POJAČANJE ENERGETSKOM PROJEKTU

MOĆNA AMERIČKA MULTINACIONALKA DOLAZI U HRVATSKU Jedna od najvećih kompanija ulazi u gradnju Plomina C

 Goran Sebelic / CROPIX

General Electric, poznata američka multinacionalna korporacija koja zapošljava više od 300.000 ljudi, mogla bi postati ključni faktor u realizaciji projekta gradnje bloka C termoelektrane Plomin.

General Electric, naime, pri kraju je operacije kupnje dijela poslovanja francuskog energetskog diva Alstoma za koji je spreman platiti 12,4 milijarde eura, a upravo je ta tvrtka važan partner japanskog Marubenija na gradnji Plomina C, i to kao glavni dobavljač opreme. Zbog toga hrvatske vlasti sada računaju na potporu SAD-a. Prije svega, to se odnosi na lobiranje u Europskoj komisiji koja tek treba dati zeleno svjetlo za ovu investiciju čija se vrijednost procjenjuje na milijardu eura.

Europska pravila

EK je sporan dio ugovora koji se odnosi na visinu cijene struje iz Plomina C po kojoj bi HEP trebao otkupljivati energiju od Marubenija. Aktivisti Greenpeacea upozoravaju da će kilovat te struje biti dvostruko skuplji od tržišne cijene. Zato Europska komisija sada istražuje uklapa li se taj dogovor između HEP-a i Marubenija u europska pravila o tržišnim potporama i subvencijama. Jedan naš sugovornik iz Ministarstva gospodarstva, koje je nadležno za taj projekt, kaže nam kako su šanse da EK da zeleno svjetlo 50 prema 50, ali se nada da će se na kraju to dogoditi i da će SAD pomoći kod lobiranja za gradnju Plomina C.

Prije nekoliko mjeseci u Hrvatskoj je u sklopu sastanka Hrvatsko-američke gospodarske komore bio i potpredsjednik General Electrica John Rice, a kako nam kažu naši izvori, tada je bilo govora i o projektu Plomin C. Poznato je otprije da je SAD jako zainteresiran za hrvatske energetske projekte i podržavaju LNG terminal na Krku, a njihova multinacionalka Marathon Oil javila se na natječaj za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u Jadranu. Međutim, dosad ih nije zanimao Plomin C, ali nakon što je GE odlučio kupiti dio francuske korporacije Alstom, termoelektrana pokraj Labina postala je i američki interes.

Regionalni lider

SAD već neko vrijeme pokazuje značajan interes za hrvatske energetske projekte. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak nedavno se u Zagrebu sastao sa zamjenikom pomoćnika državnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a Amosom Hochsteinom, a on je bio i na Croatia Forumu u Dubrovniku.

- Hrvatska ima potencijal postati regionalni lider u energetici i mi ćemo joj u tome pomoći - rekao je tada Hochstein.

Bijela kuća poslala je jasno poruku koliku važnost SAD pridaje Hrvatskoj u novoj energetskoj politici kada je na inauguraciju predsjednice Kolinde Grabar Kitarović poslala svoje izaslanstvo koje je predvodila zamjenica američkog tajnika za energetiku Elizabeth Sherwood-Randall.

Premijer u Japanu

A koliko je Vladi bitan Plomin C, pokazao je i premijer Zoran Milanović kada je nedavno odlučio posjetiti Japan, kao prvi predsjednik Vlade koji je tamo otputovao. U izjavi nakon sastanka s japanskim premijerom Shinzom Abeom Milanović je rekao da “Japan nije bio dovoljno prisutan u Hrvatskoj, ali se sada, kad se očekuju odluke iz Bruxellesa o planiranom ulaganju u hrvatski energetski sektor, nada povoljnom ishodu”. U Japanu je održan i poslovni forum na kojemu su bili i predstavnici Marubenija, korporacije koja je 2013. imala prihode od 68,5 milijardi dolara, što je za 11 milijardi dolara više nego hrvatski BDP.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 09:18