ŽESTOKA RASPRAVA

Oporba se protivi porezu na nekretnine, Bauk: ‘Ovo je u stvari nesretnina od poreza‘

- Glavina je „opalio pljusku“ tisućama malih iznajmljivača tvrdeći da se radi o rentijerima, kazao je Dalibor Paus

Arsen Bauk, Ivica Kukavica

 Damjan Tadic/Cropix

Saborska oporba obrušila se u četvrtak na Vladin prijedlog da se porez na kuće za odmor transformira u porez na nekretnine, tvrdeći da se neće ostvariti ni jedan od planiranih ciljeva, te je u perspektivi moguće da oporezovana bude i nekretnina koja je nečiji dom, što HDZ odbacuje.

„A mi porez na dom još nismo spremni podržati“, izjavio je SDP-ov Arsen Bauk uoči saborske rasprave o izmjenama šest zakona iz novog kruga porezne reforme koja na snagu stupa 1. siječnja iduće godine.

„Iako se ovo u javnosti zove porez na nekretnine, ovo je u stvari nesretnina od poreza“, ustvrdio je Bauk.

Kaže i da se neće ostvariti ni jedan od ciljeva poreza na nekretnine, a to je staviti što više neiskorištenih nekretnina u funkciju, odnosno tržište najma dovesti u okvire legalnog poslovanja, omogućiti mladima kupnju prve nekretnine.

Njegovo mišljenje dijeli i Marija Selak Raspudić (NZ), a porezu se protivi i Miro Bulj (Most).

Ljude se besramno uvjerava da je uvođenje tog poreza nešto uzvišeno, plemenito i progresivno, no taj porez neće ništa riješiti, jedino će se začepiti neka rupa u državnom proračunu, kazala je zastupnica.

Porezom na nekretnine, građane koji su ih naslijedili, dovodite u poziciju da prodaju „didovinu“, a sve zbog OECD-a, odnosno kako bi našu „didovinu“ mogli kupiti Amerikanci, Kanađani, Englezi, tvrdi Bulj. Izabere li ga narod za predsjednika države, najavljuje referendum o ukidanju poreza na nekretnine i donošenju zakona o porijeklu imovine.

Dalibor Paus (IDS) osudio je izjavu ministra turizma Tončija Glavine da su IDS, PGS i Unija Kvarnera, politički pokrovitelji rentijerstva.

Glavina je „opalio pljusku“ tisućama malih iznajmljivača tvrdeći da se radi o rentijerima, kazao je Paus, pa objasnio kako su to najčešće obitelji koje su svoju djedovinu stavili u funkciju turizma, nastojeći iskoristiti sezonu da dostojanstveno prežive godinu. Oni su kralježnica turizma, kazao je.

Viktorija Knežević (Centar) poručuje da prije uvođenja novih poreza, Hrvatska treba temeljitu reformu javne uprave i lokalne samouprave. Čak 250 općina moglo bi se ukinuti bez ikakvog negativnog utjecaja na život građana, kaže zastupnica.

Oporbenim kritikama na račun porezne reforme čudi se HDZ-ov Petar Šimić, ističući kako joj je cilj rasteretiti rad, a oporezivati imovinu. Naglašava i kako od poreza na nekretnine korist neće imati država, nego općine i gradovi, te kako nije cilj da porez plaćaju ljudi koji imaju jednu nekretninu.

U pozitivan ishod uvođenja poreza na nekretnine dvoji i Anka Mrak Taritaš. Lokalni su izboru u svibnju, vjerujete li da će uoči njih gradovi i općine krenuti žestoko s uvođenjem novog nameta, upitala je.

Primorac: Uvođenje poreza na nekretnine nije ishitreno ni glupo

Ministar financija Marko Primorac kazao je u četvrtak, predstavljajući u Hrvatskom saboru izmjene i dopune paketa poreznih zakona, da uvođenje poreza na nekretnine nije ishitreno, nepromišljeno ni glupo poručivši kako situaciju treba sagledati cjelovito.

Značajnim izmjenama u poreznom sustavu, istaknuo je ministar, nastoje se tretirati određene trenutne poteškoće u gospodarstvu i društvu, snažan rast cijena nekretnina i najama zbog preniskog oporezivanja, nedostatak radne snage i probleme koji se odnose na inflatorne pritiske.

Riječ je o izmjenama i dopunama zakona o lokalnim porezima, o porezima na dohodak i na dodanu vrijednost, o doprinosima, izmjenama Općeg poreznog zakona te Zakona o Poreznoj upravi, a koje stupaju na snagu s početkom iduće godine.

Porez na nekretnine je doslovno transformacija poreza za kuće za odmor, kazao je Primorac o porezu koji je izazvao najžešće kritike iz oporbe.

Uvodi se jer je blago oporezivanje nekretnina i značajno podoporezivanje kratkoročnog najma motiviralo brojne poduzetnike da ulažu višak sredstava u nekretnine, što je dovelo do rasta potražnje i cijena te posljedično do toga da je rješavanje stambenog pitanja za brojne obitelji postalo nepriuštivo, pojasnio je.

O ovome se raspravlja već jako dugo i uvođenje poreza na nekretnina nije ishitreno, nepromišljeno ni glupo, poručio je ministar na kritike.

U cilju daljnjeg povećanja pravednosti poreznog sustava dugoročno bi trebalo razmisliti o oporezivanju vrijednosti nekretnine a ne površine, nažalost to u ovom trenutku nismo mogli učiniti jer ne raspolažemo procjenama vrijednosti za sve nekretnine, odgovorio je Primorac na upit Dalibora Pausa (IDS) što građani mogu očekivati u drugoj fazi.

Predloženim poreznim izmjenama također se ujednačuje porezni tretman dugoročnog i kratkoročnog najma, porezno rasterećuje rad povećanjem osnovnog osobnog odbitka s 560 na 600 eura, potiče povratak hrvatskih iseljenika oslobađanjem od plaćanja poreza na dohodak od plaće na pet godina, te ujednačuje visinu doprinosa za zdravstveno osiguranje ukidanjem oslobađanja plaćanja poslodavaca tog doprinosa na rok od pet godina za mlađe od 30 godina.

Ne postoji opravdanje za podupiranje poslodavaca kada imamo rekordnu zaposlenost i uvozimo strane radnike, kazao je Primorac o ukidanju oslobađanja plaćanja doprinosa.

„Nema smisla da još za taj uvoz stranih radnika dobivaju subvencije na teret svih poreznih obveznika”, rekao je i naveo da propušteni prohodi zdravstvenog osiguranja u ovoj godini na temelju te mjere iznose 385 milijuna eura.

Pritom je istaknuo je da ukidanje te mjere neće smanjiti plaće radnicima te da mladima i dalje ostaju mjere povrata poreza na dohodak, kao i oslobođenje poslodavaca plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje godinu dana za prvo zaposlenje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 12:56