Australski veleposlanik u Hrvatskoj pozvan je na konzultacije u hrvatsku Vladu nakon što je parlamentarni zastupnik australske koalicije prenio čestitke australskog premijera, Tonyja Abbotta, australskim Hrvatima koji su u Sydneyu slavili 10. travanj, odnosno osnivanje Nezavisne Države Hrvatske (NDH) , piše britanski Guardian.
Parlamentarac Craig Kelly kazao je kako je ponižen izvješćima da je prošlog tjedna prisustvovao obilježavanju osnivanja fašističke države u Hrvatskoj.
- U ime australskog premijera Tonyja Abotta koji se danas nalazi u Japanu prenosim vam njegove čestitke i dobre želje povodom slavlja 10. travnja, vama, i svim Hrvatima Australije, a i onima u Hrvatskoj - rekao je 13. travnja Craig Kelly okupljenim Hrvaticama i Hrvatima u hrvatskom klubu "Sydney".
Glasnogovornik hrvatskog veleposlanstva u Australiji potvrdio je da je hrvatska Vlada pozvala australskog veleposlanika da objasni komentare, posebno vijest da je osnivanje NDH čestitao i australski premijer.
Kellyev ured u utorak nije odgovarao na pozive britanskih novinara, ali je na internetskoj stranici inserbia.info u ponedjeljak objavljeno njegovo priopćenje u kojem stoji da je užasnut medijskim pisanjima, te da su njegove riječi izvučene iz konteksta.
- Onime što sam rekao, sigurno nisam niti na jedan način podržao osnivanje fašističke države na području Hrvatske u Drugom svjetskom ratu - napisao je Kelly.
- Štoviše, potpuno suprotno, u govoru sam oštro osudio i fašizam i komunizam. Posebno sam fašizam nazvao zlom. A "čestitka" koju sam prenio, upućena je hrvatskoj zajednici zbog borbe protiv fašizma - istaknuo je Kelly.
Dodao je kako je na skupu hrvatske zajednice bio prvi govornik, a po završetku govora odmah je napustio prostorije hrvatskog kluba "Sydney", te napominje kako na proslavu uopće ne bi niti došao da je znao kako se slavi osnivanje fašističke države.
Podsjetimo, proslava je organizirana 13. travnja u hrvatskom klubu "Sydney", a prisustvovalo je oko 200 australskih Hrvata, brojni australski političari, kao i jedna ukrajinska diplomatkinja.
- Kada govorimo i pišemo o jednom povijesnom razdoblju, kada je nakon 839. godina, ponovno uspostavljena hrvatska država, pod povijesnim imenom Nezavisna Država Hrvatska, u onim mogućnostima i okolnostima, onda se moraju uvažiti činjenice onoga vremena. Kao prvo povijesničari ne mogu pisati objektivnu i istinitu povijest, ako se koristi dokumentacija samo jedne strane, a u našem slučaju jugofilska ili četničko-partizanska ili iz onih izvora koji nikada u prošlosti, pa niti u današnje vrijeme ne stoje na pravu Hrvata na svoju državu. Brojne knjige koje su napisane po onima koji su bili dio stvaranje NDH, nisu poznate novim povijesničarima, niti neki od njih se usude iste koristiti, a ako to učine, u svakom slučaju prvo se nabacaju netočnostima i mržnjom, jer u protivnom slučaju ne mogu dobiti državnu dotaciju za tiskanje - kazao je za Boka Cropress australski Hrvat Fabian Lovoković.
- Kada govorimo i spominjemo nekadašnju Nezavisnu Državu Hrvatsku, kako se odrediti prema zločinima koji su se tada događali - pitao se tada Lovaković.
- Tko su ti koji određuju zločine? Ne zaboravimo, i ovu današnju Republiku Hrvatsku, kažu da je osnovana na zločinu?! Zločin se ne može generalizirati već se mora specifično navesti, pa i onda zaključak može biti pogrešan. Ako su Hrvati "počinili zločine", pitamo se tko je do sada odgovarao za žrtve koje su bile pobijene, nakon završetka Drugog svjetskog rata, a taj broj prelazi stotine tisuća nedužnih osoba, vojnika, žena i djece? Čitava jedna generacija hrvatskih intelektualaca bila je ubijena, bez suda i mogućnosti obrane - zaključio je Lovaković.
Lovaković poručuje mladima da je u borbi za postignuće slobode potrebna i spremnost i žrtvovanje vlastitog života. Mladi i mlađa generacija mora biti odgajana prvo po roditeljima, svećenicima, učiteljima i političkim vođama, zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....