PREMIJEROVA REAKCIJA

MILANOVIĆ 'Cijene goriva padaju... To je dobro'

 Goran Mehkek / CROPIX

ZAGREB - Premijer Zoran Milanović u utorak je ocijenio da je za Hrvatsku dobro da cijene goriva padaju, jer to pogoduje potrošačima koji će dio novca moći preusmjeriti na potrošnju za nešto drugo.

"Cijene goriva padaju, što pogoduje potrošačima. Taj novac će se možda potrošiti na nešto drugo. Ali, to je tako u svim državama EU-a i svijeta. To je dobro za ekonomiju, ali ne i za države koje izvoze naftu, naročito one koje imaju visok trošak eksploatacije po barelu, poput Rusije, koja će zbog toga vjerojatno ući u recesiju. Ali za nas nije loše", rekao je Milanović odgovarajući na upit novinara je li zadovoljan brzinom kojom padaju cijene goriva. Napomenuvši da u ovome trenutku manje bitno je li cijene padaju po jedan posto ili više, rekao je da će kupci kupovati tamo gdje je jeftinije.

Tijekom posjete Končar - Električnim vozilima Milanović je, odgovarajući na novinarsko pitanje, kazao i da se Ministarstvo gospodarstva više ne može uključiti u proces formiranja cijena goriva.

"U EU to tako ne funkcionira. Ovo je slobodno tržište", ustvrdio je Milanović, zaključivši da je dobro da cijene padaju.

Cijena litre eurodizela u utorak je pala za 28 lipa, pa na Ininim, Tifonovim i Croduxovim postajama stoji 8,74 kune, najnoviji su podaci portala cijenegoriva.info.

To je prvi put od kraja kolovoza 2011. godine da je cijena eurodizela ispod 9 kuna.

Cijene goriva padaju tjednima čak i mjesecima, a naše tržište reagira sporije, komentirao je u utorak ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.

"Žao mi je što ovdašnje kompanije ne prate brže pad cijena goriva na svjetskom tržištu. Kada je cijene goriva trebalo dizati onda su to kompanije nerijetko radile za jedan dan, a kada ih treba spuštati onda to traje dosta duže", izjavio je Maras tijekom predstavljanja rezultata Operativnog programa "Regionalna konkurentnost 2007-2013.".

Odgovarajući na novinarsko pitanje je li vrijeme da se Ministarstvo gospodarstva ponovno aktivira u formiranju cijena goriva, Maras je kazao da se možda u cijelu priču treba uključiti Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja "kako se kompanije možda ne bi dogovarale i kako bi se i na taj način zaštitili potrošači".

S druge strane, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka i EU fondova Branko Grčić kazao je kako je Hrvatska dosegnula određenu liberalizaciju tržišta pa da nema potrebe da se ide korak nazad.

Međutim, dodao je, činjenica je da i kod nas cijene goriva padaju, no možda ne tom dinamikom kako mnogi očekuju. Grčić naglašava kako u cijelu priču treba ukalkulirati i cijenu prerade tih sirovina.

Država prati cijene goriva i po potrebi će reagirati, kao što je učinila prije mjesec dana, izjavio je u utorak ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, nakon novinskog brifinga o transformaciji Hrvatske elektroprivrede (HEP).

Upitan razmišlja li država o ponovnoj intervenciji u cijene goriva budući da pad maloprodajnih cijena ne prati po intenzitetu pad cijena nafte, Vrdoljak je odgovorio da su u Hrvatskoj, poslije Njemačke, cijene naftnih derivata pale najviše u srednjoj i istočnoj Europi.

Država za sada prati kretanje cijena i ako se ispostavi da bi regulirane cijene bile znatno niže od postojećih, odmah će reagirati, ali ne na tjednoj bazi, kaže Vrdoljak.

Tržište po njegovim riječima treba funkcionirati, ali ne nauštrb hrvatskih građana. Podsjeća da je država reagirali prije mjesec dana sazvavši i zaprijetivši trgovcima pa je uslijedila brza reakcija i tri uzastopna sniženja cijena.

"Sigurno nećemo o biti skuplji od 'benchmarka' regije", rekao je Vrdoljak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 21:20