LONDON - Ovo što ćete sada vidjeti neće biti jednostavno, ali ja vjerujem da je važno - rekao je Sir Terry Pratchett u najavi svoga dokumentarnog filma “Odabrati umrijeti” prikazanog na BBC-ju. Britanski pisac gledatelje je poveo na svoje osobno putovanje kako bi donio odluku života - kako umrijeti dostojanstveno.
Dovršava roman
- Kada više neću pisati knjige, nisam siguran želim li nastaviti živjeti. - rekao je Pratchett. Naime, od kada je 63-godišnjem piscu koji trenutačno, uz pomoć asistenta, dovršava svoj 38. roman, dijagnosticirana Alzheimerova bolest, on razmatra mogućnosti takozvanog “potpomognutog samoubojstva”. Ukoliko se doista odluči na takav korak, Sir Terry će pomoć morati potražiti izvan granica Ujedinjenog Kraljevstva. Nameće se rješenje: švicarska klinika Dignitas koja “potpomaže dostojanstveno samoubojstvo”.
U domu obitelji Smedley Pratchett se susreće s Peterom Smedleyjem i njegovom suprugom kako bi razgovarao o Peterovoj odluci da si oduzme život u Dignitasu. Peter Smedley, 71-godišnji miljunaš, obolio je od terminalne bolesti motor neuron disease i kontaktirao Dignitas.
- Sve što me čeka je vrlo nedostojanstveno, zato na Dignitas gledam kao na izlaz, na pomoć da budem oslobođen sve te grozote - rekao je Smedley koji si je život oduzeo nešto prije Božića.
Grižnja savjesti
Na tome su ga putu, uz suprugu Christine, pratili Terry Pratchett i kamere BBC-ja.
- Ispijte do kraja - upozorila ga je Dignitasova djelatnica, pružajući mu čašu smrtonosnog koktela. Držeći za ruku suprugu, Smedley je ispio napitak. Nakon poruke supruzi “budi jaka” i pozdrava Prachettu, zauvijek je zaspao. Trenutak je to koji je do suza doveo većinu gledatelja.
Neke je pak razljutio. BBC-ju svakodnevno pristižu pisma pritužbe. Alistair Thompson uime udruge Care Not Killing (Briga, ne ubijanje), jedan od najgorljivijih protivnika eutanazije, za Jutarnji list je komentirao: “Fundamentalna greška BBC-ja jest da nisu sagledali niti jedan argument protiv potpomognutog samoubojstva.
Legalizacija bi neupitno ugrozila najranjivije, stare i nepokretne . Čak 21 posto onih koji se prijavljuju za oduzimanje života u Dignitasu nisu bolesni, nego su iscrpljeni životom.
Niz je dilema - treba li fizički zdravoj osobi pomoći da si oduzme život? Pratchett postavlja pitanje “Kome pripada život?”. Na to pitanje za Jutarnji list pokušao je odgovoriti jedan od najpoznatijih britanskih filozofa A. C. Grayling, također pokrovitelj udruge Dignity in Dying, koja se bori za “kontrolirano oduzimanje života.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....