Nikad veći broj optuženika - 364, nikada obimnija optužnica - oko 800 stranica, i nikad obimniji predmet, više od sto tisuća stranica. Nije ni čudo da je USKOK, kako smo neslužbeno doznali, za tiskanje potrebnih primjeraka optužnice u aferi Hipokrat prvi put morao koristiti fotokopirne uređaje izvan svojih prostorija. Optužnica je tiskana, a ujedno i uvezena, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Od 5 do 10 posto
A optužnicom se šefove Farmala na čelu s predsjednikom uprave Draženom Dedijem tereti da su organizirano podmićivali liječnike opće prakse širom Hrvatske, kao i manji broj ljekarnika, kako bi osigurali što bolju prodaju svojih lijekova. USKOK je priopćio da su šefovi Farmala od 2009. godine do listopada 2012. “u cilju realizacije navedenog, od suokrivljenih stručnih suradnika, zaposlenika farmaceutske kuće, tražili da kontaktiraju liječnike i ljekarnike te da im nude i daju vrijednosne bonove, novac, plaćaju putovanja na račun Farmala i druge darove u vrijednosti od 5 do 10 posto od vrijednosti propisanih lijekova, liječnicima kao protuuslugu za propisivanje lijekova iz njihove ponude, a ljekarnicima kao protuuslugu za naručivanje i evidentiranje izdavanja lijekova”.
Više od 300 nagodbi
Većina sada optuženih liječnika, ali i Farmalovih stručnih suradnika spremna je na nagodbe s USKOK-om. Spominje se brojka veća od 300 nagodbi, pri čemu bi se mahom radilo o uvjetnim osudama, dok se liječnicima ne bi izricale sigurnosne mjere zabrane rada.
Ekipa iz Farmala liječnike je najčešće podmićivala određenim novčanim nagradama te bonovima za trgovačke kuće. Neki liječnici imali su tako osigurane dodatne redovite mjesečne “prihode” čija je visina ovisila o tome koliko su Farmalovih lijekova propisivali. Pojedini “vredniji” liječnici navodno su znali primati i po 10.000 kuna mjesečno. No, s druge strane na listi optuženih našli su se i liječnici koji su od Farmalovih zaposlenika primili i pojedinačne “poklone” ili su na trošak Farmala putovali u Istanbul na razgledavanje tvornice lijekova Bilim. Bilo je tu kupovanja televizora, računala, kućanskih aparata, kao i plaćanja troškova putovanja i ljetovanja. Jedna zagrebačka liječnica našla se među optuženima jer je od Farmalova suradnika primila ruksak Marco Polo, vrijedan više od tisuću kuna, druga je dobila televizor, dok je liječnica s jednog otoka na poklon dobila računalo vrijedno oko 10.000 kuna.
Veza s Remorkerom
USKOK se u ovom predmetu nije previše bavio time iz kojih sredstava je Farmal financirao sva navedena plaćanja na ruke liječnicima. Međutim, vjerojatno će se time baviti Državno odvjetništvo u jednom drugom slučaju - aferi Remorker.
Naime, u istragama protiv Nadana Vidoševića zbog izvlačenja milijuna iz HGK te protiv bivših šefova HAC-a, ustvrđeno je da osumnjičeni Igor Premilovac preko svoje češke tvrtke Remorker nije izvlačio novac samo u spomenutim slučajevima, već i za desetke drugih tvrtki. Jedna od njih je i Farmal. Ime te farmaceutske tvrtke spominje se i u famoznim Premilovčevim bilješkama u kojima je vodio evidenciju izvučenog novca.
Komora podržava antikorupcijsku akcije
Predsjednik Hrvatske liječničke komore prim. dr. Hrvoje Minigo kaže da se u stavu Komore u odnosu na prošlu godinu, kada je akcija Hipokrat pokrenuta, ništa nije promijenilo. Ponovio je svoju izjavu da Komora podupire antikorupcijske akcije u zdravstvenom sustavu te je zbog njih izrazio žaljenje.
- Žalosni smo da ovakvih slučajeva ima i podupiremo otkrivanje elemenata za pokretanje kaznenog postupa protiv počinitelja - rekao je tada prim. Minigo, komentirajući USKOK-ovu antikorupcijsku akciju u zdravstvenom sustavu. Dodao je da korupcija nije u kodeksu medicinske struke te da će Hrvatska liječnička komora tek nakon pravomoćnih presuda moći pokrenuti disciplinski postupak protiv liječnika sudionika afere.
Kako je rasla korupcijska istraga: Počeli sa 50, pa došli do čak 335 liječnika
Sredinom studenog 2012. USKOK je u suradnji s policijom realizirao operativnu akciju kodnog imena Hipokrat. Prvim istražnim nalogom USKOK-a bili su obuhvaćeni čelni ljudi Farmala predvođeni tada uhićenim predsjednikom uprave Draženom Dedijem, 20-ak njihovih zaposlenika te 50 liječnika opće prakse i ljekarnika.
Već u prosincu USKOK je dva puta proširio istragu na još 50-ak liječnika.
Tijekom ove godine usljedilo je još cijeli niz proširenja. Istraga je na koncu provedena protiv ukupno 335 liječnika opće prakse i ljekarnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....