"HND nastavlja kampanju protiv ‘zakona opasnih namjera‘, odnosno ‘Lex AP-a‘, kojeg smatramo napadom na novinarsku profesiju i javni interes i tražimo njegovo povlačenje", rekao je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko na konferenciji za novinare na kojoj je ponovno upozoreno na ‘‘Lex AP‘‘, odnosno na opasnosti od izmjena Kaznenog zakona koje je predložila Vlada premijera Andreja Plenkovića.
Zovko je dodao i kako HND ne pristaje ni na kakve izmjene tog zakona ocijenivši ih ‘‘jeftinim političkim varkama‘‘ te je ponovio kako je novinarska strukovna udruga na prosvjedu prije dva tjedna dala svoje zahtjeve od kojih neće odustati.
Predsjednik HND-a je istaknuo i kako HND osuđuje izjave premijera Plenkovića koji je napao medije koji su objavili poruke između novog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac (Pleslić).
- Gospodin Plenković je po tko zna koji put iskazao ambiciju da bude glavni urednik svih hrvatskih medija. Nakon svega što je objavljeno, sad je i jasno zašto se Ivan Turudić onako žestoko zalagao još i za prvotnu verziju ‘lex AP-a‘ - izjavio je Zovko.
Zapitao se i "ako već premijer smatra da iz objavljenog nismo ništa relevantno saznali‘‘, zašto tako ‘‘bijesni‘‘ na objavu tih podataka i ‘‘optužuje medije za korupciju‘‘. Kazao je i kako će, ako taj zakon u Saboru "prođe", HND pokrenuti kampanju i sve novinare pozvati da i dalje objavljuju informacije od javnog interesa. Dodao je i kako ga užasava činjenica da od vladajućih nisu dobili garancije te da će se novinarima i dalje moći oduzimati laptopi i mobiteli, pretraživati njihov sadržaj te protiv novinara pokretati kazneni postupak.
- HND će iskoristiti sva pravna sredstva, nećemo čekati da se takav postupak okonča pravomoćno, nego ćemo tražiti priliku da se postupak zaustavi na samom početku i preispita takva zakonska odredba pred Sudom EU u Luxembourgu - rekao je Zovko. Ocijenio je i kako je ‘‘lex AP pucanj u javni interes‘‘ te da će sve one koji će glasati za njega HND smatrati ‘‘odgovornima za državnu agresiju na javni interes i novinarsku profesiju‘‘ zaključivši i da ako žele da ‘‘nas (novinare) uhićuju u 2024., neka izvole pa ćemo vidjeti kako će cijela stvar završiti".
Toma: Novinari već osjećaju posljedice ‘Lex AP-a‘
Članica HND-a i novinarka Jutarnjeg lista, Ivanka Toma, iznijela je niz konkretnih primjedbi na već izmijenjeni prijedlog ‘‘Lex AP-a‘‘ i pitanje odgovornosti novinara i njihovih izvora u otkrivanju informacija iz istrage.
- Činjenica je da zakon koji je tek između dva čitanja, a još je daleko od toga da stupi na snagu, već sad ima svoje posljedice koje osjećam u svakodnevnom radu jer mi se počelo događati da mi ljudi govore: ne, nemojmo telefonom o tome, možda ćemo o tome neki drugi put kad se vidimo. Dakle, već se primjećuje zaziranje, već se osjeća strah. Drugo što mislim da treba znati da taj zakon, baš ovakav u svojoj zadnjoj verziji s elementom isključenja protupravnosti ako je o javnom interesu na snazi, da je tako sad već postojalo u općinskom kaznenom državnom odvjetništvu u Zagrebu, spis, postojala bi košuljica tog spisa, a na toj košuljici bi pisalo NN počinitelj - razgovori Turudić - Rimac, a unutra bi bile informacije o nekoliko obavijesnih razgovora koji bi bili obavljeni s mojim kolegama Slavicom Lukić i Marinom Deškovićem, koji su objavili te prepiske. Sigurna sam da bi unutar te košuljice spisa bili izlisti njihovih telefona, barem unazad šest mjeseci, možda bi čak postojala neka lista potencijalnih sumnjivaca koji su doturili informacije. Dakle, to je stvarnost koja sve nas čeka ako taj zakon bude stupio na snagu - rekla je Toma i dodala kako je evidentno da Vlada ne želi odustati od ovog zakona.
- Između dva čitanja dosjetili su se dodati još jednu odredbu koja kaže kako neće biti protupravnosti, odnosno kaznenog djela, ako je odavanje informacija iz istraga u javnom interesu. No to je puštanje magle i apsolutno ništa ne mijenja - zaključila je Toma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....