RIJEČ STRUČNJAKA

Meteorolog objasnio kakva je to oluja poharala Zagreb: ‘Stigla je velikom brzinom, pogledajte ove podatke...‘

Krunoslav Mikec iz DHMZ-a pojasnio je kakvo je to nevrijeme pogodilo Hrvatsku i možemo li očekivati nastavak

Krunoslav Mikec iz DHMZ-a

 Screenshot HRT

O snažnoj oluji koja je poslijepodne pogodila Zagreb i okolicu i nastavila se kretati prema istoku zemlje za HTV je govorio Krunoslav Mikec iz DHMZ-a.

- Bio je to tzv. mezoskalni konektivni sustav koji je još u prijepodnevnim satima bio daleko od naših krajeva, na području Alpa na sjeveru Italije i postupno se kretao prema istoku, prema Sloveniji i Hrvatskoj i pritom se intenzivirao, rekao je Mikac.

Slična situacija kao u Zagrebu dogodila se i u Ljubljani.

- Putovao je velikom brzinom. Procjena je 20-ak m/s, odnosno 70-ak km/h. Tako je udaljenost od Ljubljane do Zagreba prešao u svega sat i pol. Došao je na zagrebačko područje s vjetrovima brzine 90-115 km/h koliko je zabilježeno na meteorološkim stanicama pri čemu je u svega par minuta nakon što je vjetar ipak malo oslabio palo i 20-30 litara kiše u svega par minuta što odgovara satnom intenzitetu od 150-200 litara kiše. Nastavio je potom putovanje duž Save, prema istoku. Bilo je još jačih udara vjetra. Npr. u Slavonskom Brodu i preko 120 km/h negdje iza 18 sati.

Naglasio je kako nas i u idućim satima i danima očekuje nestabilno vrijeme.

- Već sad se na radarskim odrazima može vidjeti kako ima nestabilnosti koje bi se ponovno od sjevera Italije, preko Slovenije mogle približiti našim krajevima već večeras kasno navečer, pri čemu energije za ovakvo nešto ipak ne bi trebalo biti. Lokalno će biti mjestimično tuče, olujnoga vjetra.

Klimatske promjene svakim danom nam pokazuju svoje sve strašnije lice.

- Zbog klimatskih promjena o kojima svi pričamo i kojih smo svjesni trebamo znati da će ovakvih nevremena biti sve češće, zaključio je Mikec za HTV.

‘Nažalost, nije gotovo‘

O nezampaćenoj oluji u Zagrebu, koja se potom premjestila u Slavoniju i poharala velik dio te regije, govorila je i meteorologinja RTL-a Ana Bago Tomac. Ona je ocijenila kako je sve bilo dobro prognozirano, ali napominje da ovo, kako je rekla, nažalost nije kraj.

"Došlo je do poklapanja svih potrebnih uvjeta, može se reći i sastojaka da se razvije ovako snažno nevrijeme. Jedan od njih, to jest jedan od najvažnijih je jako zagrijavanje - što za ljetne mjesece nije neuobičajeno, a mi znamo da smo danas na kraju još jednog toplinskog vala i to takvog u kojem su padali mnogi temperaturni rekordi diljem Europe", rekla je Bago Tomac.

Ovaj olujni sustav, kako je rekla, donijel je jako zapadno strujanje iz Slovenije. "Koji je došao, da tako kažem, na idealno pripremljene uvjete kod nas da se ta ogromna oluja održi ili još pojača. Što se tiče prognoze, nevrijeme je dobro prognozirano i jučer, nesigurnost je bila samo točno reći kad će biti ta najgora dva sata, ali uz radarska i satelitska mjerenja, početak se mogao dobro predvidjeti barem sat vremena unaprijed, plus minus 10-ak minuta", kaže Bago Tomac.

"Nažalost, ovo nije kraj - još će večeras, odnosno noćas biti jake kiše i grmljavine i znamo da će najgore opet biti pogođeni Zagorje, šire zagrebačko područje i da će se hladna fronta kretati dalje na istok. Opet očekujemo jake, možda i olujne udare vjetra i tuču. Pritom će olujne ćelije povremeno jačati, ali u nekim područjima i slabjeti - tek će se sutra vidjeti prave posljedice. Prema nekim statistikama superćelija, odnosno oluja koja nas je pogodila 13.7., bila je najdugotrajnija ikad zabilježena u Europi - prošla je 1200 kilometara i čak pet zemalja prije nego se ugasila! Večeras očekujemo slično - od Austrije preko Slovenije i Hrvatske pa dalje u Srbiju", zaključila je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 03:57