Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je danas 46. međunarodni sajam knjiga Interliber na Zagrebačkom velesajmu.
U izjavi za medije, premijer je čestitao organizatorima, nakladnicima i izlagačima. „Zaista impresivan napredak hrvatskog izdavaštva, koje bilježi rast od osam posto u odnosu na prošlu godinu“, istaknuo je.
Kazao je i da je veliki broj izlagača iz Mađarske, koja je ove godine zemlja partner Interlibera. Premijer je izrazio zadovoljstvo i velikim brojem posjetitelja, što je ocijenio izrazito dobrim za hrvatsku, ali i međunarodnu knjigu, kao i za našu kulturu.
Naglasio je da Ministarstvo kulture i medija podupire brojne izdavače i autore te će to činiti i dalje, poručivši da su domaći izdavači, njih oko 170, važan stup hrvatske kulture.
Vlada jednoglasna u osudi korupcije
Odgovarajući na pitanja novinara, premijer je naglasio da Vlada osuđuje korupciju, podsjetivši da je jučer, odmah nakon što je primio vijest, razriješio ministra Vilija Beroša dužnosti ministra, a državnu tajnicu Irenu Hrstić zadužio da upravlja Ministarstvom zdravstva.
Kazao je da su obavljene konzultacije s užim vodstvom stranke, kao i na razini parlamentarne većine. „Mi kao parlamentarna većina nastavljamo s poslom za Hrvatsku, a očekujemo od svih tijela kaznenog progona da ovaj slučaj, koji je zaista loš po svim aspektima, istraže do kraja i da svi koji su odgovorni za to i odgovaraju u sudskom postupku“, rekao je Plenković.
Upitan je li razgovarao s državnom tajnicom Hrstić o tome hoće li biti nova ministrica, predsjednik Vlade je kazao da su jučer razgovarali o tome da preuzme upravljanje Ministarstvom zdravstva, a drugim temama će se baviti nakon ovog vikenda kad prođe Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Poručio je da Vlada i svi oni koji rade javni posao trebaju brinuti za interese hrvatskih građana i gospodarstva te da su ministri tu kako bi unaprjeđivali sektor, što u slučaju zdravstva znači bolju dostupnost i kvalitetu zdravstvenih usluga, bolje plaće u sustavu te unaprjeđivanje hrvatskog zdravstva kroz brojna zakonita ulaganja.
Na pitanje o sukobu nadležnosti DORH-a i EPPO-a, premijer je kazao kako je očito riječ o slučaju za kojeg su imali saznanja i USKOK i Ured europskog javnog tužitelja te su tu očito njihove aktivnosti i izvidi išli paralelno.
„S obzirom da se takva situacija može dogoditi, mi smo u našem zakonskom okviru predvidjeli što se događa kada postoji pozitivan sukob nadležnosti, a to je da očito i jedni i drugi žele raditi na tom predmetu i onda ćemo, sukladno zakonu, u razdoblju koje je pred nama vidjeti proces koji je u rukama pravosudnih tijela, ne Vlade i ne Sabora, da se to pitanje nadležnosti riješi“, pojasnio je.
Onaj tko radi protuzakonito mora za to snositi odgovornost i posljedice
Ponovio je da su nakon odluke o razrješenju i imenovanju Irene Hrstić da upravlja Ministarstvom, obavljene političke konzultacije, na kojima je bilo sasvim jasno da cijela parlamentarna većina želi da se ovaj slučaj istraži.
„Svi smo jednoglasni u osudi korupcije, ali ovaj slučaj neće utjecati na našu suradnju i mi ćemo nastaviti dalje. Potez oporbe je očekivan, provest će se rasprava, mi ćemo doći, razmijenit ćemo argumente i vjerujem da ćemo se složiti oko zajedničke borbe protiv korupcije, ali će većina i Vlada ići dalje", poručio je.
Premijer je novinarima kazao da nije mogao znati za sve ovo što se dogodilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....