SPLIT - Kada se nadarenim učenicima pridoda kvalitetan kadar, ostvari otvorena komunikacija, pozitivna atmosfera i radni elan, greška nije moguća ni matematički - rekla je Mirjana Matijević, ravnateljica Treće splitske gimnazije, prirodoslovno-matematičkog smjera, škole koja je izvrsnim rezultatima na državnoj maturi na svim razinama ponijela titulu najbolje gimnazije u Hrvatskoj.
Priznanje Ministarstva
Šampioni državne mature svoj trijumf nad drugim etabliranim gimnazijama dočekali su s radošću, ali ne i prevelikim iznenađenjem.
Državna matura: Mislilo se da su škole u Zagrebu najbolje, ali nisu
Jer, škola je to čiji učenici već godinama bilježe vrhunske rezultate na državnim natjecanjima i međunarodnim olimpijadama, a profesori, kako tvrde, ne samo da dijele, nego i žive uspjehe svojih đaka.
Smještena u istočnom krilu suvremene zgrade nedaleko od novoga splitskoga Kampusa, Treća gimnazija danas ima 24 razredna odjeljenja i 710 učenika nadarenih za matematiku i informatiku, ali, što je još začudnije, podjednako sklonih i umjetnosti.
Zbog svoga programa rada, ali i uspješnosti učenika koji svoje znanje kontinuirano potvrđuju na natjecanjima iz različitih predmeta, škola se može pohvaliti brojnim osvojenim nagradama i priznanjima.
Ovoj djeci treba samo odškrinuti vrata i ona dalje idu sama, s time će se složiti 50-ak profesora gimnazije koja je još 2000. dobila vrijedno priznanje Ministarstva za kvalitetan i kreativan rad, a zatim i povelju RH te niz priznanja FER-a.
- Osim što su fascinirani brojkama, vrijedno je spomenuti da mladi matematičari ove gimnazije osvajaju mahom prva mjesta i u konkurenciji umjetničkih škola - ustvrdila je ravnateljica M. Matijević. Školski list TREMA (Treća matematička), koji izlazi već petnaestak godina, lokalnim i globalnim temama matematičara novinara redovito osvaja pohvale na Lidranu. Uz to što su nadareni za crtanje i pisanje, među matematičarima ima i vrlo uspješnih mladih pijanista.
Ne brojimo radne sate
Ravnateljica M. Matijević skromno vjeruje kako je izvrsnost odlika svih matematičkih gimnazija, pa i one na čijem je čelu, no ni svojim vrijednim učenicima, ni svom timu profesora ipak ne umanjuje zasluge za uspjeh škole.
Profesori, valja napomenuti, kad je riječ o uspjehu djece, ne broje radne sate.
- Djeca osjećaju da nam je stalo, da su nam na neki način više nego učenici i taj se odnos honorira dobrim ocjenama i rezultatima - rekla je Marina Luetić, profesorica kemije s devetnaest godina staža u nastavi.
- Djeca, a ne plaća naša su motivacija - tvrdi profesorica fizike Nela Dželalija. Kad bi novac bio jedina motivacija, mnogi u školi ne bi radili, kao što mnogi ne bi vjerovali da u Trećoj gimnaziji ni subotom nema ni jedne prazne učionice. To govori nešto i o učenicima i o nastavnicima. Naime, profesor u srednjoj školi ima plaću od 4500 do 5000 kuna mjesečno.
Ivana Lipovac, mlada profesorica biologije i kemije, i sama bivša učenica te gimnazije, formulu uspjeha škole vidi u djeci. - Naši učenici ne uče za ocjenu nego teže znanju. Upravo se ovdje zato dobivaju odlični temelji za upis i daljnje školovanje na bilo kojem fakultetu.
Zahtjevnosti i strogosti, o kojima progovara malo tko od profesora, školi ne nedostaje, a nastavnici se brinu za svakog učenika.
Pomiču granice
Zanimljivo je napomenuti da Treću gimnaziju upisuju odlikaši, ali ne oni s vrhunskim prosjekom koji pretendiraju na neke druge splitske gimnazije. Dakle, u matematičku se upisuje i sa 56 bodova od 60 mogućih, ali sa sklonostima prema prirodnim predmetima.
- Mi dobivamo dobre đake, a trudimo se od njih napraviti najbolje - priča Jurica Čudina, profesor matematike, i dodaje kako se uspjeh krije u motivaciji učenika. A da to nije problem s mladim matematičarima sigurna je i Ivana Trabarić Mitrović, profesorica kemije. Ona tvrdi da su ovi gimnazijalci djeca koja stalno napreduju pomičući granice, i to ne samo svoje, već i svojih profesora. A svaki profesor nije svijet za sebe, reći će Slavica Čilaš, profesorica hrvatskoga.
- Formula uspjeha ovdje je timski rad, a za uspjeh se potvrda ne dobiva samo na natjecanjima ili na državnoj maturi. Taj rad vrednuju, mijenjaju i prilagođavaju sami učenici škole - kaže psihologinja Danica Bavčević.
Profesori ne skrivaju zadovoljstvo vrhunskim rezultatima koji su Treću gimnaziju doveli na pijedestal najbolje gimnazije, a profesor tjelesnoga sa 30 godina staža, Nikola Križanić, dodaje:
Ipak nam nešto fali
- Imamo prelijepu školu, pametne đake, vrhunske rezultate, a ipak nam nešto fali. Ovi naši mladi genijalci još nemaju školsku dvoranu. Možda je vrijeme da je konačno dobiju.
S plaćom od 5000 kn stvorili su genijalce
1. RED:
- Jozo Bagarić - geografija
- Anastazija Pažanin - matematika
- Marina Tvrdeić - fizika
- Ana Piršić - hrvatski jezik
- Mirjana Matijević - ravnateljica
- Tonkica Novogradec - latinski jezik
- Danica Bavčević - psihologinja
- Danka Ratković - matematika
- Magda Josipović - informatika
- Slavenka Raos - TZK
2. RED:
- Snježana Serdar - matematika
- Nela Đelalija - fizika
- Danka Hrženjak Munivrana - logika - sociologija
- Slavica Čilaš - hrvatski jezik
- Ines Alujević - biologija
- Maris Kuzmanić - TZK
- Zorana Lerotić - engleski jezik
- Ivana Lipovac - kemija i biologija
- Tanja Babić - hrvatski jezik
3 RED:
- č. s. Darija Bota - vjeronauk
- Marina Luetić - kemija
- Deana Bokšić - matematika
- Žana Matić - kemija
- Dunja Ajduković Kaleb - suradnica u nastavi
- Ivana Zelić - engleski jezik
- Ines Kezić - glazbena umjetnost
4. RED:
- Ivana Milanović - matematika
- Antonio Vrbatović - geografija
- Mladen Zovko - fizika
- Sani Dužević - informatika
- Lada Tudor - matematika
- Nikola Mitrović - politika i gospodarstvo
- Ivana Jambrović Čugura - psihologinja
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....