Nakon gotovo dvije godine rasprava i prepucavanja ministri poljoprivrede država članica EU su u kasnim noćnim satima uspjeli postići sporazum o novoj, zajedničkoj poljoprivrednoj politici kojom će se uz nastavak ove politike, za koju ide gotovo najveći dio zajedničkog proračuna, osigurati da bude usklađena s ciljevima zaštite okoliša i ekološki prihvatljivom proizvodnjom.
- Današnji sporazum je prekretnica za europsku poljoprivrednu politiku. Države članice pokazale su svoju ambiciju za višim ekološkim standardima u poljoprivredi i u isto vrijeme podržale potrebnu fleksibilnost u osiguranju konkurentnosti poljoprivrednika. Ovaj sporazum je u skladu s ciljevima o zelenijoj, pravednijoj i jednostavnijoj zajedničkoj poljoprivrednoj politici - rekla je Julia Klöckner, njemačka ministrica poljoprivrede, koja je i predsjedala ministarskim sastankom EU. Nazvala je ovaj dogovor jednim od najvažnijih sastanaka u ovom desetljeću za europsku poljoprivredu i ribarstvo.
Ovlasti državama članicama
Pomoć poljoprivrednicima će prema ovom dogovoru biti uvjetovan proizvodnjom na za okoliš povoljan način. Nastavit će se s izravnim plaćanjima za poljoprivrednike, ali 20 posto tih sredstava dodijelit će se onima koji idu čak i dalje od minimalnih zahtjeva za okoliš, u okviru eko-sheme.
Sporazum ministara je bitan jer sadašnji režim istječe krajem ove godine, a nakon toga bi na snagu stupilo prijelazno razdoblje koje je dogovoreno tijekom hrvatskog predsjedanja Unijom, što će omogućiti nastavak plaćanja za projekte ruralnog razvoja i poljoprivrede.
Ovlasti da odluče koju će vrstu ekološke proizvodnje promovirati imat će države članice. Zajednička poljoprivredna politika EU ima najveći pojedinačni iznos iz višegodišnjeg proračuna Europske unije. On će u sljedećih sedam godina iznositi čak 387 milijardi eura.
Hrvatsku je na ovom ministarskom sastanku EU predstavljao državni tajnik Tugomir Majdak. On je rekao da su za Hrvatsku najbitniji zaštita malih poljoprivrednika i dostatnost proizvodnje hrane. Naglasio je da će iz buduće omotnice za poljoprivredu Hrvatska dobiti ukupno oko pet milijardi eura, od kojih 2,5 milijardi u obliku izravnih plaćanja.
Ovaj dogovor ministara daje mandat Vijeću za trijalog s Europskim parlamentom i Europskom komisijom kako bi nova reforma mogla biti okončana i formalno stupiti na snagu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....