SPORAN DUG

RAMLJAK NE MOŽE NAĆI POKRIĆE ZA ČAK 3,6 MLRD. KUNA DUGA! Financijska enigma u koncernu: Kako je u samo pola godine nastala tolika rupa

 Agrokor / HANZA MEDIA

Agrokor je u četvrtak objavio nerevidirane podatke o stanju duga za 31. ožujka ove godine, iz kojih se može zaključiti da je dug, bez Mercatora i njegovih tvrtki-kćeri, sa 34,3 milijarde kuna u rujnu 2016. narastao na 40,4 milijarde kuna.

Kako doznajemo, Agrokor se od rujna prošle godine, u šest mjeseci prije nego što je stupila na snagu izvanredna uprava, više puta dodatno zaduživao, a ukupan iznos tih zaduženja neslužbeno se grubo procjenjuje na oko 2,4 milijarde kuna. Što se preostale razlike od 3,6 milijardi kuna tiče, tek će revizija PwC-a, koja je u tijeku, pokazati na što se taj iznos točno odnosi, a moguće je da je za toliko narastao dug prema dobavljačima, da su se različito knjižile neke obveze ili da je bilo neregularnosti u prikazivanju tih obveza. Ili, pak, da je ta razlika kombinacija svega navedenoga.

Sumnje na nepravilnosti

Podsjetimo, dosadašnje sumnje na nepravilnost odnosile su se na to da je Agrokor mjenične kredite koje su mu davali dobavljači prikazivao kao dug za isporučene robe i usluge, umjesto kao kratkoročne financijske obveze, a sada se postavlja i pitanje ima li nešto sporno i u tih dodatnih 3,6 milijardi kuna. Međutim, i tu računicu treba uzeti sa zrnom soli jer su i u Agrokoru rekli kako metoda kojom se radilo izvješće za rujan 2016. i kojom su izrađeni ovi najnoviji podaci nije ista, tako da dijelom može doći i do različitih izračuna zbog različitih bilančnih postupaka.

Kako ne bi bilo zabune, valja kazati da se dosadašnja brojka od 45 milijardi kuna duga Agrokora odnosila i na Mercator, tako da bi se, uz sve dane ograde, moglo reći da je 31. ožujka ukupni dug Agrokora iznosio 51 milijardu kuna (ako je Agrokorov dug ostao isti, a bilančne razlike u izračunima nisu prevelike). Nadalje, Agrokor je podsjetio kako je 27. travnja 2017. objavio, u uskoj suradnji sa svojim savjetnicima u preliminarnim provjerama, da je identificirao mogućnost postojanja potencijalnih nepravilnosti u svojim financijskim izvještajima.

“Agrokor d.d., u uskoj suradnji sa svojim savjetnicima, nadalje je identificirao mogućnost postojanja potencijalnih nepravilnosti u svojim konsolidiranim financijskim izvještajima.

Provjere u tijeku

Ove provjere i dalje su u tijeku. Slijedom toga, Agrokor d.d. poziva dionike da se ne pouzdaju u njegova postojeća konsolidirana financijska izvješća sve do okončanja provjera u cijelosti, a sukladno rezultatima i razjašnjenja cjelokupne situacije. Upravo iz tog razloga, Agrokor d.d. može revidirati navedeni sažetak konsolidirane financijske zaduženosti proširene Grupe, kao rezultat daljnjih provjera njegove zaduženosti kao i ostalih financijskih pokazatelja s čijom analizom će se nastaviti”, upozorili su iz Agrokora sve zainteresirane aktere, ali se i ogradili od konačnih rezultata. Pritom je zanimljivo da je navedeno kako je najveći dio osiguranog nebankovnog dugovanja Agrokora osigurano zalogom na vlasničkim udjelima pojedinih povezanih i ovisnih društava, a zaključno sa 31. ožujka 2017. pojedinačno najveći nebankovni kreditor bila je Adris Grupa sa 967 milijuna kuna.

Zanimljivo je i da je najveći neosigurani bankovni zajmodavac Sberbank sa 8,1 milijardu kuna kredita, kao i da je na taj dan bilo 7,3 milijarde kuna nenaplaćenih obveznica, od kojih s kamatom od 9,875 posto predstavljaju obveznice s pravom prvenstva koje dospijevaju 2019. godine (2,2 milijarde kuna), 9,125 posto kamata nose obveznice s pravom prvenstva koje dospijevaju 2020. godine (2,4 milijarde kuna), a 8,875 posto obveznice s pravom prvenstva koje dospijevaju 2020. godine (dvije milijarde kuna), dok Europski komercijalni zapisi ukupnog iznosa od 614 milijuna kuna koji dospijevaju u lipnju i kolovozu 2017.

Skriveni dug

Zaključno sa 31. ožujkom 2017. ukupne izdane mjenice su iznosile 7,3 milijarde kuna, a zajmovi dobavljača prema Agrokoru 6,3 milijarde kuna. U tom okviru su vanjske komercijalne mjenice (izdane za robe i usluge dobavljačima) iznosile 1,39 milijarde kuna, vanjske financijske mjenice (kojim su dobavljači kreditirali Agrokor) iznosile su 1,763 milijuna kuna i interne mjenice (unutar koncerna Agrokor) iznosile su 4,2 milijarde kuna. Analiza je pokazala kako je najveći dobavljač Agrokora bio TDR koji čini gotovo tri posto obaveza prema dobavljačima, ali nije navedena ukupna cifra za tu tvrtku.

Izvještaj se bavi sa 19 ključnih tvrtki

Najveći dio obveza koje su navedene odnose se na 19 najvećih društava, bez Mercatora: Agrokor d.d., Konzum d.d., Velpro centar d.o.o., Konzum d.o.o. Sarajevo, Tisak d.d., Jamnica d.d., Agrokor trgovina d.o.o., Belje d.d., Dijamant a.d., Pik Vrbovec - mesna industrija d.d., Frikom d.o.o., Zvijezda d.d., Roto Dinamic d.o.o., Ledo d.d., Vupik d.d., Pik-Vinkovci d.d., Velpro BH d.o.o., Sarajevski Kiseljak d.d., Ledo d.o.o. Čitluk. (F.G.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 19:58