Premijer Andrej Plenković u petak je iz Bruxellesa nakon sastanka Europskoga vijeća izvijestio o sastancima koji su održani - redoviti susret s predsjednicom Parlamenta, sastanak s Joeom Bidenom - te rekao da je glavna tema bila pomoć Ukrajini.
Druga tema bila je koordinacija EU i SAD-a, a razgovaralo se i o predstojećem samitu EU - Kina.
Što se tiče teme Bosne i Hercegovine, premijer je rekao da je poslan snažan signal političkim liderima u BiH kako bi se brzo došlo do sporazuma oko izborne reforme koja je važna za stabilnost. Dio je to reformi koje BiH treba napraviti zbog stjecanja kandidatskog statusa.
"EU je spremna i dalje se angažirati u dijalogu s liderima hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka da postignu kompromis, da sva tri konstitutivna naroda budu ravnopravna", naglasio je premijer Plenković, prenosi Dnevnik.hr.
Strateški kompas
Usvojen je i Strateški kompas, okvirni dokument za područje obrane sigurnosti. Obrambena dimenzija će se, kako je najavio, osnaživati.
"Tu smo uvrstili pitanje konstitutivnih naroda kad je riječ o BiH", izjavio je premijer te dodao kako je u petak bilo dosta govora o energetici, na način da Europa mora postajati manje ovisna o ruskom plinu i osigurati alternativne pravce opskrbe.
Hrvatska razmatra mogućnost povećanja kapaciteta LNG terminala na Krku sa sadašnjih 2,6 na 2,9 milijardi kubičnih metara plina godišnje, što se može postići i sa sadašnjom infrastrukturom, izjavio je Plenković. To je rast od 11,5 posto.
“Smatramo da se to može napraviti s postojećom infrastrukturom našeg LNG broda i svih postrojenja koji tamo postoje”, rekao je Plenković nakon završetka summita EU-a, na kojem su osim rasprave o ruskoj agresiji na Ukrajinu dominirala pitanja energije i velikog rasta cijena energenata.
Dodao je da se strateška odluka o izgradnji toga terminala pokazala punim pogotkom u sadašnjoj krizi.
“Da nemamo ovakvu mogućnost diversificiranog pravca opskrbe plinom objektivno bi bili u puno težoj situaciji nego što sada jesmo”, rekao je.
S obzirom na potpisano partnerstvo EU-a i SAD-a o isporuci ukapljenog plina, Plenković je rekao da će sigurno doći do povećanja investicija u LNG terminale i potrebnu infrastrukturu te da je pitanje koliko je tih brodova trenutno na raspolaganju.
"Što se tiče LNG terminala, u fazi smo ispitivanja, mogućnosti podizanja proizvodnih i skladišnih kapaciteta te očekujemo i pomoć Europske komisije. Sada je glavna zadaća osigurati dovoljno plina za iduću sezonu grijanja", istaknuo je Plenković.
Što se tiče stanja u Ukrajini, gdje već više mjesec dana traje ruska agresija, Plenković je rekao da će se nažalost povećavati broj izbjeglica. Hrvatska je do sada već primila 10 tisuća Ukrajinaca.
“Ono što je sigurno jest da će doći još veći broj ljudi i da će ostati dulje”, rekao je.
Plenković je rekao da Hrvatska može sama financirati troškove prihvata ukrajinskih izbjeglica dok se ne pronađe neki model sufinanciranja na razini EU-a.
Komentirao i Milanovićevu izjavu
Na novinarsko pitanje o dronu te izjavama Zorana Milanovića, ponovio je kako bi bilo bolje da je predsjednik posljednjih dana napisao koje pismo, okrenuo koji telefon, pa bi se manje iščuđavao u Bruxellesu.
SAD će ove godine Europsku uniju (EU) opskrbiti s dodatnih 15 milijardi kubičnih metara ukapljenoga plina, a najavljeno je i sastavljanje radne skupine za smanjenje europske ovisnosti o ruskom plinu.
"Danas smo se dogovorili oko zajedničkog plana kako bismo postigli cilj, istovremeno ubrzavajući naš napredak prema budućnosti sigurne, čiste energije", rekao je američki predsjednik Joe Biden na konferenciji za medije, dodajući da će njihova inicijativa također nastojati povećati korištenje obnovljive energije i smanjiti potrošnju energije.
Europsko vijeće, koje čine čelnici 27 država članica, potvrdilo je u petak Strateški kompas, dokument o obrambenoj viziji EU-a u sljedećih nekoliko godina i u kojemu se izričito, na inzistiranje Hrvatske, spominje ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH, prenosi Dnevnik.hr.
Na inicijativu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića održana je i rasprava na Europskom vijeću te su usvojeni zaključci u kojima se poziva čelnike u BiH da dovrše izbornu i ustavnu reformu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....