SEKULARNA DRŽAVA?

'NEĆEMO NATRAG NA ILEGALNI POBAČAJ!' Upozorili da će Ustavni sud nakon 24 godine raspravljati o ustavnosti zakona o pravu na pobačaj iz 1978.

 Goran Mehkek / CROPIX

Povodom najave da će Ustavni sud nakon 24 godine raspravljati o ustavnosti zakona o pravu na pobačaj iz 1978., Ženska mreža Hrvatske predala je u utorak dopis tom sudu u kojem ga upozorava da je taj zakon usklađen sa svim međunarodnim dokumentima, a posebno s Konvencijom UN-a o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena te preporukama koje je ove godine dao odbor UN-a za praćenje Konvencije.

"Dopisom želimo upozoriti Ustavni sud da je imenovani zakon usklađen sa svim međunarodnim dokumentima, a posebno s Konvencijom UN-a o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena te preporukama koje je ove godine dao odbor UN-a za praćenje Konvencije na četvrto i peto izvješće za Hrvatsku. Odbor, između ostalog, u svom uvodu kao jednu od glavnih preporuka naglašava potrebu da zakonodavna i ostala vlast u Hrvatskoj osigura primat Konvencije nad Vatikanskim ugovorima, odnosno da se osigura zaštita prava žena, tj. sloboda odlučivanja žena posebno u području reproduktivnih i seksualnih prava od negativnih utjecaja Katoličke crkve kojima je izložena", kazala je jedna od pet koordinatorica Ženske mreže Hrvatska Mirjana Kučer.

Cilj im je, dodala je, upozoriti i na članak Ustava koji upozorava na sekularnost države.

Goran Mehkek / CROPIX

(FOTO: Goran Mehkek / CROPIX)

Zahtjev o ocjeni ustavnosti, kako mu je puno ime, Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece podnio je 1991. Hrvatski pokret za život i obitelj, a Ženska mreža Hrvatske dobila je informacije iz medija da je Ustavni sud spreman za raspravu o tom prijedlogu.

U dopisu se iz Ženske mreže pozivaju na Rezoluciju Vijeća Europe 1464 "Žene i religije u Europi" u kojem se države upozorava na jačanje fundamentalističkih pokreta i na bojazan za ostvarivanje ljudskih prava žena. Rezolucija poziva države da kroz zakonodavstvo i praksu zaštite ljudska prava žena. Ženska mreža u dopisu podsjeća na zadnje preporuke iz 2015. Odbora UN-a o sprečavanju svih oblika diskriminacije žena gdje se izrijekom kaže da država mora osigurati pravo na siguran i besplatan pobačaj i kontracepciju te da mora voditi brigu o prevenciji na način da se seksualna edukacija uvede u škole kako bi se osiguralo da se problem pobačaja ne svodi na kontracepciju.

To što se zahtjev udruge Hrvatski pokret za život i obitelj 24 godine nalazi na sudu, Kučer je ocijenila kao nešto što je politički indicirano. "Svjedoci smo da se opetovano, u valovima, uvijek otvara pitanje prava na prekid trudnoće. Zadnjih godina je to intenzivirano, ne samo u Hrvatskoj, već je povezano s jačim utjecajem desnice i konzervativnog katolicizma i katoličkog fundamentalizma", ustvrdila je.

Goran Mehkek / CROPIX

(FOTO: Goran Mehkek / CROPIX)

Upitana kako vidi promjenu vlasti i politički trenutak u Hrvatskoj za ovo pitanje, Kučar je kazala da nije na njima da presumiraju što će biti, već samo da upozore na obvezu Hrvatske da bude usklađena s međunarodnim dokumentima čija je potpisnica.

Iz Ženske mreže Hrvatske koji su zajedno s inicijativom Glas Razuma - Pokret za sekularnu Hrvatsku pred Ustavnim sudom razvili transparente "Nećemo natrag na ilegalan pobačaj", "Crkva država - raskid" i "Raskid vatikanskih ugovora", očekuju da će prijedlog o ocjeni ustavnosti biti odbačen.

"Očekujemo da se odbaci prijedlog udruge o ocjeni ustavnosti zakona kojim se regulira pravo na raspolaganje tijelom i odlučivanje o broju djece. On je što se nas tiče sasvim u redu jer je usklađen s konvencijama i ljudskim pravima", kazala je jedna od pet koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Biserka Momčinović. Dodala je da ovom akcijom žele poručiti ženama u Hrvatskoj da vode brigu o svojim ljudskim pravima i njihovom ostvarivanju "jer nam se čini da su različite poruke i šumovi u porukama i od Katoličke crkve i od političkih stranaka takve da žene moraju voditi računa o porukama i voditi brigu da zaštite svoja ljudska prava".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 08:25