Ekonomska situacija
Tim riječima prof. dr. Branko Grčić, dekan Ekonomskog fakulteta u Splitu, objašnjava zašto je na tom fakultetu ostalo 12 mjesta na studiju ekonomije te još 14 na studiju poslovne ekonomije. Slična je situacija i na drugim sveučilištima.
Mnoge je iznenadio podatak da uz ekonomske fakultete kvote nisu popunili ni studiji medicine u Splitu i Osijeku, zagrebačka Farmacija te Veterina. Dekan splitskog Ekonomskog fakulteta tvrdi kako je na tom fakultetu, za razliku od zagrebačke ekonomije na kojoj je ove godine prvi put ostalo mjesta za jesenski rok, identična situacija bila i lani.
- Već drugu godinu zaredom događa se da djeca koja se pojave na listi jednostavno ne dođu na upis. O mogućim smo uzrocima već raspravljali na Senatu, no mi bez pomoći središnjeg državnog ureda ne možemo provjeriti jesu li se oni upisali negdje drugdje ili su u potpunosti odustali do studija - kaže Grčić. Za njega je puno veći problem kako popuniti kvotu za izvanredni studij.
- Naša je kvota 900, no zadnjih godina nikada ne upišemo više od 650 do 700 studenata jer je interes za izvanredni studij koji se plaća opao - kaže Grčić.
Prof. dr. Josip Kregar, bivši dekan zagrebačkog Pravnog fakulteta, smatra, pak, kako sve ukazuje na to da mladi gube interes za studij.
- U ovakvoj ekonomskoj situaciji koja vlada u zemlji mene to nimalo ne čudi. Danas su nezaposleni s diplomom u puno goroj situaciji od nezaposlenih bez diplome. Teze kako bi upisne kvote trebalo uskladiti s potrebama tržišta rada najobičnije su floskule. U zemlji koja nema ekonomske vizije i strategije svi su potencijalno nezaposleni - kaže Kregar.
Prema podacima HZZ-a, u srpnju je na burzi bilo 17.390 nezaposlenih s visokom stručnom spremom te još 12.440 prvostupnika ili onih sa završenom višom školom. U odnosu na isti mjesec prošle godine, kada je nezaposlenih s visokom stručnom spremom bilo 14.657, a s višom 11.381, to je značajan porast. Prvi put duže vrijeme na posao čekaju i završeni studenti FER-a.
Pomoć studentima
- Prema mojim podacima, prije četiri mjeseca na burzi je bilo prijavljeno oko 300 inženjera elektrotehnike i računarstva. Nedavno smo promovirali novih 512 magistara struke. To je velik šok za tržište pa vjerujem da je ta brojka sada i veća - kaže dekan FER-a prof. dr. Nedjeljko Perić. Ponosan je jer se situacija na tržištu nije odrazila na interes mladih za upis na taj studij. No, najavljuje kako će se fakultet i sam uključiti u pronalaženje poslova svojim studentima.
Lenko Pleština, dekan zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta, kaže da taj fakultet nikada nije imao problem s popunjavanjem kvote.
- Kod nas je uvijek od četiri do pet puta više kandidata nego što ima mjesta. Oni koji upadnu sretni su i teško da bi odustali od upisa. Ove smo godine imali pet kandidata koje smo htjeli upisati iznad kvote, no Senat nam to nije dozvolio - kaže Pleština.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....