BELGIJSKI USTROJ

MIRO KOVAČ U INTERVJUU ZA SARAJEVSKI LIST 'Belgijski model može pomiriti načela poštivanja prava naroda i građana, te poboljšati odnose s Hrvatskom'

 
Miro Kovač
 Goran Mehkek / CROPIX

Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora, HDZ-ov zastupnik Miro Kovač ocijenio je kako bi primjena belgijskog modela mogla uspješno riješiti presude Ustavnoga suda BiH i Suda za ljudska prava u Strasbourgu te ostvariti jednakopravnost Hrvata i pomoći u popravljanju odnosa s Bošnjacima, objavio je u nedjelju sarajevski list Oslobođenje.

U intervjuu za nedjeljno izdanje Oslobođenja, Kovač je rekao kako su ga iznenadile kritike na ranije iznošenje prijedloga da se u BiH primijeni belgijski model čime bi se pomirila stajališta zagovornika poštivanja nacionalnih i prava građana.

"Poznajem Belgiju kao zemlju, što me je dodatno uvjerilo da se elementi belgijskog ustroja mogu primijeniti na BiH i time pomiriti načela poštivanja prava naroda i prava građana", istaknuo je Kovač.

Po njegovim riječima Belgija ima tri regije, tri jezične skupine i dvije federalne jedinice, što je slično u BiH u kojoj su dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

"Primjenom belgijskog modela moglo bi se, bez većih ustavnih zahvata, riješiti pitanje ravnopravnosti Hrvata u izbornom procesu u Bosni i Hercegovini i time implementirati odluku Ustavnog suda BiH, ali i presudu u tzv. predmetu Sejdić - Finci" Suda za ljudska prava u Strasbourgu, istaknuo je Kovač.

Dodao je kako je unitarni model rješenja BiH kao višenacionalne zajednice neprihvatljiv te bi izazivao nove krize.

"Povijest nas uči da u višenacionalnim zajednicama unitarni modeli ne funkcioniraju. Sjetimo se samo Kraljevine Srba, Hrvata Slovenaca, to jest Kraljevine Jugoslavije. Bila je permanentno nestabilna i urušila se kao kula od karata", rekao je.

Kovač je uvjeren kako bi rješenje pitanja neravnopravnosti Hrvata vodilo popravljanju odnosa s Bošnjacima te utjecalo i na odnose s Hrvatskom.

"Ton zadaje politika i tu treba doći do iskoraka, na relaciji Hrvatska - BiH ali, ako mi dopuštate, i unutar BiH, ponajprije u Federaciji između Hrvata i Bošnjaka", pojasnio je.

Upitan o odnosima sa Srbijom i njezinim napredovanjem prema Europskoj uniji, predsjednik Vanjskopolitičkog odbora Hrvatskog sabora je rekao kako će Srbija morati dokazati poštivanje prava manjina, napose zastupljenosti hrvatske manjine u srbijanskom parlamentu.

Kovač očekuje i da će Srbija morati surađivati u otkrivanju nestalih, te osigurati pravo žrtvama rata na odštetu. To će, po njemu, predstavljati i uvjet napredovanja prema EU.

"Srbija za sada nije ispunila ništa, a ako želi završiti pregovore o članstvu u Europskoj uniji, morat će te kriterije ispuniti. Ako Srbija ne bude rješavala pitanja svoga ratnog naslijeđa iz 1990-ih godina, onda će to naše odnose s njom opterećivati i dalje desetljećima", istaknuo je Kovač.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 18:37