sedmi prosinca, dan kad istječe šestomjesečno produljenje mandata desetorici ustavnih sudaca, sve je bliži, a još uvijek ne znamo zadovoljavaju li svi kandidati formalne uvjete, a kamoli kad će s njima saborski Odbor za ustav na čijem je čelu donedavni ministar pravosuđa Ivan Malenica provesti intervjue. Jedino što je izvjesno je da će s obzirom na velik broj kandidata intervjui trajati danima.

image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva

Saborski odbor za ustav svoju je prvu sjednicu u jesenskom zasjedanju najavio za četvrtak, ali na njezinom dnevnom redu nema ni spomena o intervjuiranju kandidata za Ustavni sud.

Treba napomenuti i to da su kod izbora novih ustavnih sudaca tehnički problemi na koje se žale saborske stručne službe tek jedan od problema, no ne i najveći.

Veći će problem biti postizanje konsenzusa između vladajućih i barem dijela oporbe o imenima deset ustavnih sudaca. A konsenzus je neophodan jer Sabor ustavne suce bira dvotrećinskom većinom za što je potreban najmanje 101 glas. Ne izabere li ih Sabor do 7. prosinca, Ustavni će sud ostati na trojici sudaca: predsjedniku suda Miroslavu Šeparoviću, Mati Arloviću i Goranu Selanecu čiji mandati istječu za godinu dana.

image

Loše stanje i nedovršenost prostorija stručnih službi Sabora

/Privatna Arhiva

Sud bez kvoruma ne može funkcionirati, a bez njega se uz ostalo ne mogu održati ni predsjednički izbori krajem ove godine.

Ustavni je sud taj koji u konačnici nadzire zakonitost i ustavnost svih izbora. Deset ustavnih sudaca ove jeseni bira se u atmosferi visoke političke netrpeljivosti i međusobnih uvreda između vladajućih i oporbe koje, ako je suditi po prvom saborskom aktualnom prijepodnevu koje smo gledali prošli tjedan, ne posustaju ni nakon održanih parlamentarnih i europskih izbora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 05:29