INFORMATIZACIJA

Roditelji će odsad novorođenče moći prijaviti internetom

 Ivan Brkić / Glas Podravine / CROPIX

Prema najavama iz Ministarstva uprave, do kraja 2017. treba zaživjeti projekt e-Novorođenče koji će roditeljima uštedjeti najmanje tjedan dana svakodnevne intenzivne borbe s birokracijom kako bi ishodili dokumente za svoje novorođenče, osigurali mu zdravstvenu skrb i dobili financijsku potporu.

Roditelji imaju rok od mjesec dana u kojemu moraju prijaviti dijete, a prema sadašnjem sustavu koji ministar uprave Lovro Kuščević nastoji dokinuti, da bi ga upisali u matične knjige, ishodili mu osnovne dokumente, prijavili ga u Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) i dobili jednokratne naknade od države i lokalne jedinice vlasti, osigurali si poreznu olakšicu i dječji doplatak, moraju posjetiti čak osam institucija, ispuniti nekoliko metara formulara, platiti više biljega, napraviti mnoštvo fotokopija i uz sve to provesti sate i sate čekajući u redovima pred šalterima. Procedura je iznimno komplicirana i iscrpljujuća za roditelje.

Dvije faze

Prijavljivanje novorođenčeta u slučajevima kad se majka i dijete zadrže u bolnici više od uobičajenih nekoliko dana, a otac radi i eventualno brine o nešto starijem djetetu, postaje prava noćna mora, a samohranim majkama koje su se našle u istoj situaciji prijava djeteta postaje nemoguća misija.

Institucija od koje kreće procedura je bolnica u kojoj je dijete rođeno. Ona obavještava matični ured o rođenju, ali ga roditelji svejedno moraju obići i obaviti osobno proceduru priznavanja djeteta i davanja imena te ishoditi prve dokumente. Nakon toga treba otići u Ministarstvo unutarnjih poslova radi prijave prebivališta i dobivanja matičnog broja građana te izvaditi nove dokumente. Slijedi odlazak k poslodavcu kojem se prepušta da kontaktira HZZO ili se izravno obija njihov prag radi prijave na zdravstveno osiguranje i uzimanje porezne kartice.

No, HZZO treba svejedno obići radi prijave za jednokratnu naknadu za novorođenče. Valja pokucati i na vrata Porezne uprave radi ovjere porezne kartice, i na vrata lokalnog tijela vlasti ako se želi i njihova naknada za prinovu. Radi ostvarivanja prava na dječji doplatak treba još obaviti i proceduru u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO).

- Cilj je projekta e-Novorođenče osigurati prijavu novorođene djece u sustav državne uprave putem interneta, odnosno e-usluge u okviru sustava e-Građani. Isti sustav treba osigurati da i oni roditelji koji prijavljuju dijete u matičnom uredu mogu automatski riješiti prijave u HZZO-u i MUP-u - kaže glasnogovornica Ministarstva uprave Željka Perić.

Objašnjava da će se projekt koji će roditeljima znatno olakšati prve dane s njihovom djecom odvijati u dvije faze. Ministarstvo uprave predvidjelo je da projekt u prvoj fazi poveže četiri ustanove u kojima se obavljaju prijave. Riječ je o bolnici u kojoj je dijete rođeno, matičnom uredu, MUP-u, HZZO-u i poslodavcu. U drugoj fazi projekta prijave će se putem interneta moći obaviti i u HZZO-u, Poreznoj upravi, Gradu Zagrebu i HZMO-u. U Ministarstvu uprave napominju da projekt obuhvaća slučajeve u kojima nije potrebno uključiti Centre za socijalnu skrb ili sudove.

Kvaliteta podataka

- Projektom se predviđa da Ministarstvo uprave od podataka primljenih iz bolničkih sustava, bilo na papiru, bilo elektronički, pripremi prošireni Zapisnik o određivanju osobnog imena djeteta u kojem se omogućava unos dodatnih podataka potrebnih za upis u Maticu rođenih, Knjigu državljana, obrazac za statističku obradu poroda u sustavu DZS-a, sustav osiguranika HZZO-a i evidenciju prebivališta MUP-a - kaže glasnogovornica Perić.

Nastavlja da će se popunjavanje zapisnika, odnosno prijava novorođenog djeteta moći obaviti putem e-usluge, odnosno od kuće putem interneta elektroničkim potpisom zapisnika od oba roditelja. Ako majka nije u braku, a neće željeti izjaviti ime oca, ona će ovim putem moći samostalno prijaviti dijete.

U Ministarstvu uprave kažu da na isti način prijavu mogu odraditi i matičari u matičnom uredu, ispisati je i dati roditeljima na potpis, a podaci će se, prema potrebi, potvrđeni i potpisani od roditelja u proširenom zapisniku dostavljati informacijskim sustavima HZZO-a, MUP-a i DZS-a. Korist će, ističu, imati obitelji, ali i državna tijela. Roditelji i djeca profitirat će jer više neće morati odlaziti u državne urede i provoditi sate u čekanju, a državna tijela imat će koristi jer će se povećati kvaliteta podataka u registarskim sustavima. Podaci za novorođenu djecu će se prenositi, a ne prepisivati, čime će se smanjiti vremensko trajanje upisa djeteta u evidencije i osigurati točnost podataka.

Jedini preduvjet za korištenje usluge e-Novorođenče bit će da oba roditelja, ili samo majka u slučaju da samostalno prijavljuje dijete, moraju imati e-osobnu iskaznicu na kojoj su identifikacijski i potpisni certifikati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 07:40