Na današnjem prosvjedu ispred Ministarstva zdravstva, koji je organizirala Inicijativa mladih liječnika Hrvatske, skupile su se stotine nezadovoljnih zdravstvenih djelatnika i građana iz cijele zemlje. Stajali su i na obližnjoj livadi kako bi podržali zahtjeve za reformu zdravstvenog sustava, a koji se sastoje od četiri ključne točke - reforme zdravstvenog sustava u svrhu poboljšanja statusa pacijenata i liječnika, pregovaranja o njihovim pravima, reforme specijalističkog usavršavanja i izmjene uredbe o koeficijentima složenosti poslova u javnim službama.
Prosvjed je podržala i Željka Perić, liječnica obiteljske medicine. Cijelu situaciju usporedila je s pjesmom Nine Badrić.
- Ima ona lijepa pjesma - "Nek ti bude kao meni". Ja bih je malo preoblikovala, neka vama koji jeste i onima koji dolaze bude bolje nego nama koji smo bili, rekla je podržavajući zahtjeve za reformom.
Mikrofon je kasnije zauzela i Mirjana Livojević, urologinja iz Inicijative mladih liječnika. Bila je na istom mjestu, ispred Ministarstva zdravstva, i 2016. godine kad su također tražili bolje uvjete, ali kaže kako je u međuvremenu situacija postala još samo gora. Zbog toga je danas ponovno došla, u nadi da će ovaj put zahtjevi uroditi plodom.
- U ovom kratkom periodu od samo šest godina, ja sam se osobno oprostila od nebrojenih dragih kolega koji su nažalost odustali od daljnje borbe, odlučili otići i zauvijek napustiti ovaj sustav. Mi koji smo ostali, kad kažemo da nije dobro, često nam kažu da smo si to sami birali, rekla je.
Tvrdi kako su si sami birali da postanu liječnici i brinu o najranjivijima, starijima i nemoćnima, onima koji su se tek rodili i svima ostalima kojima je to potrebno. Uz to, birali su da dežuraju 24 sata, rade na "petke i svetke", da po njima kašlju, mokre, krvare i sve ostalo što nije htjela spomenuti. Na to se ne žale, to su sami birali.
- Ono na što se žalimo i što si nismo sami birali je da nakon 20 godina nerada krpamo tuđe rupe. Nismo se borili za to da nakon 24 sata dežurstva ostajemo raditi jer nema nitko drugi. Da ostajemo raditi ambulante, sale i kada se nakon 32 sata usudimo otići kući, ostajemo dežurni krivci jer nismo nekoga pogledali, nismo nekome nešto napisali ili smo otišli doma bez da smo dali informacije obitelji, objasnila je.
Osvrnula se i na političku situaciju koja im, kako kaže, vrlo često utječe na tijek karijere.
- Mi svakako nismo birali da na specijalizaciju čekamo godinama, nakon čega ju ni ne dobijemo jer se ne zovemo ili prezivamo onako kako bismo trebali. Na kraju, ono što smo najmanje svi birali je to da se ubijemo od posla, a za to budemo nagrađeni time da vidimo kako oni koji možda i ne rade baš toliko, ali imaju odgovarajuće članske iskaznice i dižu ručice kad treba, dobivaju vodeće pozicije, rekla je, na što su iz publike zaorili usklici podrške.
Ministru je poručila kako nije bitno kako se zove ili preziva, spada li pod crvene ili plave i iz kojeg je dijela Hrvatske. Bitno je samo pitanje planira li konačno učiniti nešto za hrvatske pacijente, hrvatsko zdravstvo i hrvatske liječnike. Njena posljednja poruka bila je jasna:
- Morate se odlučiti dragi ministre, hoćete li se vi stopiti s masom bivših i nesposobnih ili ćete biti dovoljno dobri da ovi ljudi ovdje znaju kako se zovete i prezivate?
Fran Stjepan Naranđa, djelatnik Zavoda za hitnu medicinu i član Inicijative mladih liječnika govorio je o mnogim problemima s kojima se susreću tijekom posla.
- Svi koji su ikad radili u Hitnoj ili su generalno znanstveni djelatnici, mogu biti svjedoci manjkavosti tog sustava, usluge i službe koja u Hrvatskoj pati. Prije 12 godina pokrenuta je reforma u sklopu koje smo trebali dobiti mrežu hitne službe, koja je trebala omogućiti bolju dostupnost Hitne na teritoriju cijele Hrvatske, rekao je.
Nažalost, mreža hitne službe koja je od velike važnosti i nakon 12 godina nije zaživjela, pošto djelatnici moraju prelaziti preko 100 kilometara da bi došli do bolnice i pacijentima osigurali zdravstvenu njegu. Smatra kako je ovo odličan primjer nepoštovanja osnovnog načela zdravstvene zaštite koji obećava zaštitu prema načelima dostupnosti, solidarnosti i sveobuhvatnosti. Prema njihovim iskustvima, zdravstveni sustav to trenutno ne pruža. Spomenuo je i krovne institucije koje imaju uvid u statistiku po svim Zavodima hitne medicinske službe diljem zemlje, u kojima je evidentna potreba za dodatnim timovima i poboljšanje opremljenosti istih timova, kao i problem zastarjelosti opreme koja je preostala.
- To oglušivanje na zahtjeve terenaca treba prestati, dosta nam je nepotrebnih ozljeda i smrti zbog nedostatka timova. Pomoć od glavnih kuća je u najgorim trenutcima bila kratka i oskudna. Uz sve te situacije, naši vodeći koji su nam trebali biti temelj struke, naša podrška i ponos, daju komentare koji iskazuju samo nepoštovanje i uvrede, izjavio je.
Glavni komentar na koji se osvrnuo bio je "Stresan posao, ma hajde". Pretvorio ga je u glavni uzvik cijelog prosvjeda, a cijela publika je uzdignula svoje glasove prema ministarstvu.
- Ma hajde, za svaki sat prekovremenog koji vam nije bio plaćen, za svaku suzu puštenu od umora i ljutnje, za svaku prijetnju, opasku i napad koji smo prešutjeli ili pregazili. Ma hajde, za svaki moment u kojem smo pomislili što će meni ovo u životu, da sam barem birao drugačije. Ma hajde, za svaki rođendan, blagdan ili praznik koji nismo proveli sa svojim voljenima. Ministre i premijeru, mi vama govorimo, ma hajde nazad, rekao je uz podršku publike koja je pljeskala.
Posvetio je to svim trenutcima kada je situacija mogla biti drugačija, kada su molili i tražili promjene, ne samo za njihovo zdravlje već i zdravlje pacijenata. Iako su birali ovu profesiju, ne žele birati da ostanu raditi u sustavu gdje se osjećaju nepoželjno. Na kraju govora, rekao je da su dobili informaciju da su pozvani na razgovor u Ministarstvu, a cijela publika je počela vikati da odgovorne osobe siđu iz Ministarstva na prosvjed, kako bi obavili razgovor.
U prosvjedu je sudjelovala i Lea Miklić koja je zadovoljna prosvjedom, ali još uvijek sumnja da će doći do ključnih promjena.
- Odličan prosvjed, jako smo zadovoljni našim dolaskom. Sad, što će se promijeniti, to ćemo sve vidjeti. Bit će sigurno nešto, ali nedovoljno. To je takav proces, malo daju, malo uzmu i to je tako, rekla je za Jutarnji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....