SINDIKATI NA NOGAMA

‘Ne postoji zakonska osnova za nove sigurnosne mjere. Pogledajte što se dogodilo u školama u Sisku i Dalmaciji... Plaće? Spremni smo i na štrajk!‘

Ni zakonom ni pravilnikom nije predviđeno da dežurni učitelj obavlja poslove fizičke zaštite školskog objekta, kažu u sindikatu

Policija ispred škole u Šibeniku

 Nikolina Vuković Stipaničev/Cropix

Dva sindikata obrazovanja, Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, poslala su školama upute o postupanju članova sindikata u slučaju da ih ravnatelj angažira na poslovima kontrole ulaska i izlaska iz školske zgrade, sukladno sigurnosnom protokolu uvedenom od početka drugog polugodišta.

Prema protokolu, poslovi kontrole znače da zaduženi djelatnik preuzima stranku na ulasku u školu, provjerava identitet, obavlja sigurnosne preglede učenika i njihovih predmeta te drugih osoba koje ulaze u školu i ne dopušta ulazak onima koji ne pristaju na obavljanje pregleda, primjerice torbi. Jedan od zadataka dežurnog djelatnika je zadržati pronađene nedopuštene predmete, odnosno o njihovu pronalasku obavijestiti ravnatelja, stručne službe i policiju.

image

Matija Kroflin

Josip Bandic/Cropix

U sindikatima upozoravaju kako se zakonom definirani poslovi dosadašnjih dežurstava zaposlenika u školama odnose na učenike, a nikako na poslove koji bi, kako kažu, mogli dovesti do ugroze sigurnosti i biti prijetnja životu radnika, ali i sigurnosti učenika.

PROČITAJTE VIŠE Fuchs: Program izobrazbe ljudi koji će štititi škole je uskoro gotov. Otvorit će se mnogo radnih mjesta

"Ni zakonom ni pravilnikom nije predviđeno da dežurni učitelj obavlja poslove fizičke zaštite školskog objekta ili bilo kakve druge poslove kontrole ulaska i izlaska u školskim ustanovama. Slijedom toga, ne postoji ni zakonska osnova za protokol, a samim time ni bilo kakva obveza radnika školskih ustanova", stoji u dopisu koji je svojim članovima poslao Preporod.

Naglašavaju kako za poslove kontrole ravnatelj može zadužiti radnika samo uz njegov prethodni pristanak.

One koji se ne osjećaju sposobni ili pripremljeni za obavljanje tih poslova te ne žele obavljati pregled odjeće ili torba učenika, identificirati posjetitelje, odnosno privremeno oduzimati nedopuštene predmete, iz sindikata pozivaju da prije svega od ravnatelja zatraže izdavanje pisanog radnog naloga s točnim opisom poslova za koje su zaduženi. Bez pisanog naloga član sindikata nije dužan obavljati poslove dežurnog radnika zaduženog za kontrolu ulaska i izlaska, tvrde u Preporodu.

image

Željko Stipić

Josip Bandic/Cropix

Prema riječima Željka Stipića, iako vlast tvrdi da je sa sigurnosnim mjerama u školama sve idilično, od prvoga dana na terenu postoje problemi, a bit će ih, kako napominje, još.

Naveo je dva negativna primjera ponašanja ravnatelja: u jednoj su sisačkoj školi svi članovi sindikata predali ravnateljici zahtjev da im pismenim putem naloži dežurstva, nakon čega im je ravnateljica prijetila radom u neradne dane. U drugom je slučaju, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, ravnatelj odbio izdati pisane naloge te je, tvrdi Stipić, prijetio otkazom ugovora o radu onome tko odbije rad na poslovima kontrole ulaza i izlaza u školu.

U Preporodu napominju da će sindikat svakom članu koji postupi po njihovu naputku pružiti pravnu zaštitu.

Podsjetimo, mjera dežurstva djelatnika škole na portama, kao i zaštitara u Zagrebu, trebala bi biti kratkoročna do zapošljavanja novog profila radnika u školama - operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu.

Radi se na tome da novi kadar što prije uđe u škole: one koje rade u jednoj smjeni dobivaju jednog "operativca" na puno radno vrijeme, a one s dvije ili tri smjene zapošljavaju ih dva. Kako su potvrdili u Ministarstvu, prva zapošljavanja očekuju početkom veljače.

PROČITAJTE VIŠE Ravnatelj jedne od najprestižnijih škola u Hrvatskoj: Nedavno je otkaz dala mlada profesorica jer s ovom plaćom nije mogla plaćati stan

Stipić: Spremni smo i na štrajk

Sindikat znanosti i visokog obrazovanja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Sindikat Preporod na zajedničkoj su konferenciji za novinare izjavili kako rast plaća u obrazovanju ostvaren od 2016. do danas nije nikakav spektakl kakvim ga premijer prikazuje te da su plaće u zaostatku u odnosu na usporedive posttranzicijske zemlje.

Jedini je izuzetak bio 2024. kada su plaće, prema riječima Matije Kroflina, malo odskočile od prosjeka rasta drugih zemalja, ali to ne smatra dovoljnim.

Napominje kako Vlada u posljednjih devet mjeseci nije ništa napravila po pitanju neadekvatnih koeficijenata zaposlenika u znanosti i obrazovanju.

Sindikati pozdravljaju intenciju premijera da se odustane od ocjenjivanja zaposlenika u obrazovanju i znanosti, kao i "premijerovu povremenu zainteresiranost za pitanja u obrazovanju", pa i to da spriječi štrajk, no socijalni dijalog s Vladom smatraju neefikasnim. Imamo nepripremljene i nespremne sugovornike iz Vlade koji pregovore vode tako da ih odugovlače, ocijenili su.

Referirajući se na Vladinu ponudu rasta osnovice tri plus tri posto, koju su odbila sva četiri sindikata obrazovanja, sindikalci ističu da su spremni na daljnje akcije. Prema riječima Željka Stipića iz Preporoda, Vlada zaboravlja na otvorene granske kolektivne ugovore, što će biti osnova za organiziranje industrijskih akcija.

- Mi smo razuman socijalni partner, a ako netko misli da će nas zavesti obećanjima, taj se gadno vara - poručio je Stipić, uz objašnjenje da su spremni kroz granski kolektivni ugovor posegnuti za povratkom izgubljenog prava, tzv. prosvjetnog dodatka. Ako to ne bude prihvatljivo Vladinoj strani, tada se stječu uvjeti za legitimni štrajk.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 14:24