ZAGREB - Rasplet slučaja Purda uslijedit će vrlo brzo nakon što ga u ponedjeljak u bosansko-hercegovačkom pritvoru ispita istražni sudac iz Srbije, tvrde izvori bliski DORH-u. Iskaz koji će Tihomir Purda u Zenici dati srbijanskom istražitelju nije dio ekstradicijskog postupka, nego samog istražnog postupka koji Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije vodi o okolnostima smrti šestorice vojnika JNA 5. studenoga 1991. u Vinogradskoj ulici u Borovu naselju.
Purdini suborci
Srbijanski istražni sudac će u četvrtak i petak boraviti u Hrvatskoj kako bi o istom događaju ispitao Purdine suborce Petra Janjića Tromblona i Danka Maslova. Janjića će ispitati u Vukovaru, a Maslova u Zagrebu.
Ta je mogućnost predviđena ugovorom između DORH-a i srbijanskog tužiteljstva iz 2006. godine.
Vukovarska bolnica
Njihovi iskazi dostavit će se Tužiteljstvu za ratne zločine Srbije. Nadležni srbijanski tužitelj će na osnovi tih iskaza osumnjičene trojice, a ne na temelju onih danih u srbijanskim logorima 1991., odlučiti hoće li obustaviti kazneni progon Purde, Janjića i Maslova.
Ako na temelju iskaza srbijanski tužitelj za ratne zločine procijeni da nema osnove za nastavak kaznenog progona trojice vukovarskih branitelja, Interpolova tjeralica raspisana 2007., kojom se traži uhićenje Purde, Janjića i Maslova, bit će stavljena izvan snage, a Purda će početkom ožujka biti pušten iz zeničkog zatvora. U DORH-u ne vjeruju da je drukčiji rasplet moguć s obzirom na to da su u predistrazi, koju je potkraj siječnja provela hrvatska strana, svi saslušani svjedoci ustvrdili da Purda, Janjić i Maslov nisu likvidirali ranjene vojnike JNA, nego su jedinog koji je još pokazivao znakove života prevezli u vukovarsku bolnicu.
Borovo naselje
Uhićenje Tihomira Purde kod Orašja 5. siječnja ove godine izazvalo je napetost ne samo u Hrvatskoj, nego i u Srbiji čija je javnost nakon tog uhićenja od srbijanskog Tužiteljstva za ratne zločine očekivala da do kraja raščisti okolnosti pogibije šestorice vojnika JNA u Borovu naselju u studenome 1991. godine.
Purdino je uhićenje, međutim, u politički delikatnu situaciju dovelo i BiH jer bi njegovo izručenje Srbiji izazvalo neraspoloženje Hrvata u BiH i Hrvatskoj, a Purdinim izručenjem Hrvatskoj službeno bi Sarajevo izazvalo prigovore RS-a i Srbije.
Kako bi se izbjeglo dodatno podizanje političke temperature, pravosudne vlasti Hrvatske, BiH i Srbije složile su se kako je opcija prema kojoj će umjesto izručenja i ispitivanja u Srbiji, za sve tri države bezbolnije i prihvatljivije rješenje biti da srbijanski istražni sudac u Zenici ispita Tihomira Purdu.
Četiri koraka do slobode
Srbijanski istražni sudac 17. i 18. veljače ispitat će Petra Janjića Tromblona u Vukovaru i Danka Maslova u Zagrebu.
Srbijanski istražni sudac u ponedjeljak 21. veljače u Zenici ispitat će Danka Maslova
Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije analizira dobivene iskaze Janjića, Maslova i Purde te odlučuje o sudbini kaznenog progona trojice Vukovaraca
Ako srbijansko tužiteljstvo donese odluku o obustavi kazenog progona, Interpolova tjeralica protiv Purde, Janjića i Maslova se povlači, a Purda izlazi iz Zenice početkom ožujka
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....