Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije Željka Karin govorila je na press konferenciji o rastu broja zaraženih koronavirusom u toj županiji. Danas je zabilježeno šest novooboljelih u Splitsko-dalmatinskoj županiji, no Karin ističe da nema razloga za paniku jer se radi o bliskim obiteljskim kontaktima onih koji su već oboljeli.
- Situacija je pod kontrolom. Šest novooboljelih su kontakti troje oboljelih importiranih iz BiH i Srbije, što znači da je epidemiološka situacija pod kontrolom. Bitno je naglasiti da je u Solinu oboljela ista obitelj, to je obitelj čiji je član bio u BiH. Obrađujemo sve kontakte obiteljskih kontakata i idemo široko u epidemiološke izvide i vidjet ćemo kako će se situacija odvijati, rekla je Karin.
Osvrnula se i na zarazu jednog učenika u Osnovnoj školi Marjan, kao i na pojavu koronavirusa u splitskom Centru za autizam.
- Mogu reći da je situacija izvrsna za sada. Nitko od testiranih djelatnika i djece nije pozitivan ni u OŠ Marjan ni u Centru za autizam. Mi ćemo pratiti situaciju i epidemiološka zbivanja, i radit ćemo daljnja testiranja nakon 14 dana, rekla je Karin.
Od jučer je testirano 148 osoba u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a još uvijek se rade epidemiološki izvidi pa je do sutra u planu još najmanje 30-ak testiranja.
- Vidjet ćemo tijekom dana hoće li biti potrebno raširiti testiranje, rekla je Karin.
Upitana o otvorenim granicama i uvozu slučajeva koronavirusa iz BiH i Srbije, Željka Karin je rekla:
- Moram reći da je bio i jedan slučaj iz EU, ali ne može se reći da se skroz granice zatvore. Ljudi dolaze i mi se krećemo, ali važno je reći da moramo onda voditi računa o ponašanju i pridržavati se higijenskih mjera. Moramo jako voditi računa ako idemo u zemlje s visokim rizikom. Ako situacija eskalira, vjerujem da će Nacionalni stožer poduzeti mjere, ali za sada ćemo ostati na ovom na čemu jesmo i nadamo se da neće eskalirati, zaključila je.
Karin dodaje da su se svi pomalo opustili jer smo imali tri tjedna bez novooboljelih osoba.
- Moramo se vratiti, ne skroz na početak, ali na početak pridržavanja higijenskih mjera: maske u zatvorenom prostoru gdje je velik broj ljudi, udaljenost i na otvorenom, a ako imamo bilo kakve simptome, javiti se liječniku, ne ići među ljude, prati i dezinficirati ruke... Ako se pridržavamo mjera, mala je vjerojatnost da ćemo se zaraziti ako nismo blizu jedan drugoga.
Kada je riječ o zaštiti najstarije i najosjetljivije populacije, Karin kaže da se pazi na to.
- Mi pazimo i pazili smo i prošli put. Moram naglasiti da uvijek radimo kako je stručno propisano i kako trebamo. Sa razine Ministarstva i HZJZ-a došle su preporuke da se zabrane posjeti korisnicima, mi smo to prihvatili i podržali s obzirom na epidemiološku situaciju barem na 14 dana. Surađujemo sa domovima na dnevnoj razini, tu smo za bilo kakav izvid, informaciju, poreporuku, radimo edukaciju djelatnika... Ne bi se smjelo dogoditi, ali opreza nikad dosta. Moramo se pridržavati higijenskih mjera, a osobito djelatnici doma koji rade moraju voditi brigu i javiti se ako posumnjaju na bilo kakve simptome, rekla je i zaključila da je s obzirom na novonastalu situaciju povećan broj testiranja.
- Procjenjuje se kada testirati a kada ne. Bolje je ići na šire, ovisno o epidemiološkoj situaciji. Mi smo sada pojačali testiranja, kao i u situacijama prije kada je to trebalo, zaključila je Željka Karin.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....