OŠTRA REAKCIJA BIVŠEG PREDSJEDNIKA

Mesić se ljuti jer Josipović želi ukinuti ured bivšeg predsjednika: Trebamo li takvog šefa države?

Bivši se predsjednik boji da sadašnji predsjednik Josipović nije shvatio kako stvari stoje
 Damjan Tadić / CROPIX

ZAGREB - Bivši predsjednik RH Stjepan Mesić oglasio se danas priopćenjem u kojem žestoko reagira na intervju sadašnjeg hrvatskog predsjednika Ive Josipovića. Naime, Josipović je bio izjavio kako on po završetku svog mandata neće trebati imati vlastiti ured dodajući kako Ured bivšeg predsjednika ima smisla samo ako od 'bivšeg predsjednika očekujemo nešto'.

- Ako ništa ne očekujemo, onda mu ne treba ni ured. Mislim da bivši predsjednik ne treba imati ured, posebno ne doživotno - rekao je bio Josipović.

Mesić u priopćenju za javnost ističe kako je s dužnim zanimanjem, ali i s nemalim iznenađenjem pročitao Josipovićev intervju u Večernjem listu. Smatra da je Josipović 'pedaliranjem' za ukidanje Ureda bivšeg predsjednika to pitanje spustio na strogo osobnu razinu ustvrdivši kako kako njemu osobno taj Ured neće biti potreban i 'jasno sugerirajući kako nije potreban ni meni'.

Priopćenje prenosimo u cijelosti:

"S dužnim zanimanjem, ali i s ne manjim iznenađenjem, pročitao sam intervju predsjednika Republike Hrvatske, g. Ive Josipovića, u Večernjem listu. U tom intervjuu on, uz ostalo, pledira za ukidanje Ureda bivšeg predsjednika, svodeći to pitanje na strogo osobnu razinu, decidirano izjavljujući kako njemu osobno taj Ured neće biti potreban i jasno sugerirajući kako nije potreban ni meni (“Ako od bivšeg predsjednika ništa ne očekujemo, onda mu ne treba ni Ured. Mislim da bivši predsjednik ne treba imati Ured.”).

Bojim se da predsjednik Josipović nije shvatio kako stvari stoje. Kao prvo, nije riječ ni o njemu, ni o meni - osobno. Riječ je o funkciji predsjednika Republike i o tome što čovjek koji je proveo pet ili deset godina na toj dužnosti - objektivno gledano - može dati svojoj državi i nakon prestanka obnašanja dužnosti.

A da može, to bi valjda trebalo biti kristalno jasno, jednako kao što je kristalno jasno da bi država koja bi se odrekla usluga svojega bivšeg predsjednika u ulozi kako političkog, tako i gospodarskog lobista najblaže rečeno bila kratkovidna. Ne mogu komentirati nešto što nedvojbeno proizlazi iz intervjua sadašnjeg predsjednika: da on, naime, smatra kako država od njega nema što očekivati (“Meni osobno nakon isteka mandata ne treba Ured.”).

Za sebe mogu reći da redovno kontaktiram s predstavnicima političkog i gospodarskog života niza zemalja, da sam u vezi s aktualnim i bivšim šefovima država, da dobivam pozive da održim predavanja i da sudjelujem na skupovima u inozemstvu, da me posjećuju strani ambasadori i da - napokon - dajem intervjue domaćim i stranim medijima. Da uopće ne govorim o strankama koje svakodnevno primam, a koje ne dolaze zato što sam ih ja zvao, nego zato što žele sa mnom razgovarati o aktualnim problemima našega društva.

Svjesno neću spominjati svoju političku biografiju i iskustvo stečeno na političkoj sceni u dvije države i dva sustava. No, i neiskusan ili jedva iskusan predsjednik nakon jednoga ili čak dva mandata morao bi naprosto steći sposobnost da nešto dade svojoj državi i društvu. I morao bi toga biti svjestan - uz ostalo, i kao jedini od građana izravno birani dužnosnik iz vrha državne piramide. Biti na čelu države nije samo čast, nije samo odgovornost, nego je i obveza koja traje i nakon završetka mandata. Nadam se da će i predsjednik Josipović to shvatiti. Ima još vremena, tek je dvije godine na čelu države.

Podsjetit ću još i na činjenicu da predsjednik koji ima stav i koji se ne boji donositi odluke (često i nepopularne) nužno stječe i neprijatelje. Stoga je neizbježno da i nakon isteka mandata ima osiguranje - i opet manje zbog sebe, a više zbog države. Zar nas iskustva drugih država, pa i demokratskih, ne uče koliko je pogubno kako sadašnje, tako i bivše obnašatelje visokih i najviših dužnosti ostaviti bez zaštite? Naravno, lakše je stjecati bodove na ljestvicama popularnosti nedorečenošću i izbjegavanjem zauzimanja jasnih pozicija, zbog čega neće biti ni neprijatelja. Samo, jesmo li željeli i trebamo li takvog predsjednika?

I, napokon - mirovina. Ja se za mirovinu koju imam nisam borio, kao što bi se moglo zaključiti iz intervjua aktualnoga predsjednika (“niti sam se ja borio za vlastitu mirovinu”). Dobio sam je po zakonu. Da je zakon promijenjen, i moja bi mirovina bila drugačija.

A - žao mi je što moram reći - jeftina je demagogija izjava gospodina Josipovića kada na pitanje je li za smanjivanje mirovine predsjednika odgovara kako će on nakon završetka mandata nastaviti karijeru na fakultetu. Naravno, to je njegova stvar. No, nakon napunjene 70. godine i on će u mirovinu, a tada će to biti mirovina kakvu po zakonu dobiva bivši predsjednik.

I tako stvari stoje. Zbog građana Republike Hrvatske, zbog onih koji su mi dvaput na izborima iskazali povjerenje, ali i zbog svih onih koji mi to povjerenje na dnevnoj osnovi iskazuju i sada, bio sam to dužan reći."

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 00:35