USKOK ISTRAŽUJE PRODAJU INE

Predsjednik Mesić: Ispitajte Ivu Sanadera!

Vladimir Šeks: Predsjednik Mesić može izraziti svoje mišljenje da treba ispitati i bivšeg premijera, no odluku o tome donosi nadležno tijelo. Siguran sam da će, ako istražitelji zatraže, Sanader to respektirati

ZAGREB - Državno odvjetništvo i USKOK posljednjih desetak dana, saznaje Jutarnji list, intenzivno istražuju jesu li ugovori između INE i MOL-a, kojima je mađarska strana stekla u vlasništvo 47 posto naše naftne kompanije, sastavljeni u skladu s hrvatskim zakonima te je li njihovim potpisivanjem nanesena šteta Republici Hrvatskoj. Također, žele utvrditi je li netko s hrvatske strane pogodovao Mađarima i, dakako, utvrditi zašto je to učino.

Istraga je pokrenuta nakon što je objavljeno nekoliko ugovora između INE i MOL-a iz kojih je razvidno da su Mađari dobili upravljačka prava kao da raspložu s više od 75 posto dionica. Odnosno, da hrvatska strana, s 44 posto dionica, ima manje prava od Mađara kada su imali samo 25 posto dionica.

Neviđeni skandal?

Već na početku rada istražitelji su se susreli s nevjerojatnim preprekama. Među ostalim, još im uvijek nije poznato jesu li dobili na uvid baš sve dokumente koje su potpisali hrvatska Vlada i MOL o INI. Stručnjaci upozoravaju da postoji nekoliko ugovora i aneksa ugovorima pa istražitelji sada pokušavaju otkriti jesu li im svi ti dokumenti dostupni.

Po nekim stručnim procjenama to nije slučaj odnosno DORH-u i USKOK-u nije dostavljena cjelokupna zbirka ugovora i pobočnih dokumenta i dodataka.

Ako je doista tako onda je to neviđeni skandal budući da bi Vlada, kao potpisnica ugovora, sve te važne dokumente morala imati u svom posjedu i dati ih na uvid svakome tko zatraži, a posebice istražnim organima. Uz to istražitelji su već na početku zamijetili da je ključnu ulogu u izradi ugovora između INE i MOL-a imao zagrebački odvjetnik Zoran Marković, odnosno odvjetnički Ured Marković-Plišo, koji je, između ostalog, postavljao pravne okvire vezane uz prodaju i kupnju dionica Podravke.

Gdje su ti novci?

Zanimljivo je da je bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec bio predsjednik Nadzornog odbora INE i Podravke i da ga je, gle čuda, Polančec angažirao za svog privatnog pravnog zastupnika.

Predviđa se da će istražitelji obaviti razgovore sa svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali u izradi spornih ugovora između INE i MOL-a, s Polančecom koji vodio pregovore i potpisao ugovor. Po logici stvari na razgovor će morati biti pozvan i bivši predsjednik Vlade Ivo Sanader. Nitko, naime, ne vjeruje da bi Polančec mogao potpisati tako važan strateški ugovor za državu, a da za to nije dobio suglasnost od bivšeg premijera.

Istodobno, predsjednik Stipe Mesić, u svom intervjuu na Hrvatskom radiju, pozvao je USKOK da ispita bivšeg premijera Ivu Sanadera i Polančeca zbog prodaje Ininih dionica MOL-u. Do sada je Mesić zbog Ine prozivao Polančeca, a ovo je prvi put da nedvosmisleno traži i odgovornost Sanadera.

- Pročitao sam ugovor, ali još uvijek mi nije jasno zašto se išlo u prodaju, što je Hrvatska time dobila i gdje su ti novci. Bilo bi dobro da to USKOK pita Sanadera i Polančeca - rekao je Mesić.

Što je pravi razlog odlaska?

Ponovio je kako je nekoliko puta na početku prodaje Ine od Sanadera tražio da u pregovore oko prodaje uključi Upravu Ine, ali da to bivši premijer nikada nije učinio. Samo ga je, kaže, na kraju izvjestio kako nema potrebe za razgovorima s Upravom jer je “Polančec sve dogovorio”.

Na pitanje novinara je li se u slučaju Ine nadzire pravi razlog Sanaderovog iznenadnog odlaska, Mesić je rekao da o tome “nema ni jednu drugu informaciju osim onog što mu je Sanader rekao”.

Vladimiru Šeksu (HDZ) Mesićev poziv USKOK-u nije sporan. Pitanje je samo ima li elemenata za to što će, kaže, ocijeniti nadležne insittucije.

- Predsjednik može izraziti svoje mišljenje da bi bilo korisno ispitati bivšeg premijera Sanadera, ili bilo kog drugog građanina. No, odluku o tome donosi nadležno tijelo. Siguran sam da ako to nadležna institucija zatraži, da će Sanader to respektirat - kaže Šeks.

‘On je siva eminencija’

U opoziciji su, pak, uvjereni da je bivši premijer “siva eminencija” prodaje Ininih dionica.

- Sanader je taj koji je obmanjivao javnost o poslu s plinskim biznisom. Sanader je to prodavao, a ne Polančec - smatra Slavko Linić (SDP). Uz to, Linić smatra da je Mesić trebao prozvati i tajne službe.

- One su morale provjeriti dogovore s MOL-om, jer se radi o nacionalnom interesu - upozorava Linić. I Radimiru Čačiću (HNS) drago je što je Mesić prozvao na odgovornost i Sanadera.

- Ugovor s MOL-om nije se mogao ni definirati ni potpisati bez Sanadera. Pitanje je gdje su završili novci. Hrvatska taj novac nije dobila, a treba vidjeti je li ga netko drugi dobio - zaključuje Čačić.

Sukobi Mesić - Sanader

2004. godina

Neslaganje oko obavještajnih službi. Mesić je potpisao rješenje o smjeni ravnatelja POA-e Joška Podbevšeka zbog slučaja novinarke Helene Puljiz, ali ga je Sanader odugovlačio potpisati

2005. godina

Mesić se posebnom poslanicom obratio javnosti nezadovoljan što je Vlada načinila sporazumom o povratu imovine Nijemcima izbjeglim u Austriju nakon II. svjetskog rata. Taj je sporazum Mesić ocijenio opasnim presedanom čija bi provedba mogla ugroziti funkcioniranje države. Vlada je kasnije povukla sporazum.

2006. godina

Mesić i Sanader imaju različite stavove o gradnji Pelješkog mosta. Mesić je uporno upozoravao da se prometna povezanost s jugom može riješiti jeftinije, tunelom, i da treba posložiti prioritete. Sanader je inzistirao na gradnji mosta do Pelješca.

2007. godina

Sanader bez dogovora s Mesićem izjavio da će on govoriti u Općoj skupštini UN-a pa je počeo rat priopćenjima između Pantovčaka i Banskih dvora. Mesić je zbog napetih odnosa otkazao redoviti sastanak sa Sanaderom koji se održavao početkom svakog mjeseca.

Na otvaranju 82. jesenskog zagrebačkog velesajma Mesić je poručio da ekonomska politika Sanaderove vlade nije dobra i da je treba mijenjati u smjeru izvoza, a ne prema potrošnji i zaduživanju. Sanader je odbacio sve Mesićeve primjedbe i poručio da se dotadašnja ekonomska politika nastavlja.

2008. godina

Sanader je prozivao Mesićeve savjetnike nezadovoljan što ga se s Pantovčaka kritizira zbog usporavanja Hrvatske na putu u EU te rastrošnosti veleposlanika Nevena Jurice u New Yorku. Za Mesićeve savjetnike rekao je da su “prespavali 18 godina”, da je ponosan uspjesima hrvatske misije pri Ujedinjenim arodima na čelu s Nevenom Juricom te da ga ništa, “pa ni zavist”, neće zaustaviti da nastavi ispunjavati zacrtane vanjskopolitičke ciljeve.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 09:42