Ključni događaji
- otvoreno je više od 6,5 tisuća birališta
- do 19 sati biramo 12 hrvatskih zastupnika za EU parlament
- na osam biračkih mjesta u Samoboru birališta se zatvaraju u 20.30 sati
- do 11:30 glasovalo 7,69 % birača
- do 16:30 glasovalo je 15,05% birača
- to je slabije u odnosu na izbore od prije pet godina, kada je Hrvatska bila među zemljama s najlošijim odazivom u Europi, a kada je u 11:30 na birališta izašlo njih 9,93 posto, a do 16:30 21,31%
- Prvi izborni rezultati tek u 23 sata
NOVO 18:26 Predsjednik RH Zoran Milanović glasao je na svom glasačkom mjestu u Zagrebu.
17:33 - Uz izuzetak Gospića, gdje je do nedjelje poslijepodne na europske izbore izašlo 42 posto birača, niti u jednom od ostalih 20 županijskih sjedišta, odaziv nije dosegnuo 20 posto.
Najbliži tom postotku su Karlovac i Pazin u kojima je do 16, 30 sati glasovalo 18, 7 odnosno 18, 4 posto birača.
Na visok odaziv u Gospiću, vjerojatno, utječe činjenica da se europski izbori u tom gradu preklapaju sa prijevremenim izborima za gradonačelnika.
U Zagrebu je svoju dužnost obavilo 17, 2 posto birača.
Županijska sjedišta s najnižim odazivom birača su Dubrovnik (12, 7), Slavonski Brod (13, 28 posto), Zadar (13, 30) i Bjelovar (13, 52).
Gledano po županijama, najbolji odaziv je u Ličko-senjskoj županiji u kojoj je na biračka mjesta izašla četvrtina birača, zatim u Karlovačkoj (17, 5 posto) i Dubrovačko-neretvanskoj županiji (16, 1 posto).
Županije s najnižim odazivom su Vukovarsko-srijemska (12, 7 posto), Brodsko-posavska (12, 80) i Međimurska županija (12, 81).
Izbore za Europski parlament u Hrvatskoj prati izrazito nizak odaziv birača, do nedjelje poslijepodne izašlo ih he samo 487.000 ili 15, 05 posto, objavilo je u 17 sati Državno izborno povjerenstvo (DIP).
To je osjetno slabiji odaziv u odnosu na europske izbore iz 2019., kada ih je do istog vremena glasovalo 21, 31 posto, ali i na izbore iz 2014., kada ih je glasovalo 16, 45 posto.
Pravo birati 12 hrvatskih zastupnika u Europski parlament u nedjelju ima 3 milijuna 371 tisuću birača u zemlji i 40 država u inozemstvu.
17:00 - Državno izborno povjerenstvo objavilo je podatke o odazivu birača do 16,30 sati.
Glasovalo je samo 487.000 birača ili njih 15,05 %.
Najbolji je odaziv do 16.30 sati bio u Ličko-senjskoj županiji, 24,87%, a najmanji u Vukovarsko-srijemskoj županiji: 12,72%.
To je osjetno slabiji odaziv u odnosu na europske izbore iz 2019., kada ih je do istog vremena glasovalo 21, 31 posto, ali i na izbore iz 2014., kada ih je glasovalo 16, 45 posto.
Pravo birati 12 hrvatskih zastupnika u Europski parlament u nedjelju ima 3 milijuna 371 tisuću birača u zemlji i 40 država u inozemstvu.
Mjereno postotcima, Gospić je u nedjelju prijepodne imao najbolji odaziv na europske izbore, u sjedištu Ličko-senjske županije glasovala je petina birača, odnosno 20, 35 posto, s druge strane, u Bjelovaru, Rijeci i Dubrovniku to je učinilo manje od sedam posto birača.
Generalno gledano, hrvatski birači pokazali su u nedjelju prijepodne slabo zanimanje za europske izbore. Od mogućih 3 milijuna 731 tisuću birača do 11, 30 sati glasovalo ih je nešto više od 254 tisuće, odnosno 7, 69 posto, objavilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP).
To je slabije u odnosu na izbore od prije pet godina, kada je Hrvatska bila među zemljama s najlošijim odazivom u Europi, a kada je u isto vrijeme glasovalo 9, 93 posto birača.
Dobar odaziv u Gospiću, vjerojatno, se može pripisati činjenici da njegovi birači, njih oko 10. 500, danas, osim 12 europarlametaraca biraju i gradonačelnika i njegova zamjenika.
Ličko-senjska županija po odazivu prednjači među županijama, do podneva je glasovalo 12 posto Ličana, slijedi ju Karlovačka županija (9 posto) i Grad Zagreb (8, 77).
Najmanji odaziv je u Međimurskoj (šest posto), Virovitičko-podravskoj (6, 57 posto) i Brodsko-posavskoj (6, 64 posto).
U istočnoj Australiji, na biračkim mjestima u Canberri, Sydneyu i Melbournu izbori za 12 hrvatskih europarlamentaraca su završeni u 11 sati po hrvatskom vremenu. Ta su mjesta, naime, otvorena u subotu u 23 sata po hrvatskom, odnosno u 7 sati po lokalnom vremenu.
Izborni dan proteče uredno, a izborna šutnja krši se neusporedivo manje nego na nedavnim parlamentarnim izborima, rekao je za Hrvatski radio član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
Pritužbe na kršenje uglavnom se odnose na objave na društvenim mrežama, poruke mejlovima, a neki su se građani pritužili da su im jutros u poštanske sandučiće ubačeni letci nekih kandidata.
DIP će to obrađivat idućih dana i tjedana i vidjeti što je, a što nije kršenje izborne šutnje i što će dalje proslijediti DORH-u, rekao je Hojski.
13:00 Šef Sabora Gordan Jandroković glasovao je na biračkom mjestu Šalata u prostorijama Mjesnog odbora.
12:00 Državno izborno povjerenstvo objavilo je podatke o odazivu birača do 11,30 sati.
Glasovalo je 7,69 % birača.
Prije pet godina izlaznost je iznosila 9,93 posto do 11.30 sati.
Najbolji je odaziv do 11.30 sati u Ličko-senjskoj županiji - 12,04%, a najslabiji u Međimurskoj - tek 5,99%.
11:25 Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac glasovao je na biračkom mjestu Vrbik u prostorijama Mjesnog odbora
10:55 Potpredsjednica SDP-a, europarlamentarka i nositeljica koalicijske liste Biljana Borzan glasala je na biračkom mjestu Gornji grad u Osijeku.
10:52 Koordinatorica stranke Možemo Sandra Benčić na biračkom mjestu u Mjesnom odboru Matko Laginja u Zagrebu.
10:43 Mostovac Nikola Grmoja glasovao je na biračkom mjestu u Srednjoj skoli Metković.
10:40 Šef SDP-a Peđa Grbin glasao je na biračkom mjestu u OŠ Šijana u Puli.
10:38 Predsjednik stranke Pravo i pravda Mislav Kolakušić glasao na izborima na biračkom mjestu u Prvoj osnovnoj školi Dugave.
9:40 U Zagrebu je na biračkom mjestu u OŠ Otona Ivekovića glasovao kandidat stranke Možemo Gordan Bosanac.
9:38 Kandidat HDZ-a Ante Mihanović glasovao je u Splitu na biračkom mjestu u OŠ Žnjan Pazdigrad.
9:35 Predsjednik Mosta i kandidat na izborima Božo Petrov glasovao je na biračkom mjestu u Gradskom kulturnom središtu u Metkoviću.
9:25 Na biračkom mjestu Jelenovac u gradu Zagrebu glasovao je premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković.
8:38 Zagrebački gradonačelnik i koordinator stranke Možemo Tomislav Tomašević glasovao je na biračkom mjestu u OŠ kralja Tomislava. Na glasanje je stigao u društvu supruge Ive.
7:26 Imamo prve fotografije s birališta. U Osnovnoj školi Sveta Klara u Zagrebu među prvima je glasala kandidatkinja na izborima, influencerica Nina Skočak.
7:20 Donosimo nekoliko najzanimljivijim informacija što se tiče današnji izbora.
Nešto više od 3,7 milijuna birača odlučit će kojih će ih 12 hrvatskih zastupnika idućih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu.
Na glasačkom listiću kojeg će dobiti nalazi se 25 lista s imenima 300 kandidata. Većina listi, 23, stranačke su. Nezavisne su samo dvije, europarlamentarca Ladislava Ilčića i influenserice Nine Skočak.
Birališta su otvorena do 19 sati, do kada je na snazi i dvodnevna izborna šutnja.
Birač glasuje tako da na glasačkom listiću zaokruži samo jednu od ponuđenih lista, a na njoj može zaokružiti i ime jednog kandidata kojeg želi, odnosno može mu dati preferencijalni glas.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) mislilo je i na gluhe i slijepe birače. Kako bi im olakšalo glasovanje, za slijepe i slabovidne birače pripremilo je zvučne snimke svih 25 izbornih lista, a za gluhe i nagluhe upute i obavijesti na znakovnom jeziku i titlovima dostupne su na mrežnoj stranici DIP-a.
Na nedjeljnim izborima na osam biračkih mjesta na samoborskom području odstupit će se od pravila da se birališta zatvaraju u 19 sati, nego će to biti u 20.30 sati. Zbog automobilističkog natjecanja „Zagreb Delta Rally“ tim se mjestima u nedjelju neće moći pristupiti oko sat i pol, pa je za toliko produljeno vrijeme za glasovanje.
Hrvatski zastupnici u Europski parlament biraju se i u inozemstvu, u 40 država, na sto biračkih mjesta, najviše ih je u BiH (47), Njemačkoj (osam), Sjedinjenim Državama i Australiji, po četiri.
Upravo su u Australiji, u subotu u 23 sata, po hrvatskom vremenu, izbori počeli, otvaranjem tri od četiri biračka mjesta.
Pravo glasa na nedjeljnim izborima, u domovini i inozemstvu, ima nešto više od 3 milijuna 731 tisuću birača. U izbornim tijelima koja će ih provoditi bit će angažirano oko 70.000 osoba, promatrat će ih 3.676 promatrača.
Umjesto u uobičajenih 21 sat, prvi izborni rezultati znat će se tek u nedjelju u 23 sata, nakon što se zatvore biračka mjesta u Italiji.
Raniju objavu priječi zakon koji kaže da izborna tijela država članica EU, u našem slučaju DIP, ne smiju objavljivati izborne rezultate prije nego se zatvore biračka mjesta u državi članici Unije čiji birači posljednji glasuju.
Izbori za Europski parlament, na kojima će u četiri dana glasovati do 360 milijuna ljudi u 27 država članica EU-a, započeli su u četvrtak, u Nizozemskoj.
Nakon Nizozemske, u petak se glasovalo u Irskoj, a u subotu u Latviji, Malti i Slovačkoj. Česi su na birališta mogli u petak i subotu, a Talijani u subotu i nedjelju.
U ostatku EU-a izbori se održavaju u nedjelju.
Hrvatski birači u nedjelju četvrti put glasuju na europskim izborima. U Hrvatskoj se u 7 sati otvorilo 6. 651 biračko mjesto, glasovanje će trajati do 19 sati, do kada je na snazi i dvodnevna izborna šutnja.
Nešto više od 3,7 milijuna birača odlučit će kojih će ih 12 hrvatskih zastupnika idućih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu.
Na glasačkom listiću kojeg će dobiti nalazi se 25 lista s imenima 300 kandidata. Većina listi, 23, stranačke su. Nezavisne su samo dvije, europarlamentarca Ladislava Ilčića i influenserice Nine Skočak.
Glasački listić istog je formata kao i na nedavnim parlamentarnim izborima – četiri puta A4.
Jedna lista, jedan kandidat
Birač glasuje tako da na glasačkom listiću zaokruži samo jednu od ponuđenih lista, a na njoj može zaokružiti i ime jednog kandidata kojeg želi, tj. može mu dati preferencijalni glas.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) mislilo je i na gluhe i slijepe birače. Kako bi im olakšalo glasovanje, za slijepe i slabovidne birače pripremilo je zvučne snimke svih 25 izbornih lista, a za gluhe i nagluhe upute i obavijesti na znakovnom jeziku i titlovima dostupne su na mrežnoj stranici DIP-a.
Na nedjeljnim izborima na osam biračkih mjesta na samoborskom području odstupit će se od pravila da se birališta zatvaraju u 19 sati, pa će se zatvoriti sat i pol kasnije, u 20.30 sati. Zbog automobilističkog natjecanja „Zagreb Delta Rally“ tim se mjestima u nedjelju neće moći pristupiti oko sat i pol, pa je za toliko produljeno vrijeme za glasovanje.
Glasuje se i u inozemstvu
Hrvatski zastupnici u Europski parlament biraju se i u inozemstvu, u 40 država, na sto biračkih mjesta, najviše ih je u BiH (47), Njemačkoj (osam), Sjedinjenim Državama i Australiji, po četiri.
Upravo su u Australiji, u subotu u 23 sata, po hrvatskom vremenu, izbori počeli, otvaranjem tri od četiri biračka mjesta.
Za razliku od parlamentarnih, na izborima za Europski parlament u inozemstvu glasuje se samo jedan dan.
Pravo glasa na nedjeljnim izborima, u domovini i inozemstvu, ima nešto više od 3 milijuna 731 tisuću birača.
U izbornim tijelima koja će ih provoditi bit će angažirano oko 70.000 osoba, promatrat će ih 3.676 promatrača.
Izborni rezultati od 23 sata
Umjesto u uobičajenih 21 sat, prvi izborni rezultati znat će se tek u nedjelju u 23 sata, nakon što se zatvore biračka mjesta u Italiji.
Raniju objavu priječi zakon koji kaže da izborna tijela država članica EU, u našem slučaju DIP, ne smiju objavljivati izborne rezultate prije nego se zatvore biračka mjesta u državi članici Unije čiji birači posljednji glasuju.
DIP će od 20 sati objavljivati broj obrađenih biračkih mjesta i odaziv.
U dva će navrata, u podne i 17 sati objaviti koliko je birača ispunilo svoju dužnost i izašlo na birališta.
Prijevremeni lokalni izbori
Uz 12 hrvatskih zastupnika u Europski parlament, birači u Gospiću, Raši, Rabu i Otoku Dalmatinskom u nedjelju će prijevremeno birati i svoju lokalnu vlast.
Gospićani na izbore izlaze kako bi izabrali novog gradonačelnika, birači istarske općine Raša kako bi izabrali novu načelnicu, odnosno načelnika, a birači u Rabu i Otoku kako bi izabrali gradsko i općinsko vijeće.
I dok će na svim drugim biračkim mjestima, birači dobiti samo jedan glasački listić, u tim će gradovima i općinama dobiti po dva, jednog s imenima kandidata za europske, a drugog s imenima kandidata za prijevremene lokalne izbore.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....