JEDNOGLASNA ODLUKA

PRESEDAN Ustavni sud: 'Javni ovršitelji imaju pravo na isplatu 18.000 kuna!'

Zadovoljštinu ne treba brkati s obeštećenjem koje svaki od imenovanih javnih ovršitelja ima pravo zatražiti sudskim putem

ZAGREB - Ustavni sud odbacio je zahtjev za ocjenom ustavnosti postojećeg Zakona o javnim ovršiteljima.

Međutim, zbog pravne neizvjesnost u koju je doveden ukupno 71 imenovani javni ovršitelji i njihovih legitimnih očekivanja koje je zakonodavac iznevjerio, Ustavni sud javnim ovršiteljima određuje pravo na zadovoljštinu od 18.000 kn neto .

Zadovoljštinu ne treba brkati s obeštećenjem koje svaki od imenovanih javnih ovršitelja ima pravo zatražiti sudskim putem.

Ovaj presedan u ustavnosudskoj praksi, koji će državu stajati 1,278.000 kuna, jednoglasno je izglasan uz obrazloženje da je zakonodavac ukidajući institut javnih ovršitelja morao voditi računa o posljedicama svojih odluka. Posebno zbog toga što su javni ovršitelji koje je, temeljem ukinutog zakona, imenovao ministar pravosuđa morali napustiti svoje ranije zanimanje te podnijeti troškove poput nabave opreme, prostora i slično.

"Za svaku osobu rješenje o imenovanju stvorilo je očekivanje da prava koja su joj priznata neće biti retroaktivno ukinuta na njihovu štetu", kazala je sutkinja izvjestiteljica Duška Šarin.

Pojasnila je da, unatoč dosuđenoj "zadovoljštini", Ustavni sud nije udovoljio zahtjevima da se ocjenjuje usklađenost s Ustavom zakona o javnim ovršiteljima koji je u međuvremenu ukinut.

"Izbor zakonodavnog modela ne podliježe ustavnosudskom nadzoru. Zakonodavac ima pravo da sam nađe najdjelotvorniji i najbrži model koji će ispuniti ciljeve. Međutim iako je zakonodavac imao ovlast da javne ovršitelje zamijeni sudskima, taj zakon nije smio povući posljedice koje su suprotne osnovnim ustavnim vrednotama", zaključila je izvjestiteljica.

Sutkinja Snježana Bagić kazala je da je novčana zadovoljština po prvi put određena jer zakonodavac u izmijenjenim ili ukinutim aktima nije vodio računa o poremećaju pravne ravnoteže, odnosno nije naveo rješenje situacije koju je sam izazvao. Kazala je i da dosuđeni iznos od 18 tisuća kuna ne treba miješati s pravom na naknadu štete koji svaki imenovani javni ovršitelj može zahtijevati u odvojenom postupku.

"Riječ je isključivo u povjerenju građana u državu i pravo koje ona stvara", pojasnila je predsjednica suda Jasna Omejec.

Dodala je da koncept legitimnih očekivanja davno izgrađen u europskom pravu, dok u hrvatskoj pravnoj praksi još nije dobro prepoznat.

"Ovaj slučaj to dobro ilustrira. Zakonodavac je morao znati za očekivanja imenovanih ovršitelja i posljedice svojih odluka. Trebali su pokazati brigu za građane koji su zbog novog modela ovrhe ostali bez posla, s kreditima i svi s izgubljenim povjerenjem u državu koja ih je dovela u takvu situaciju. Na tom se temelju ne može graditi demokratsko društvo", zaključila je Omejec.

Zakon o javnim ovršiteljima Sabor je donio u studenom 2010. a nakon dvije izmjene konačno je povučen u rujnu 2012. svega devet dana prije nego što su prvi ovršitelji trebali početi s radom .

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 18:23