Slobodna Dalmacija uspjela je rekonstruirati najvažnije dijelove profesionalne biografije zamjenika predsjednika HDZ-a Drage Prgometa, inače predstojnika Klinike za bolesti uha, nosa i grla i kirurgiju glave i vrata KBC-a Zagreb, iz koje se još jednom vide fascinantne mogućnosti koje pruža sustav visokog obrazovanja u Hrvatskoj.
'NISAM KUPIO DIPLOME! POLOŽIO SAM SVE ISPITE' Karamarkov zamjenik odgovorio na optužbe da je prevarant
Javnost je pokazala zanimanje za akademsko obrazovanje dr. Prgometa nakon što je na internetu objavljena stranica o poznatim Posavljacima, na kojoj je sam Prgomet objavio neobičan podatak da je dva puta diplomirao medicinu, jednom u Banjoj Luci, a zatim u Zagrebu.
Tragom te informacije uspjeli smo doći do dokumentacije iz koje se vidi da je dr. Prgomet 1994./95. upisao 9. semestar osnovnog studija medicine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, dok je 1993., prije nego je uopće upisao osnovni studij, na istom fakultetu upisao i magistarski studij, tako da je magistrirao prije diplome, da bi na koncu doktorirao 1996., iste godine kada je službeno i prvi put u karijeri dobio diplomu o stečenoj visokoj stručnoj spremi i titulu doktora medicine!
‘Ratne ozljede vrata’
Dekan MEF-a tada je bio profesor Niko Zurak. Magistarski rad obranjen je pod naslovom “Ratne ozljede vrata”, a samo godinu poslije Prgomet je obranio i disertaciju pod nazivom “Ratne ozljede glave i vrata”, no kako se nijedna ne može otvoriti na internetu, nismo mogli utvrditi je li ovako ekspresnom znanstvenom napredovanju dijelom pridonijela i sličnost tema.
No, tu je tek početak ove bizarne priče. Prgomet je 1996., iste godine kada je diplomirao i doktorirao, završio i specijalizaciju iz otorinolaringologije, koja traje najmanje četiri godine i zahtijeva rad u bolnici u punom radnom vremenu. Stranački zamjenik Tomislava Karamarka sam nam je potvrdio da je specijalizaciju započeo 1992. godine u Slavonskom Brodu, dakle usred rata, a zatim se prebacio na zagrebačku Šalatu na kojoj je i završio specijalistički staž.
No, ni tu nije kraj jer dr. Prgomet ima i braniteljski staž u trajanju od četiri godine i tri i pol mjeseca, o kojemu na stranicama poznatih Posavljaka sam piše, navodeći da je u ratu sudjelovao kao liječnik.
- Kao član Narodne zaštite RH, od 25. travnja 1991. godine sudjelujem u zaštiti civilnih objekata u Slavonskom Brodu. Bio sam liječnik dragovoljac za odlazak u Ilok koji je bio u okruženju u ljeto 1991. godine. Od 4. rujna iste godine sam na zapadnoslavonskom bojištu kao liječnik bojne, a tijekom ljeta 1992. godine bio sam načelnik saniteta OG Istočna Posavina.
Tijekom oslobodilačke akcije na sela Mašićka Šagovina i Širinci 19. prosinca 1991. godine, pri evakuaciji ranjenika, stradao sam u minskom polju pri aktiviranju mina sanitetskim vozilom. Imam status HRVI. Bio sam članom sanitetskog stožera RH. Tijekom vojnoredarstvene akcije Oluja, kao načelnik saniteta 108. brigade HV-a, bio sam raspoređen na osiguranju istočnih granica Republike Hrvatske. Pričuvni sam brigadir HV-a, kaže Prgomet.
Da rezimiramo prvi dio priče: Prgomet je 1995. sudjelovao u akciji Oluja, radio je kao specijalizant u bolnici, pohađao magistarski studij i magistrirao, pohađao osnovni studij medicine i polagao ispite, te je počeo pripremati doktorsku disertaciju koju je obranio nepunu godinu dana kasnije!
No, kako se u kronologiju uklapa diploma iz Banje Luke i zašto je Prgomet uopće studirao u Zagrebu ako je ranije diplomirao?
Posao u Slavonskom Brodu
Slobodna Dalmacija je u posjedu jedinog službenog dokumenta koji je dr. Prgomet dobio na završetku studiranja na Medicinskom fakultetu u Banjoj Luci, a riječ je o uvjerenju o završenom studiju koje 1990. potpisuje tadašnji dekan Mustafa Sefić. Upitan da razjasni bizaran slijed svog akademskog obrazovanja, dr. Prgomet nam je objasnio da se s ovim uvjerenjem, a prije nego je dobio diplomu, odmah zaposlio u Slavonskom Brodu, a zatim je počeo rat u Hrvatskoj i do diplome nije bilo moguće doći.
- Iskreno, ne znam zašto sam uopće upisao Medicinski fakultet u Zagrebu jer mi nitko nikada nije tražio nikakav dodatni papir iz Banje Luke, niti nostrifikaciju. U Hrvatskoj sam sve mogao na temelju uvjerenja iz Banje Luke, kazao je.
No to, naravno, nije u skladu s hrvatskim zakonima o priznavanju inozemnih kvalifikacija, po kojima je od listopada 1991. svaka diploma iz zemalja bivše Jugoslavije trebala biti nostrificirana, a Prgomet ni tada nije imao diplomu. Naravno, to se ne uklapa ni u činjenicu da je poznati HDZ-ovac 1994. upisao fakultet u Zagrebu, što znači da mu sam fakultet nije priznavao fakultet završen u Banjoj Luci, jer se to po važećim propisima nije ni moglo.
Ovo dodatno razjašnjava popis položenih ispita u Banjoj Luci na kojemu stoji da je Prgomet položio 30 predmeta, od kojih su četiri iz marksizma i općenarodne obrane, pa se dakle radi o 26 medicinskih predmeta, dok u zagrebačkom prijepisu ocjena stoji da je položio 42 predmeta s diplomskim ispitom.
Značajne razlike
Da zaključimo, zagrebački MEF je omogućio da Prgomet stažira, specijalizira i pohađa poslijediplomski studij prije nego je položio razlike ispita da bi mogao uopće dobiti diplomu!
Slobodna Dalmacija je u posjedu i uvjerenja o upisu u 9. semestar na zagrebački MEF i prijepisa ocjena iz Banje Luke, iz kojih su vidljive značajne razlike u programima, ali i da je Zagreb upisao da je student u drugoj državi položio neke predmete kojih uopće nema na popisu iz banjolučkog uvjerenja.
Dr. Drago Prgomet je bez ustručavanja odgovarao na sva naša pitanja u vezi sa stjecanjem akademskih titula, kazavši da su ga već neki novinari zvali zbog iste teme. Pitali smo ga kako doživljava interes više novinara za ovu temu.
- Meni je to potpuno normalno, vi vidite nešto što ja ne vidim.
Kao što bih ja kao liječnik na nečijem licu uočio nešto što vi ne uočavate, tako ste vi u mojoj karijeri uočili nešto što je čudno i meni je potpuno razumljiv vaš interes. Uostalom, nema nikakvih nezakonitosti, a jasno mi je kako činjenica da sam u isto vrijeme diplomirao, doktorirao i magistrirao izaziva čuđenje, no sve je jasno ako pratite kako su se stvari kronološki odvijale. I nemam ništa protiv da dobijete na uvid sve dokumente koje tražite s oba fakulteta – kazao je.
Na komentar da mu sam dekan MEF-a jako otežava poziciju, te šutnjom još više potpiruje sumnje u nezakonitosti, Prgomet je kazao da mu se čini da na MEF-u ionako nema više dokumenata o njegovu studiranju od onih kojima raspolaže “Slobodna”.
Dan poslije intervjua nazvao nas je da kaže da je nazvao Banju Luku i zatražio da mu se dostavi originalni prijepis ocjena i diploma, no informiran je da osobno mora doći po njih, što će i učiniti u idućih 10-ak dana, javlja Slobodna Dalmacija.
Dekan Miličić: Zovite sami Prgometa
Na upit koji smo poslali Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta o ovom slučaju, MZOS nas je proslijedio nadležnoj visokoškolskoj ustanovi:
– Upit o akademskom stupnju trebalo bi uputiti institucijama na kojima je stupanj stečen, a koje su, po načelu autonomije visokih učilišta RH, nadležne za ta pitanja. Eventualne nepravilnosti prilikom stjecanja akademskog stupnja su, pak, regulirane internim propisima visokoškolskih ustanova i mogu eventualno biti predmetom odlučivanja etičkih povjerenstava, odnosno stručnih vijeća predmetnog visokog učilišta.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta je u okviru svojih ovlasti, u prijedlogu Izmjena i dopuna Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, predvidjelo i jasnije ovlasti saborskog Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju, koji bi tako imao i eksplicitnu ovlast pokretanja postupka oduzimanja znanstvenog zvanja pred odgovarajućim matičnim odborom.
Dekan MEF-a u Zagrebu Davor Miličić nas je, međutim, prepustio neuobičajenoj proceduri – nazvao je dr. Prgometa i obavijestio ga da se raspitujemo o njegovu obrazovanju.
– Prof. Prgomet je živ i zdrav pa bih Vas molio da mu se izravno obratite. Danas sam ga kratko informirao o Vašem mailu. Prof. Prgomet rado će Vam odgovoriti na Vaše upite. U slučaju problema, za koje sam uvjeren da ih neće biti, slobodno mi se izvolite obratiti – stoji u Miličićevu dopisu, prenosi Slobodna Dalmacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....