PRIZNAO DA JE LAGAO

NAKON OTKRIĆA JUTARNJEG ŠEF PETROKEMIJE NUDI OSTAVKU 'Lagao sam o svojoj imovini! Imam vilu u Londonu'

Propustio sam jednu davno otplaćenu investiciju navesti u imovinskoj kartici, no nisam lopov - napisao je danas u pismu Jutarnjem Josip Jagušt, direktor državne tvrtke Petrokemija.

U pismu na dvije stranice Jagušt je priznao da je lagao i da svoju najvredniju nekretninu od čak osam milijuna funti nije prijavio iako mu je to bila obaveza. Još jučer su on i njegov odvjetnik tvrdili: sve je laž, ne postoji stan u Londonu. Kad je Jutarnji objavio izvadak iz londonske gruntovnice Land Registryja, koji potvrđuje da je Josip Jagušt vlasnik stana od 1997., direktor je sve priznao.

Koliko je štedio

- Tijekom rada u Velikoj Britaniji kreditom banke Barclay's i manjim dijelom vlastitim sredstvima te pozajmicama kupio sam nekretninu u Londonu - kaže Jagušt.

JUTARNJI RAZOTKRIO ŠEFA PETROKEMIJE 'Lagao sam! Imam vilu u Londonu, ali nisam lopov!

Direktor Jagušt u imovinskoj kartici nije zaboravio navesti četiri stana u Zagrebu, koja je ukupno procjenio na 5,8 milijuna kuna. Tržišna vrijednost stana u Londonu danas iznosi gotovo 73 milijuna kuna. Jagušt je stanove, koji danas vrijede 79 milijuna kuna, platio, tvrdi, ukupno 22,1 milijun kuna!

Je li Josip Jagušt, 65-godišnji diplomirani inžinjer, u svojoj karijeri mogao zaraditi tolike novce? I otkud mu 1997. 1.8 milijuna funti za stan u naselju gdje svoje vile imaju princ William i sultan od Bruneja?

Jednostavna računica pokazuje da bi Jagušt u ovom trenutku imao na računu 22.1 milijun kuna da je 40 godina svaki mjesec sa strane stavljao 46 tisuća kuna. To je, jasno, samo matematička igra jer Jagušt je svoj najskuplji stan kupio prije 16 godina. I drugo, lani su ukupna primanja njega i supruge iznosila približno 300 tisuća kuna. To znači da u prošloj godini, na primjer, ni teoretski nije mogao uštedjeti 46 tisuća kuna mjesečno. Ne samo to, nego se postavlja i pitanje kako uopće plaća sve troškove za stan u Londonu i za još četiri stana u Zagrebu ako mjesečno on i supruga zarađuju 25 tisuća kuna.

Tvrtke bez prihoda

Odakle, dakle, Jaguštu toliko bogatstvo? Je li mogao zaraditi toliko novaca kao direktor u Ini u Londonu?

Neki od vrhunskih menadžera s kojima smo danas razgovarali nisu, kako su nam rekli, uspjeli u 30 godina rada uštedjeti više od milijun eura. Godišnje su, kažu nam, dobivali i po 100 tisuća eura bonusa, ali, ističu, i troškovi života rastu s povećanjem primanja pa nije logično da se mogu uštedjeti milijuni eura.

Prema javno dostupnim informacijama Jagušt je u Ininoj podružnici u Londonu radio oko tri godine dok je u Petrokemiji proveo šest godina, u Agrokoru sedam, te u privatnoj tvrtki Gorup d.o.o. dvije do tri godine.

Osnovao je u Hrvatskoj i neke privatne tvrtke. Ali, ni tu nije puno zaradio.

OTKRIVAMO Šef Petrokemije kupio vilu od 8 milijuna funti! Susjed mu je princ William

Tvrtku Amiculum d.o.o. osnovao je 2008., ali poslovanje mu očito nije išlo jer je te godine prijavio prihode od 100 kuna, 2009. prihod od 35 kuna, a kasnijih godina nije prijavljivao nikakve prihode, već je 2011. gubitak nakon oporezivanja iznosio 8,3 tisuća kuna.

Ni druga tvrtka Urbano selo d.o.o u kojoj se vodio kao direktor od 2008. do 2011. nije prijavila ozbiljnije prihode. Prijavila je 2008. nula kuna prihoda, 2009. 88 kuna prihoda, a 2010. 77 kuna prihoda. Tek 2011. prijavila je ukupne prihode od 629,7 tisuća kuna, ali te godine tvrtku je preuzeo drugi direktor.

Koliko zarađuje

U imovinskoj kartici Jagušt je naveo da godišnje zaradi 242 tisuće kuna neto, što je zbroj mjesečnih plaća uvećan za nagrade i druge isplate. To znači da mjesečno zaradi neto iznos od 20-tak tisuća kuna.

Jagušt, unatoč svemu tome, tvrdi da za sve posjeduje dokaze o porijeklu imovine.

- Za sve što posjedujem mogu dokazati odakle dolazi. Iako me se pokušava prikazati kao “direktora državnog poduzeća”, što odgovara opisu funkcije koju trenutno obavljam, činjenica je da sam četrdeset godina uspješne poslovne karijere proveo na vodećim mjestima niza i državnih i privatnih firmi. Radio sam u inozemstvu te danas imam dvojno britansko i hrvatsko državljanstvno - tvrdi Jagušt u pismu.

Nekretnina koju je kupio u Londonu 4. ožujka 1997. po cijeni od 1,8 milijuna funti, danas, prema procjenama britanskih agencija za nekretnine, vrijedi osam milijuna funti.

- Današnja tržišna vrijednost te nekretnine nekoliko je puta veća od cijene koja je za nju sredinom devedesetih plaćena - navodi Jagušt.

Priznaje da je napravio grešku jer nekretninu nije naveo u imovinskoj kartici, a zato je, navodi, spreman mandat na čelu Petrokemije staviti na raspolaganje.

- Ako sam u cijelom svom profesionalnom životu učinio neku grešku, onda sam je počinio kada ovu nekretninu nisam naveo u imovinskoj kartici - naveo je Jagušt u svom pismu poslanom preko odvjetnika Veljka Miljevića.

- Sve što imam stekao sam pošteno! - poručio je Jagušt i napomenuo: “Propustio sam jednu davno otplaćenu investiciju navesti u imovinskoj kartici, no nisam zbog toga ujedno i lopov, kako konstrukcije sada impliciraju. Ovom tvrdnjom ne umanjujem grešku koju sam napravio i koju već plaćam”.

SUTRA U JUTARNJEM PROČITAJTE Jutarnji istražuje: Kako se obogatio direktor Petrokemije!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 22:26