PREDSJEDNIK SDSS-a

PUPOVAC U VELIKOM INTERVJUU 'Hrvatska postaje faktor nestabilnosti na prostorima bivše Jugoslavije i crna ovca međuetničkih odnosa'

 Željko Puhovski / CROPIX

Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac je rekao kako Hrvatska postaje čimbenik nestabilnosti na prostoru bivše Jugoslavije jer se u njoj promovira nesnošljivost prema drugim narodima i pokušava rehabilitirati ustaštvo, u čemu, kako tvrdi, važnu ulogu imaju pojedini pripadnici Katoličke crkve, neke političke stranke i braniteljske udruge, izjavio je u intervjuu za portal Radiosarajevo.ba objavljen u subotu.

Pupovac, čija je Samostalna demokratska srpska stranka član vladajuće koalicije u Hrvatskoj, je ustvrdio kako stanje glede međuetničke tolerancije u Hrvatskoj nije dobro.

"U pogledu stanja mira, sigurnosti, poštivanja Ustava i zakona, te poštivanja međunarodnih ugovora, koje je Republika Hrvatska potpisala, poštivanja povelja međunarodnih organizacija čija je članica, od UN-a, NATO-a, Vijeća Europe i Europske unije, situacija u Hrvatskoj nije dobra", rekao je.

Po njegovim riječima, stanje u RH je lošije od 2014., a posljednji incidenti samo su kulminacija odnosa prema drugim narodima.

"Dolaskom Andreja Plenkovića na vlast to je bilo zaustavljeno, ali se onda, nakon kratkog vremena, ponovo obnovilo i sada iznova kulminira, tako da u proteklih dva ili tri mjeseca imamo povećan broj vrlo ozbiljnih, ne incidenata, nego vrlo ozbiljnih nasilnih radnji, prema ljudima, njihovoj imovini, njihovoj etničkoj pripadnosti“, rekao je Pupovac.

On tvrdi da je to ono što "Hrvatsku izdvaja iz ostataka prostora bivše Jugoslavije, gdje slika, istina, nije najljepša, ali Hrvatska u tom pogledu preuzima vrlo neslavnu zastavu".

Po njegovim riječima, nesnošljivost i nasilje prema drugim narodima povezana je s pokušajem rehabilitacije ustaštva.

"One su tijesno povezane s povijesnim revizionizmom koji se u Hrvatskoj ogleda u tome da se pokušava rehabilitirati ustaški pokret i ustanoviti ga u novom europskom kontekstu, u novoj europskoj Hrvatskoj. U tome značajnu ulogu imaju pojedini članovi episkopata lokalne Katoličke crkve i klera općenito, imaju pojedine veteranske organizacije, pojedine političke stranke i nevladine organizacije koje su nastale uz tijesnu povezanost s episkopatom lokalne Katoličke crkve i nacionalne Katoličke crkve i političkih stranaka koje su s njima povezane kao njihovo političko krilo", ustvrdio je čelnik SDSS-a.

"Ta vrsta povijesnog revizionizma u kojemu se u europskom kontekstu želi rehabilitirati ustaštvo, a optužiti sve druge: Jugoslaviju, socijalistički poredak, komunistički pokret, druge narode na prostoru bivše Jugoslavije, to jest Srbe i ostale, to je nešto što je matrica po kojoj se to odvija u Republici Hrvatskoj. I to doprinosi tome da Hrvatska postaje faktor nestabilnosti na prostorima bivše Jugoslavije. Da Hrvatska postaje faktor produbljivanja nepovjerenja na prostorima bivše Jugoslavije i da predstavlja svojevrsnu crnu ovcu ionako ne baš svijetlom stanju međuetničkih odnosa na prostorima bivše Jugoslavije", istaknuo je Pupovac.

Pupovac je u intervjuu nastavio ono što je govorio na konferenciji za tisak u petak kada je povezao sadašnju Republiku Hrvatsku i NDH rekavši kako ne bi želio da "ova zemlja doživi isto iskustvo koje je doživio jedan pokušaj u 20. stoljeću da se stvori hrvatska država, a koji je kolabirao i doživio sramotan kraj jer je bio temeljen na mržnji i nasilju prema Srbima".

"Kako sada stvari idu, kako se dobar dio ljudi u ovoj državi, uključujući i one koji sjede s nama u Saboru, odnosi prema toj mogućnosti, ta mogućnost nije nerealna", istaknuo je Pupovac.

On je u intervjuu za Radiosarajevo.ba rekao kako je aktualna predsjednička kampanja dodatno pogoršala situaciju, te pokazuje trendove u kojem smjeru ide ova zemlja.

- Nažalost, aktualna kampanja za predsjedničke izbore pokazuje procese gdje se većina kandidata ili dobar dio kandidata natječe u tome tko će se više dodvoriti toj vrsti političke filozofije koju sam oslikao kao povijesni revizionizam, rehabilitaciju ustaškog pokreta... To je nešto što nije borba za glasove, to je nešto što ima još skuplju cijenu, a to je borba za vrijednosti koje mogu ostati dugo prisutne u hrvatskom društvu, ističe Pupovac.

Podsjeća da je s nizom drugih zanačjno doprinio tome da Hrvatska bude priznata kod ključnih međunarodnih institucija i asocijacija, da se stvori povjerenje na osnovu kojeg Hrvatska može biti prihvaćena i priznata.

- Danas možemo konstatirati da Hrvatska to povjerenje vrlo brzo troši i da, ukoliko se nešto hoće napraviti, mora se obratiti tim istim međunarodnim organizacijama i asocijacijama, od UN-a preko NATO, Vijeća Europe, EU, a po potrebi i na neke druge adrese koje mogu snažnije utjecati na to kako i na koji način politički sudjeluju u formiranju političkog života dio epsikopata lokalne Katoličke crkve, zaključuje Pupovac.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 00:57