OBRAĆANJE NACIJI

PREDSJEDNICA POZVALA VUČIĆA U SLUŽBENI POSJET HRVATSKOJ! 'Uvjerena sam da Hrvati i Srbi mogu naći put koji će nas napokon voditi u bolju budućnost!'

 
 Hanza Media, Reuters

U trenutku jačanja novih napetosti na relaciji Beograd-Zagreb zbog izložbe o Jasenovcu u New Yorku, predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović odlučila je stati na kraj teškim riječima i optužbama, te je pozvala srbijanskog predsjednika u službeni posjet Hrvatskoj! Podsjetimo, bilo je planirano da najmoćniji čovjek Srbije dođe u Zagreb krajem 2017. godine, ali tada je zbog 'nepovoljnog razvoja događaja i općeg ozračja' taj put odgođen. Ipak, čini se da je ponovno pronađen zajednički jezik i Vučić bi se u Zagrebu mogao pojaviti već sredinom veljače.

Predsjednica je u svom govoru objasnila zbog čega poziva Vučića i zašto je konačno došlo vrijeme da se smire strasti između Zagreba i Beograda.Tema im zasigurno neće nedostajati - tu je pitanje nestalih iz rata, položaja manjina, granična pitanja...

- Moje ustavne obveze uključuju promicanje i zaštitu hrvatskih državnih i nacionalnih interesa. U tome je jedan od ključnih interesa razvijati što bolje odnose sa svim susjednim državama. Stoga predano zagovaram i vodim politiku iskrenog dijaloga i rješavanja otvorenih pitanja u pozitivnom ozračju.

U odnosima sa susjednim zemljama iz bivše državne tvorevine ponajviše je otvorenih pitanja, graničnih i drugih povezanih upravo s raspadom i sukcesijom bivše države, ali i onih koja izviru iz povijesti.

Osobito su tim pitanjima još opterećeni naši odnosi s Republikom Srbijom. Ove se godine navršava sto godina od završetka Prvoga svjetskoga rata, od kada nažalost započinje stoljeće naših međusobnih prijepora i sukoba. Naši pogledi na mnoge povijesne teme, osobito one što ih je nametnulo 20. stoljeće, ne samo što nisu slični nego su katkad oprečni. Uvjerena sam da Hrvati i Srbi, dva stara europska naroda, s više od tisuću godina povijesti na razne načine prepletenih sudbina, mogu i žele naći put koji će nas napokon voditi u bolju budućnost. Pokažimo kako nam je jedno stoljeće bilo dovoljno za shvatiti pouke i u sebi naći snagu okrenuti stranicu novih i boljih odnosa. To želim i uvjerena sam da moj hrvatski narod i svi hrvatski državljani to žele.

Put koji tome vodi jest put razgovora, dogovora i konkretne suradnje u rješavanju problema i otvaranju novih razvojnih vidika kroz zajedničku europsku budućnost.

Prije svega, moramo razriješiti sudbine svih nestalih u Domovinskom ratu. To je ne samo ispit humanosti nego i temelj pravoga mira, od kojega polazimo u unaprjeđenju naših odnosa. Svaka majka ima pravo naći svoje dijete, svoje bližnje. Na nama državnicima odgovornost je i obveza učiniti sve kako bismo im to omogućili.

Naša trajna zadaća jest zaštita i unaprjeđivanje položaja nacionalnih manjina, kako hrvatske u Republici Srbiji tako i srpske u Republici Hrvatskoj. Važno je i granično pitanje. Držim kako to možemo riješiti međusobnim razgovorom, a ukoliko u tome ne uspijemo, onda pred međunarodnim pravosudnim tijelima i na temelju međunarodnog prava.

Vodimo se primjerom naših gospodarstvenika koji iz godine u godinu međusobno dobro surađuju i ulažu sve više. To pokazuje koliko su naše države upućene jedna na drugu. Uvjerena sam da ogromnu većinu naših državljana prvenstveno zanima bolji život i nova radna mjesta. Zato hrvatskim i srbijanskim gospodarstvenicima treba još snažnije otvoriti prostor za ulaganja i suradnju.

Suočene sa svim globalnim izazovima, od velike je važnosti za obje države sigurnosna suradnja i borba protiv terorizma. Hrvatsko-srbijanska suradnja od iznimnog je značaja i za šire područje jugoistočne Europe te mora biti jamac trajnog mira i stabilnosti na šaim prostorima.

Držim stoga da je sazrijelo vrijeme za posjet na predsjedničkoj razini. U dobroj vjeri kako obostrano postoji želja nadići prijepore i događaje koji nas drže taocima prošlosti te osigurati napredak našim narodima i državama, pozvala sam predsjednika Aleksandra Vučića u službeni posjet Republici Hrvatskoj sredinom veljače.

Želim time otvoriti novu stranicu u našim odnosima.

Bude li rezultat tog posjeta rasvjetljavanje sudbine i jednog našeg nestalog branitelja ili civila, smatrat ću ga uspješnim - rekla je Kolinda Grabar Kitarović.

Teme razgovora Grabar Kitarović i Vučića

”Sazrijelo je vrijeme za posjet predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Hrvatskoj. Pozvala sam ga da sredinom veljače dođe u Zagreb”, rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u posebnoj izjavi u kojoj je analizirala i odnose u regiji.

Predsjednica je naglasila da ovaj posjet treba otvoriti novu stranicu u hrvatsko-srpskim odnosima, a da je uvjerena i da Hrvati i Srbi žele put u bolju budućnost. Kako Jutarnji saznaje za vrijeme posjeta Vučića bit će ponajviše riječi o sudbini nestalih, položaju nacionalnih manjina, graničnom pitanju, nastavku gospodarske suradnje i borbi protiv terorizma i ilegalne imigracije.

Dolazak Vučića u Hrvatsku dugo se očekuje i kada je već krajem prošle godine dogovoren dolazak on je odgođen zbog hrvatskog nezadovoljstva što je u Beogradu podignut spomenik majoru JNA Milanu Tepiću koji je sudjelovao u napadima na Hrvatsku. Iako se očekivalo i da će retorika na relaciji Beograda i Zagreba nakon toga biti konstruktivnija to se nije dogodilo, pa tako dolazak Vučića dolazi u vrijeme kada je dojam da su odnosi Hrvatske i Srbije na najnižim relacijama od devedesetih godina prošlog stoljeća. Posljednji primjer tome je izložba o Jasenovcu koju je srpska strana priredila u UN-u, što je izazvalo niz negativnih reakcija službenog Zagreba.

”Sve ovo što se posljednjih dana čulo ipak nije omelo pripreme za dolazak Vučića u Zagreb. Postoje viši državni interesi, a mi smo svjesni da se nikada nećemo složiti o svemu, prije svega oko Oluje, Bljeska, broja žrtava u Jasenovcu i još nekih tema. Međutim, mnogo je važnije da se razgovara o granici, gospodarskim odnosima, zaštiti manjina, borbi protiv ilegalne imigracije i terorizma”, rečeno je Jutarnjem iz kruga predsjednice Grabar-Kitarović (Jurica Körbler).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 20:57