Orkanski udari bure u ponedjeljak su paralizirali Hrvatsku, zaustavili su vozila, usidrili brodove, a promet je stao u nekim jadranskim zračnim lukama.
Dalmacija je bila potpuno odsječena od ostatka Hrvatske sve do 11.30 sati, kada je u promet samo za osobna vozila puštena cesta DC27 Gračac - Zaton Obrovački - Donji Karin, čime se "premostio" magistralni pravac autocestom A-1 preko Svetog Roka i pojasa Maslenice, kao najkritičnije točke u ovakvim situacijama. Kasnije u popodnevnim satima istim pravcem mogle su prometovati sve kategorije vozila, a za sve skupine otvorili su se i pravci Korenica - Gračac, Sveti Rok - Gačac, te Udbina Gornja Ploča, dok je autocesta i dalje bila zatvorena.
Pijavica poharala Novigrad
Bura je u jutarnjim satima poharala Novigrad Dalmatinski oštetivši desetak krovova na privatnim kućama i na zgradi općine.
- Pijavica je prošla kroz središte mjesta, u blizini crkve, općine i općinskog perivoja, gdje je iščupala stoljetna stabla i uništila cijelu adventsku instalaciju. Sve je završilo razbacano po cesti, što je dodatno otežalo promet. Već smo počeli s čišćenjem, ali mislim da ćemo trebati cijeli tjedan da saniramo nastalu štetu - rekao je načelnik Joso Klapan.
Jaka bura na sjevernom Jadranu, video: Goran Šebelić/Cropix
Načelnik Jasenica u koje spada Maslenica, sinonim za buru, Stipe Vulić, kaže nam da su imali izvrnutih stabala, a oštećen je i jedan stambeni objekt.
- Zbog promjenjive vremenske situacije prije polaska na put informirajte se o stanju u prometu na internetskim stranicama ili mobilnoj aplikaciji Hrvatskog autokluba, informacije su dostupne u realnom vremenu kada nastupe promjene za pojedine skupine vozila, o čemu odlučuju nadležne cestarske službe u RH, i provjerite meteorološke uvjete na internetskim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda - bilo je jučer najvažnije pravilo prije kretanja na put, ali će ostati i danas i sljedećih dana, za koje prognostičari najavljuju loše vrijeme. Najbolji savjet ipak je bio - odgodite putovanje ako je to ikako moguće.
Uz snažan vjetar, na cestama u Lici i Gorskom kotaru poteškoće su stvarali i poledica te snijeg koji je mjestimice padao. Interventne službe redovito su posipale prometnice, zbog čega je također dolazilo do kraćih zastoja.
Orkanski vjetar stvarao je probleme i u pomorskom prometu. U prekidu su bile brodske linije pa su tri autobusa djece, koja su bila na nogometnom turniru u Sarajevu, morala prenoćiti na trajektu Marjan u splitskoj luci jer je trajektna linija prema otoku Braču također bila u prekidu.
Međutim, kada su trajekti krenuli prema Braču uslijedili su poprilično dramatični prizori. Jadrolinija je objavila snimku ispred supetarske trajektne luke gdje se s olujnim valovima borio trajekt "Marjan", koji je uz pomoć fenomenalnog kapetana uspio usidriti u luku unatoč ekstremno teškim uvjetima na moru.
DHMZ je izdao crveno upozorenje za cijelo priobalno područje Hrvatske, i to zbog vrlo jake, mjestimice olujne bure, osobito podno Biokova. Najjači udari vjetra bili su od 35 do 75 čvorova, odnosno od 65 do 140 km/h. Crveni meteoalarm na snazi je bio za riječku regiju, Kvarner i Kvarnerić, Velebitski kanal te sjevernu i srednju Dalmaciju.
U Hotelu Macola na odmorištu Zir na autocesti A1 u smjeru juga rekli su nam da su imali "zarobljene" sportaše dvaju sportskih klubova, KK Zadar i Malonogometnog kluba Hajduk iz Splita. Iako su bili na pola sata vožnje od svojih kuća, "Zadrani" su morali prespavati u Macoli jer su došli kasno u nedjelju, dok su Hajdukovci naišli u ponedjeljak ujutro pa su putovanje nastavili kada su se otvorili alternativni pravci.
Temperatura minus 23,5: Ništa strašno
Načelnik Lovinca, općine na Svetom Roku, Ivan Miletić javio nam se baš kada su otvoreni obilazni pravci prema jugu.
- Vidim da su osobni automobili krenuli prema Gospiću i Gračacu, čujem da u Gračacu nema gužvi, sreća je da nema snijega, nešto malo pahulja je dolepršalo, ali ne stvaraju veće probleme, zato nije bilo zastoja, za razliku od prošlog mokrog snijega - rekao nam je načelnik Miletić.
Pročelnik HGSS-a Marko Andrić kaže da nisu imali značajnijih intervencija s obzirom na to da snažan vjetar nisu pratile snježne padaline, te savjetuje putnicima da prate upute HAK-a. Kontaktirali smo i Dragu Vukušića, djelatnika DHMZ-a, na u ponedjeljak najhladnijoj hrvatskoj točki - na Zavižanu. U 14 sati je temperatura bila na 11 stupnjeva ispod nule, ali zbog osjeta vjetra i na 23,5 stupnjeva ispod nule, te s visinom snijega od 61 cm.
- Bura kao tisuću drugih koje sam doživio, ona je na 16 metara u sekundi srednje brzine, temperatura na minus 11. Svakih sat vremena izlazim prikupljati podatke. Kod mene su prometnice zametene već duže vrijeme. Zima je, ništa posebno - rekao nam je Vukušić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....